Decoding Didi. Making Sense of Mamata Banerjee

Okładka książki Decoding Didi. Making Sense of Mamata Banerjee
Dola Mitra Wydawnictwo: RUPA biografia, autobiografia, pamiętnik
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Decoding Didi. Making Sense of Mamata Banerjee
Wydawnictwo:
RUPA
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wydania:
2014-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
angielski
ISBN:
9788129132673
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
567
443

Na półkach: , , ,

Gdy na kalkuckim dworcu na stoisku z książkami zobaczyłam "Decoding Didi" wiedziałam, że poszukam w tej książce wsparcia w pisaniu o Manecie Banerjee. Nie sposób byłoby ją ominąć opowiadając o podróży po współczesnym Bengalu. Wszędzie można zobaczyć zdjęcia pani premier w białym sari. Po 34 latach wybierania do władzy komunistów bengalskich rządy w tym stanie objęła kobieta z innej partii. Ta samotna pani bez rodziny utrzymuje się u władzy od 2011 roku.

Dola Mitra przedstawia tu w 10 rozdziałach krytyczny portret Mamaty, z naciskiem na zmiany, jakie dokonały się w niej pod wpływem władzy.
Książkę czytało mi się jednym tchem, choć zastanawiałam się, na ile krytyczny obraz Pani premier odpowiada potrzebom opozycji. Ciekawa byłabym równoważacej krytykę książki, dzięki której zrozumialabym, czemu wybrano ją kolejny raz na premiera.

Poniższe notatki o książce pomagają mi porządkować wiedzę o Indiach.

THERE'S SOMETHING ROTTEN IN THE STATE OF WEST BENGAL
W pierwszym rozdziale nawiązującym tytułem do "Hamleta" (" Coś się psuje w stanie Bengal") autorka ze smutkiem pisze o złotej przeszłości Bengalu i jego stolicy, miasta światłych umysłów, (Tagore, Wiwekananda, Ramakryszna) i nadziei na przywrócenie świetności Kalkucie, dziś ubogiej kuzynce Delhi i Mumbaju, miejscu nazwanym przez Rajiva Gandhiego "dying place". Nadzieje na renesans Kalkuty wzbudził w wyborcach slogan wyborczy Mamaty "zamienię Kalkutę w Londyn".
Na wsiach w Mamacie zobaczono walczącą z demonami niesprawiedliwości boginię Durgę, ale i w mieście, gdy przygotowywano na Durga Puja postacie bogini rzeźbiono je z twarzą Mamaty.
Podstawą wyborczego zwycięstwa Mamaty stała się decyzja komunistycznego rządu, który w ramach realizacji programu industrializacji Bengalu zaczął wywłaszczać chłopów z ziemi, na której zaplanowano zbudowanie fabryki najtańszego auta świata, projektu Ratana Taty. Mimo oburzenia chłopów ogrodzono ich ziemie, na krwawo tłumione bunty zareagowano zakazem zebrań powyżej 4 osób. To dało Mamacie okazję do przejęcia byłego elektoratu komunistów (chłopów na wsi i intelektualistów w Kalkucie). Zaufano jej słowom "Wierzę, że jedna dobra osoba jest w stanie zmienić zło wokół siebie" ("I believe that one good person can change all the evil around him or her"), liczono na zmniejszenie korupcji, przebudzenie się społeczeństwa z apatii. Wg autorki rządy Mamaty do niespełnionych obietnic dodały przemoc i bezprawie. Dola Mitra przedstawia nam Mamatę jako zadowoloną z siebie despotkę publicznie niekontrolującą swoich wybuchów gniewu w reakcji na krytykę. D.M. oskarża premier, że kazała aresztować wieśniaka jako maoistę za postawienie jej publicznie niewygodnego pytania, że za jej sprawą oddalono skargę o gwałt, a gdy okazało się, że premier pomyliła się w ocenie, utrudniała ona śledczym prowadzenie dochodzenia, by nie potwierdziło odrzuconych przez nią oskarżeń.

INSIDE MAMATA'S HOME, INSIDE MAMATA'S MIND
63-letnia Mamata do dziś mieszka w skromnym domu swojego dzieciństwa nad Gangesem niedaleko Kalighatu. Nie odrywa się od swych korzeni pozostając bliska prostym ludziom. Taki styl życia w oczach krytyków jest próbą budowania image'u pokornej Didi (w języku hindi tzn starsza siotra), z którą mogą utożsamiać się prości wyborcy.

Czas minął. Inne książki wyparły ze mnie pragnienie pisania bardziej szczegółowo o tej. Poniżej tylko tytuły kolejnych rozdziałów.
W jednym z nich ciekawie o zapieraniu się przez Mamatę faktu współpracy w swoim czasie z nielegalnym w Indiach ruchem maoistów (naksalitów).

WILL THE REAL MAMATA BANERJEE PLEASE STAND UP?

IT ALL BEGAN IN SINGUR

THE RAPE OF BENGAL

A DESPOT IS BORN

GREEN GRASS IN RED LAND: TRINAMOOL IN LALGARH

POPYLIST POLICIES AND POWER

LAND POLICY AND ELECTORATE

PROGRESS RAPORT AND PERFORMANCE EVALUATION

Gdy na kalkuckim dworcu na stoisku z książkami zobaczyłam "Decoding Didi" wiedziałam, że poszukam w tej książce wsparcia w pisaniu o Manecie Banerjee. Nie sposób byłoby ją ominąć opowiadając o podróży po współczesnym Bengalu. Wszędzie można zobaczyć zdjęcia pani premier w białym sari. Po 34 latach wybierania do władzy komunistów bengalskich rządy w tym stanie objęła...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • Po angielsku
    1
  • Indie
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Decoding Didi. Making Sense of Mamata Banerjee


Podobne książki

Przeczytaj także