Córka rzeźnika

Okładka książki Córka rzeźnika
Yaniv Iczkovits Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie literatura piękna
520 str. 8 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
תיקון אחר חצות
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2021-08-11
Data 1. wyd. pol.:
2021-08-11
Liczba stron:
520
Czas czytania
8 godz. 40 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Anna Halbersztat
Tagi:
literatura izraelska proza współczesna
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
478 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4672
3440

Na półkach: , , ,

W ramach nadrabiania czytelniczych zaległości wreszcie sięgnęłam po książkę „Córka rzeźnika” Yaniva Iczkovitsa, izraelskiego pisarza i publicysty.
Było to moje pierwsze spotkanie z prozą tego autora i bardzo udane.

Akcja tej wielowątkowej powieści rozgrywa się pod koniec XIX wieku w carskiej Rosji.

W małym miasteczku, Motolu, żyje żydowska społeczność. Jednym wiedzie się lepiej, innym gorzej. Wszyscy jednak wydają się zamknięci na świat gojów i wszystkiego, co nowe.
Wyjątek stanowi Fania Kajzman, matka piątki dzieci i wierna żona, która nie może znieść, że mężczyźni są traktowani lepiej niż kobiety – więcej im wolno, więcej uchodzi płazem…

Bohaterka nie toleruje sytuacji, w jakiej znalazła się jej siostra, Minda, której mąż wyjechał w nieznane, zostawiając ją samą z dwójką dzieci. Status zostawionej kobiety jest najgorszy, gdyż nie jest ona ani rozwódką, ani wdową, co oznacza, że nie wolno jej powtórnie wyjść za mąż i musi sama zmagać się z biedą oraz ciężką codziennością.

Odważna Fania zostawia rodzinę i wyrusza na poszukiwanie męża siostry. Ma o nim jak najgorsze zdanie, uważa za obiboka i nieudacznika, jednak zamierza go odnaleźć, by zmusić do rozwodu lub do powrotu.

Tytułowej córce rzeźnika towarzyszy miejscowy dziwak i …ostry nóż przytwierdzony do uda. To prezent, który przed laty podarował jej ojciec.
Podróż okazuje znacznie bardziej niebezpieczna niż Fania myślała. Jakby tego było mało, bohaterkę i jej pomocnika ściga carska policja…
Co dalej?

Mnóstwo przygód, nowych znajomości i sytuacji, w których nie wiadomo, kto jest sprzymierzeńcem, a kto wrogiem.
Całość czyta się jednym tchem i z wielkim zainteresowaniem, gdyż losy bohaterów obfitują w mnóstwo niespodzianek i nieprzewidywalnych perypetii.

Nie jest to jednak tylko powieść awanturnicza czy łotrzykowska. Ciekawe i ważne okazują się wątki obyczajowe, które przedstawiają codzienność Żydów, ich obyczajowość ściśle powiązaną z religią i obwarowaną mnóstwem nakazów oraz zakazów.

W tym temacie pojawiają się obustronne kulturowe uprzedzenia, antysemityzm, pogromy i ich wspomnienia, które żyją w pamięci części bohaterów.
Fabuła obnaża również dwulicowość i zakłamanie małych prowincjonalnych miasteczek, w których ludzie żyją plotkami, są wścibscy, a bezinteresownie potrafią cieszyć się jedynie z cudzego nieszczęścia.

Powieść napisana jest barwnym językiem, który współgra z treścią. Sporo tu nastrojowych opisów, ale są też fragmenty dosadne, a nawet wulgarne. Trudno jednak, by było inaczej, gdyż postacie obracają się w różnych środowiskach, trafiają w różne miejsca i poznają ludzi z półświatka.

Polecam wszystkim, którzy cenią niebanalne historie, opowiedziane w fascynujący sposób.

W ramach nadrabiania czytelniczych zaległości wreszcie sięgnęłam po książkę „Córka rzeźnika” Yaniva Iczkovitsa, izraelskiego pisarza i publicysty.
Było to moje pierwsze spotkanie z prozą tego autora i bardzo udane.

Akcja tej wielowątkowej powieści rozgrywa się pod koniec XIX wieku w carskiej Rosji.

W małym miasteczku, Motolu, żyje żydowska społeczność. Jednym wiedzie się...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 070
  • Przeczytane
    546
  • Posiadam
    132
  • 2022
    42
  • 2023
    28
  • Teraz czytam
    26
  • 2021
    18
  • Literatura piękna
    14
  • Przeczytane 2022
    7
  • Chcę w prezencie
    7

Cytaty

Więcej
Yaniv Iczkovits Córka rzeźnika Zobacz więcej
Yaniv Iczkovits Córka rzeźnika Zobacz więcej
Yaniv Iczkovits Córka rzeźnika Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także