Brakująca połowa dziejów

Okładka książki Brakująca połowa dziejów
Anna Kowalczyk Wydawnictwo: W.A.B. historia
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2018-11-14
Data 1. wyd. pol.:
2018-11-14
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328060333
Tagi:
emancypacja feminizm kobieta literatura popularnonaukowa prawa kobiet równouprawnienie życie codzienne
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
650 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
212
212

Na półkach: , , , ,

Kobiety to więcej niż połowa populacji. Dlaczego pomija się je w podręcznikach i prawie nic o nich nie wspomina?
W szkołach wciąż uczymy się historii, dziejów mężczyzn, bo wojny i polityka są ciekawsze niż obyczajowość. Jasne, przez stulecia kobiety miały mniejsze możliwości rozwoju i nie mogły być generałkami czy przywódczyniami, ale co z tymi wszystkimi matkami, żonami, siostrami, córkami? Szlachciankami, chłopkami, mieszczankami? Kobietami, dziewczynami, dziewczynkami? Gdzie one są?
Zostały zepchnięte na margines przez patriarchalne społeczeństwo, zredukowane do ról służebnych, opiekuńczych i pomocniczych. Słyszały tylko nakazy, zakazy i potępienie, jeśli się wyłamały. Do dzisiaj słyszą np. w tradycyjnej liturgii kościelnej, że są służebnicami. Z całym szacunkiem, ale mamy XXI wiek i ja osobiście nie mam ochoty być czyjąś służebnicą.
Autorka tej interesującej książki skupia się właśnie na nich, na tych marginalizowanych kobietach, przywraca pamięć o nich. Bo nie samymi dzielnymi mężczyznami żyje człowiek, bo bez kobiet nie byłoby tych wszystkich dzielnych i wspaniałych mężczyzn.
Kowalczyk opowiada o pierwszych kobietach, o prawach, edukacji, pracy i polityce Polek. O tym, dlaczego nie znamy historii kobiet. O tym, że Słowianie prawdopodobnie czcili Pramatkę oraz że w PRL-u kobiety miały łatwiejszy dostęp do aborcji niż dziś. Autorka tej publikacji mówi o tym, dlaczego kobiety tak mało kiedyś się buntowały (co często im się zarzuca) oraz o przyjęciu pierwszych studentek w Krakowie przez studentów-mężczyzn.
Także o tym, że gdyby nie upór, pracowitość, przebojowość i solidarność kobiet, aprobata niewielkiej grupy mężczyzn o otwartych umysłach i duża pomoc dziejowych zawirowań, nadal tkwiłybyśmy na marginesie świata.
"Bo smutna prawda jest taka, że im w Polsce gorzej się działo, tym większą swobodę działania zyskiwały kobiety. Gdy mężczyźni ginęli na wojnach, przebywali w więzieniach czy na zesłaniu – ich żony i córki dochodziły do głosu. Gdy gospodarka była w ruinie i liczyła się każda para rąk do pracy – kobiety szybciutko wracały do łask, gdy kraj miał szansę odrodzić się z niebytu i ważny był każdy głos – kobiety cudownie uzyskiwały prawa wyborcze” – pisze Anna Kowalczyk. Ale potem kobiety spychało się w kąt, robiło z nich ładne tło, redukowało do roli przysłowiowych paprotek, zapominało się o nich i zabierało im głos.
Autorka „Brakującej połowy dziejów” kobietom tę pamięć przywraca.

Kobiety to więcej niż połowa populacji. Dlaczego pomija się je w podręcznikach i prawie nic o nich nie wspomina?
W szkołach wciąż uczymy się historii, dziejów mężczyzn, bo wojny i polityka są ciekawsze niż obyczajowość. Jasne, przez stulecia kobiety miały mniejsze możliwości rozwoju i nie mogły być generałkami czy przywódczyniami, ale co z tymi wszystkimi matkami, żonami,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 023
  • Przeczytane
    781
  • Posiadam
    131
  • Teraz czytam
    51
  • 2019
    42
  • Audiobook
    28
  • 2021
    23
  • 2022
    22
  • Feminizm
    20
  • Historia
    19

Cytaty

Więcej
Anna Kowalczyk Brakująca połowa dziejów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne