rozwiń zwiń

Architektura obronna w Krajobrazie Polski

Okładka książki Architektura obronna w Krajobrazie Polski
Janusz Bogdanowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
612 str. 10 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
612
Czas czytania
10 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8301122234
Tagi:
architektura obronność architektura obronna
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Z dziejów Krowodrzy Zbigniew Beiersdorf, Janusz Bogdanowski, Ewa Heczko-Hyłowa, Małgorzata Niechaj, Jolanta Więckowska, Piotr Worytkiewicz
Ocena 7,5
Z dziejów Krow... Zbigniew Beiersdorf...
Okładka książki Architektura gotycka w Polsce, t. 1-3 Janusz Bogdanowski, Ryszard Brykowski, Tadeusz Chrzanowski, Marian Kornecki, Robert Kunkel, Marian Kutzner, Zbigniew Morawski, Szczęsny Skibiński, Tomasz Węcławowicz, Mieczysław Zlat
Ocena 8,5
Architektura g... Janusz Bogdanowski,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
494
492

Na półkach:

Imponujące dzieło i klasyka gatunku, do której odwołuje się wciąż wiele osób. Opowiada o historii architektury obronnej, począwszy od okresu pierwotnych umocnień w jaskiniach, przez okres grodowy, kiedy wynaleziono wał i konstruowano go na kilka różnych sposobów, następnie dochodzi do okresu wieżowego, gdzie na obwodzie grodu, ponad bramą ktoś wpadł na pomysł ustawienia wieży strażniczej (samborza), która następnie ewoluowała do samodzielnej wieży, która pozbawiona otworów w ścianach służyła jako niedostępne schronienie i platforma rażenia z wysokości. Następnie przechodzimy od systemu wieżowego, z pozbawionym aktywnej roli murem, do systemu basztowego, gdzie baszty zyskują w ścianach strzelnice i wysuwają się przed lico kurtyny, żeby umożliwić obronę skrzydłową. Kolejna epoka redukuje wysokość baszt, które okazują się podatne na burzenie artylerią--rodzi się system bastejowy. Niestety, basteje okazują się mieć martwe pola w narożach twierdzy (niemożliwe do ostrzału) i jako rada na ten mankament rodzi się system bastionowy. Z kolei w miarę dalszego rozwoju artylerii system bastionowy daje niedostateczne możliwości ostrzału dalekiego przedpola--rozwija się system kleszczowy (kosztem pogorszonej znów obrony bliskiej). Jako rada na słabszą obronę bliską, rozwija się wreszcie system poligonalny, gdzie fosy bronią specjalne ośrodki, zwane kaponierami. Ale to już ostatnie podrygi "zamkniętych" ośrodków fortecznych. Zaczynają powstawać systemy fortowe, gdzie zamiast kurtyny-muru, zaporę stanowi ogień z dział. Najpierw forty ześrodkowane, typowo artyleryjskie, potem forty grupowe, różnicujące elementy fortu na forty artylerii, piechoty, baterie, itd, i w końcu dochodzimy do systemów fortyfikacji rozproszonej, gdzie forty rozpadają się w konstelacje schronów bojowych, okopów, zasieków, przeszkód przeciwpancernych, znanych z wojen światowych XX wieku.

Jeśli kogoś przeraża cena tej książki, może taniej zakupić "Sztukę obronną" tego samego autora. Pokrywa ona bardzo podobny zakres tekstu, różni się natomiast ilustracjami i brakiem słownika pojęć architektury obronnej (który jest bardzo fajny). Natomiast merytorycznie, wydaje mi się, że z obydwu książek można wyciągnąć podobnie wiele.

Warto podkreślić, że prof. Bogdanowski w tej książce załącza około 200 stron rysunków (autorskich). Wśród nich znajdują się ilustracje różnych pojęć architektury obronnej, ale także próby autora rekonstrukcji nieistniejących już, lub zmienionych założeń obronnych--zamków i twierdz. Jest to bardzo wartościowe. Niestety, z ilustracjami wiąże się pewien kłopot. Nie są one zamieszczone w tekście, nie ilustrują go, natomiast zajmują strony 235-486 poza tekstem głównym... Nigdy nie wiemy kiedy tam zerknąć, bo autor nie załączył odnośników do tych ilustracji:( Radą na to jest podwójne czytanie:)

Pewnym mankamentem książki jest też miejscami nietypowe słownictwo autora. Sprawiło mi trochę kłopotów w poszukiwaniu materiałów do mojego opracowania, gdyż często w użyciu bardziej powszechne są inne określenia. Np. zamiast kojców i ostrogów fortecznych w internecie spotkać można zwykle nazwę "schron bojowy"; ponadto autor pomylił w kilku miejscach nazwy fortów, do których (skądinąd poprawnie) odnosił się za pomocą numeracji.

Niemniej, książka bardzo wartościowa. Podobnie jak po studiach architektury sakralno-pałacowej zaczynamy rozróżniać, dajmy na to, romanizm od gotyku, od klasycyzmu i potrafimy umiejscowić oglądane dzieła w czasie, dostrzegać w nich wpływy myśli różnych epok, tak i tutaj, w końcu odróżniamy basztę od wieży, twierdzę od zamku, rozumiemy przeznaczenie oglądanych elementów, itd. O to chodzi. Ale ja jeszcze muszę poczytać innych autorów w tej materii. Szczególnie w zakresie fortyfikacji nowożytnej, bo ten temat u Bogdanowskiego potraktowany został jakby bardziej skrótowo, choć może to tylko moje wrażenie.

Całość materiału opracowałem w streszczenie dostępne na stronie
http://mer.chemia.polsl.pl/~pborys/architektura_obronna.pdf
Materiał będę (mam nadzieję) rozwijać w miarę zaliczania następnych pozycji, a w końcu chciałbym z tego zrobić prezentację filmową.:)

Imponujące dzieło i klasyka gatunku, do której odwołuje się wciąż wiele osób. Opowiada o historii architektury obronnej, począwszy od okresu pierwotnych umocnień w jaskiniach, przez okres grodowy, kiedy wynaleziono wał i konstruowano go na kilka różnych sposobów, następnie dochodzi do okresu wieżowego, gdzie na obwodzie grodu, ponad bramą ktoś wpadł na pomysł ustawienia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    6
  • Historia
    1
  • Białe kruki i/lub I wydania
    1
  • Ogół
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Architektura obronna w Krajobrazie Polski


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne