Ali i Nino

Okładka książki Ali i Nino
Kurban Said Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal powieść historyczna
302 str. 5 godz. 2 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Ali und Nino
Wydawnictwo:
Grupa Wydawnicza Foksal
Data wydania:
2017-07-03
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
302
Czas czytania
5 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328045262
Tłumacz:
Agnieszka Gadzała
Tagi:
Azerbejdżan Azerowie Baku egzotyka literatura rosyjska małżeństwo miłość niebezpieczeństwo odmiana losu Orient rewolucja tradycja ucieczka zakazana miłość
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
397 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1048
1000

Na półkach: , , , , , , , , ,

Ważna pozycja literatury azerskiej, napisana po niemiecku, przez człowieka, który urodził się w Kijowie, w rodzinie żydowskiego pochodzenia, wychował się w Azerbejdżanie (w Baku) a do tego przeszedł na islam w wersji szyickiej.
Już sama charakterystyka autora brzmi zachęcająco. Jeszcze bardziej uwagi o powieści zamieszczone w tomie reportaży Wojciecha Góreckiego „Toast za przodków”. No i ruchomy pomnik w Batumi, poświęcony jej bohaterom. Na pozór zwykła historia miłosna. Młodzi z różnych kultur i religii, ale w ramach jednego państwa, a do tego z tej samej, dość zamożnej i wykształconej sfery. Ale za to żyjący w „ciekawych”, a raczej tragicznych, czasach i okolicznościach.
I one chyba są najlepiej opisane. Zderzenie dwóch światów tam, gdzie rodzi się – a raczej jest narzucany – trzeci. Miłość pokonuje wszystko, ale gdy jest spełniona okazuje się, że te różnice obie strony drażnią. Świetnie pokazane realia Azerbejdżanu i głównych zamieszkujących je grup narodowościowych, ze szczególnym uwzględnieniem Azerów i ich kultury, kompletnie nieznanej w Europie. Bardzo ciekawy opis wizyty w Iranie pokazujący, jak daleko tamtejsza mentalność jest trudna do zrozumienia i zaakceptowania przez osoby wywodzące się z kręgu kultury europejskiej.
Rewolucja w Baku, walki o Azerbejdżan opisane alternatywnie do wersji Żeromskiego z „Przedwiośnia” (gdzie nasz autor nazywał rdzennych mieszkańców Azerbejdżanu Tatarami). Fabuła ze zwrotami akcji, atrakcyjne geograficznie i historycznie tło, prawdziwe uczucie dwojga młodych ludzi, egzotyka, rewolucja, wojna.
Dziś, po przeszło 70 latach od wydania książki, wiedząc o rewolucji islamskiej w Iranie oraz antagonizmie ormiańsko-azerskim widać, że Kurban Said (Lew Nissenbaum) był bardzo bystrym obserwatorem. Powieść absolutnie warta przeczytania. Szkoda, że jej ekranizacja w ciekawej, międzynarodowej obsadzie, ominęła nasze kina.

Ważna pozycja literatury azerskiej, napisana po niemiecku, przez człowieka, który urodził się w Kijowie, w rodzinie żydowskiego pochodzenia, wychował się w Azerbejdżanie (w Baku) a do tego przeszedł na islam w wersji szyickiej.
Już sama charakterystyka autora brzmi zachęcająco. Jeszcze bardziej uwagi o powieści zamieszczone w tomie reportaży Wojciecha Góreckiego „Toast za...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    617
  • Przeczytane
    501
  • Posiadam
    115
  • 2018
    26
  • Teraz czytam
    17
  • 2019
    12
  • Ulubione
    11
  • E-book
    9
  • Kaukaz
    9
  • 2017
    8

Cytaty

Więcej
Kurban Said Ali i Nino Zobacz więcej
Kurban Said Ali i Nino Zobacz więcej
Kurban Said Ali i Nino Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także