Dziedzictwo

2016-09-13
Anna Gralak

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka-nieporozumienie. Przeczytałam, zwabiona wrzeszczącymi nagłówkami z rubryk recenzenckich i rozdmuchaną opinią o Ann Patchett jako jednej ze "stu najbardziej wpływowych osób świata" (kto tworzy te rankingi!?).

Jeśli taka literatura ma być kontynuacją wielkiej powieści amerykańskiej, to może faktycznie lepiej szukać w innych rejonach świata? Opowieść o dziesięciorgu członkach pachtworkowej amerykańskiej rodziny i zawiłościach ich relacji byłaby całkiem dobrą kanwą książki, ale przesadnie przekombinowana forma towarzysząca nieszczególnie głębokiej treści w połączeniu z dość drewnianym językiem okazała się rozczarowującą mieszanką. Język - rzecz jasna znany mi z przekładu - może być wyłączną zasługą tłumaczki (Anna Gralak), nie miałam okazji porównać z oryginałem. Zapewne wiele z mojego sceptycyzmu tłumaczy porównanie ze świeżo ukończonym "W średnim wieku" Oates - znakomite, skupione, pełne wrażliwości studium, z którego absolutnie nic nie zdołałam odnaleźć na łamach "Dziedzictwa". Zwyczajnie nie warto...

Przemawia do mnie ta spokojna, stonowana narracja, choć przeskakuje między licznymi bohaterami, których na początku nie sposób okiełznać - kto jest czyim bratem, synem, mężem, gdzie jesteśmy - w Kalifornii czy w Wirginii, kiedy - teraz, w młodości czy wczesnej dorosłości? A mimo wszystko - lub może właśnie dlatego - wciąga. Kulminacyjne wydarzenia, które rzucają cień na wszystko co w przyszłości, opisane są subtelnie i niemal mimochodem, można wręcz przeoczyć co było prawdą a co tylko wyobrażeniem. A między tym wszystkim spokojnie leje się słodki, gęsty sok ze świeżych pomarańczy.

Banalna powieść, nie dla mnie, może dla kogoś kto lubi takie rozwlekłości. Najbardziej w literaturze cenię rytm i obrazowość, tego tutaj nie ma. Pustka, z nikim nie mogłem się zaprzyjaźnić.

Po książce roku spodziewałam się porywającej i wzruszającej historii, a dostałam coś zupełnie zwyczajnego... Napisana dobrym językiem, więc czyta się bardzo szybko, ale nie ma w tej historii niczego, na co się czeka, do czego się tęskni. Książka po prostu w porządku.

"Dziedzictwo" to historia dwóch rodzin, których losy splatają się podczas pewnego przyjęcia. Bardzo mi się podobała, ale niestety muszę przyznać, że nie porwała mnie tak, jak inne książki Ann Patchett (pamiętam jak czytałam "Tafta" i byłam w szoku, kiedy nagle spojrzałam przez okno i świeciło słońce - bo myślami byłam w deszczowym Nowym Orleanie), może to przez to, że każdy rozdział opowiadał inną część historii, chronologia była zaburzona, a akcja książki skakała pomiędzy Los Angeles, Wirginią, Chicago, a nawet Szwajcarią. W każdym razie cieszę się, że w końcu po nią sięgnęłam.

Ann Patchett to autorka, do której zawsze wracam z ogromną przyjemnością ❤️ chyba nikt tak jak ona nie potrafi opisywać skomplikowanych relacji międzyludzkich w sposób tak subtelny. Spotkanie z jej prozą to balsam na moją książkoholikową duszę ❤️ niby nic się nie dzieje, historie snują się niespiesznie, a jednak nie sposób się od nich oderwać. Bohaterowie wykreowani po mistrzowsku, wszyscy, nawet Ci skrajnie epizodyczni są wręcz namacalni jak żywi.
Wiem, zachwycam się dziś, aż ocieka słodyczą, ale czasem tak trzeba 😎 bo wiecie, to tak przyjemnie wrócić do lubianego stylu, dać się omotać, wciągnąć w wykreowany świat. Już zapomniałam, jaką przyjemność daje mi Patchett, zdecydowanie zbyt rzadko po nią sięgam 🙈
Oczywiście tak się rozgadałam, że zapomniałam napisać, o czym właściwie jest dzisiejsza książka 😂 "Dziedzictwo" to opowieść o tym, jak czysty przypadek, jedno niefortunnie zdanie rozbija w proch dwie rodziny. To opowieść o tym, jak szóstka dzieci musi poradzić sobie z nowym życiem na które wcale się nie pisały. To historia- domino, gdzie jedna chwila wpływa na dziesiątki życiowych wyborów i prowadzi do niespodziewanych finałów.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z twórczością Patchett, "Dziedzictwo" będzie doskonałym wyborem❤️

Książka opowiada o 2 rodzinach, które zrządzeniem losu zostały połączone. Fabuła jest bardzo zagmatwana. Wątki przeskakują, trudno się nie zgubić w tym wszystkim. Czytałam powoli - odkładałam książkę i potem z braku zajęcia, czy innych książek akurat pod ręką wracałam i w końcu udało mi się dobrnąć do końca. A końcówka... taka nijaka... Szkoda czasu.

Uwielbiam książki z takim klimatem.

Uwielbiam książki z takim klimatem.

Ładna narracja ale jakoś niespójna ta opowieść. Trochę zmęczyłam tą książkę, w ogóle mnie nie wciągnęła :(

chyba nie lubię obyczajówek ;) czytałam wybrane rozdziały o interesujących mnie bohaterach

Dodaj cytat z książki Dziedzictwo