Mama dookoła świata. Opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach

Okładka książki Mama dookoła świata. Opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach
Ofelia Grzelińska Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
W.A.B.
2012-11-01
2012-11-01
ciąża macierzyństwo

Wg mnie niewykorzystany potencjał. Ciekawie kwestie kulturowe, ale opisane w ugrzeczniony sposób. Autorka o wszystkich chce napisać coś dobrego (zrozumiałe), ale sprowadza to do tych samych odczuć i traci na autentyczności. Dodatkowo od zdjęć w książce reportażowej wymagalabym dużo więcej, bo ich kiepska jakość psuje odbiór. Mimo wszystko książka ciekawa, choć mogłaby być dużo lepsza.

Kolejna książka do której musiałam podchodzić kilka razy i czytać ,,na raty". Myślę, że temat jest ciekawy i fajnie było się dowiedzieć czegoś na temat ciąży i macierzyństwa w innych krajach i kulturach, jednak chyba nie jest to mój ,,typ" książki i trochę do mnie nie trafił.

Dobry pomysł na prezent dla przyszłej mamy.

Dobry pomysł na prezent dla przyszłej mamy.

'Mama dookoła świata" i "Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci" to książki - gawędy o życiu dzieci i rodziców z różnych zakątków świata. Warto zajrzeć, żeby zobaczyć, że można inaczej, niż tak, jak nasze babcie i prababcie...a może właśnie po to, by zobaczyć w tym wartość?
Tak czy owak, obie książki czyta się szybko, miło i przyjemnie. Zabawne historie o spodenkach z dziurką dla dzieci w Azji i ssaniu przez niemowlaki męskich sutków u Pigmejów, przeplatają się opowieściami tybetańskich ciężarnych, dla których najważniejsza jest modlitwa, medytacja i wewnętrzna harmonia - bardziej, niż zdrowa dieta czy regularne wizyty u lekarza.

Lekka książka czy raczej zbiór wywiadów z mamami z całego świata lecz mieszkającym w Polsce. Książka zdecydowanie nie naukowa czy profesjonalna, ale interesująca - idealna dla zabicia czasu podczas karmienia dziecka ;)

Ciekawa opowieść o różnych kulturach, a także o podobieństwach i różnicach w przygotowaniu do ciąży, zwyczajach i wychowaniu dzieci.
Jest to zbiór reportaży o kobietach, każda z tych historii jest indywidualna i zdominowana przez tradycje rodzinne, czy regionalne danego państwa.
Prawdopodobnie, gdyby zapytać inną kobietę z danego Państwa na omawiane tematy jej odpowiedź mogłaby się różnić od zapisanej tutaj.
Na pewno nie jest to kompendium wiedzy, więc jeżeli ktoś oczekuje tutaj opisanej w punktach dokładnej historii to się zawiedzie.
Ja się nie zawiodłam, a poznałam wiele interesujących faktów:)

Na codzień spotykam się z tak zróżnicowanym podejściem do macierzyństwa, że wcale nie potrzeba mi szukać egzotyki ;), a zarazem im więcej kulturowych smaczków poznajemy tym łatwiej chyba przetrawić nam dziwactwa dnia powszedniego ;). Wszak macierzyństwo obrasta w sieć stereotypów, które nie sposób ogarnąć. Aby sobie osłodzić codzienne gazetowe niusy, gdzie feministki wojują z kurami domowymi, media trąbią o samorealizacji kosztem macierzyństwa (i na odwrót) , feministki walczą o prawo do aborcji, tymczasem stare babcie z osiedla wiedzą co dla dziecka najlepsze, postanowiłam poczytać o macierzyństwie coś kojącego dla serca. Okazuje się bowiem, że w innych krajach stereotypów jest nie mniej. To taki balsam dla duszy. Oczywiście opisane historie nie są jakimiś wyznacznikami - wybrane kobiety wyprowadziły się ze swych krajów, toteż mogą podejść do tematu z większym dystansem. Ciepła, urocza książka na jedno popołudnie z ładnymi zdjęciami - w sam raz na prezent dla przyszłej mamy.

Świetna dla osób otwartych na inne kultury, nie tylko dla świeżo upieczonych Mam i Tatusiów.

Książka opisuje uroki ciąży i macierzyństwa kobiet z różnych stron świata.
Polecam!

Książka opisuje uroki ciąży i macierzyństwa kobiet z różnych stron świata.
Polecam!

Lubię książki, które poszerzają moją wiedzę o świecie, ale i podziwiam ich autorów za trud i odwagę, których mi brakuje. Jednak w książce tej jest według mnie sporo luk, rozdziały napisane są sztampowo, a podejście autorki do rozmówczyń wydaje się nie do końca przemyślane. Mam wrażenie, że z tych różnych opisanych przez Ofelię Grzelińską kultur można by wycisnąć znacznie więcej. Czuję niedosyt. Dobre, ale do zachwytu sporo brakuje.

Ofelia Grzelińska Mama dookoła świata. Opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach Zobacz więcej