Mama dookoła świata. Opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach

Okładka książki Mama dookoła świata. Opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach Ofelia Grzelińska
Ofelia Grzelińska Wydawnictwo: W.A.B. reportaż

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Język niemowląt Melinda Blau, Tracy Hogg
Ocena 6,4
Język niemowląt Melinda Blau, Tracy...
Okładka książki Rozwój psychiczny dziecka. Od 0 do 10 lat. Sidney M. Baker, Louise Bates Ames, Frances L. Ilg
Ocena 6,4
Rozwój psychic... Sidney M. Baker, Lo...
Okładka książki Dzieci z chmur. Opowieść o adopcji i macierzyństwie Justyna Bigos, Beata Mozer
Ocena 6,8
Dzieci z chmur... Justyna Bigos, Beat...

Ciekawa ale nie porywająca

Ciekawa ale nie porywająca

Ciekawa książka. Odnoszę jednak wrażenie, że mocno odchodzi od tematyki, której spodziewałam się najbardziej - ciąży, porodu, początków macierzyństwa w różnych krajach. Mamy tu historie kobiet z różnych krańców świata ale są to historie o realiach w tych krajach, o miłości, emigracji, rodzinie… Z jednej strony - fajnie (wiadomo, że mama nie kończy się na dzieciach),z drugiej - spodziewałam się więcej na konkretne tematy związane z macierzyństwem. Jest sporo zdjęć dzieci bohaterek opowieści, bardziej turystyczne zdjęcia z danych krajów ale brak zdjęć ze szpitali, brak ilustracji pokazujących dane przedmioty (np. bujany hamak dla dziecka),akcesoria, sposoby np. opatulania dzieci, zdjęcia z obrzędów czy ceremonii… Czuję spory niedosyt.

Wg mnie niewykorzystany potencjał. Ciekawie kwestie kulturowe, ale opisane w ugrzeczniony sposób. Autorka o wszystkich chce napisać coś dobrego (zrozumiałe),ale sprowadza to do tych samych odczuć i traci na autentyczności. Dodatkowo od zdjęć w książce reportażowej wymagalabym dużo więcej, bo ich kiepska jakość psuje odbiór. Mimo wszystko książka ciekawa, choć mogłaby być dużo lepsza.

Kolejna książka do której musiałam podchodzić kilka razy i czytać ,,na raty". Myślę, że temat jest ciekawy i fajnie było się dowiedzieć czegoś na temat ciąży i macierzyństwa w innych krajach i kulturach, jednak chyba nie jest to mój ,,typ" książki i trochę do mnie nie trafił.

Dobry pomysł na prezent dla przyszłej mamy.

Dobry pomysł na prezent dla przyszłej mamy.

'Mama dookoła świata" i "Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci" to książki - gawędy o życiu dzieci i rodziców z różnych zakątków świata. Warto zajrzeć, żeby zobaczyć, że można inaczej, niż tak, jak nasze babcie i prababcie...a może właśnie po to, by zobaczyć w tym wartość?
Tak czy owak, obie książki czyta się szybko, miło i przyjemnie. Zabawne historie o spodenkach z dziurką dla dzieci w Azji i ssaniu przez niemowlaki męskich sutków u Pigmejów, przeplatają się opowieściami tybetańskich ciężarnych, dla których najważniejsza jest modlitwa, medytacja i wewnętrzna harmonia - bardziej, niż zdrowa dieta czy regularne wizyty u lekarza.

Lekka książka czy raczej zbiór wywiadów z mamami z całego świata lecz mieszkającym w Polsce. Książka zdecydowanie nie naukowa czy profesjonalna, ale interesująca - idealna dla zabicia czasu podczas karmienia dziecka ;)

Ciekawa opowieść o różnych kulturach, a także o podobieństwach i różnicach w przygotowaniu do ciąży, zwyczajach i wychowaniu dzieci.
Jest to zbiór reportaży o kobietach, każda z tych historii jest indywidualna i zdominowana przez tradycje rodzinne, czy regionalne danego państwa.
Prawdopodobnie, gdyby zapytać inną kobietę z danego Państwa na omawiane tematy jej odpowiedź mogłaby się różnić od zapisanej tutaj.
Na pewno nie jest to kompendium wiedzy, więc jeżeli ktoś oczekuje tutaj opisanej w punktach dokładnej historii to się zawiedzie.
Ja się nie zawiodłam, a poznałam wiele interesujących faktów:)

Na codzień spotykam się z tak zróżnicowanym podejściem do macierzyństwa, że wcale nie potrzeba mi szukać egzotyki ;),a zarazem im więcej kulturowych smaczków poznajemy tym łatwiej chyba przetrawić nam dziwactwa dnia powszedniego ;). Wszak macierzyństwo obrasta w sieć stereotypów, które nie sposób ogarnąć. Aby sobie osłodzić codzienne gazetowe niusy, gdzie feministki wojują z kurami domowymi, media trąbią o samorealizacji kosztem macierzyństwa (i na odwrót) , feministki walczą o prawo do aborcji, tymczasem stare babcie z osiedla wiedzą co dla dziecka najlepsze, postanowiłam poczytać o macierzyństwie coś kojącego dla serca. Okazuje się bowiem, że w innych krajach stereotypów jest nie mniej. To taki balsam dla duszy. Oczywiście opisane historie nie są jakimiś wyznacznikami - wybrane kobiety wyprowadziły się ze swych krajów, toteż mogą podejść do tematu z większym dystansem. Ciepła, urocza książka na jedno popołudnie z ładnymi zdjęciami - w sam raz na prezent dla przyszłej mamy.

Świetna dla osób otwartych na inne kultury, nie tylko dla świeżo upieczonych Mam i Tatusiów.

• 2013
  • 2018
  • Literatura faktu
  • 2019
  • Chcę w prezencie

Ofelia Grzelińska Mama dookoła świata. Opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach Zobacz więcej