Mama dookoła świata. Opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach

Okładka książki Mama dookoła świata. Opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach Ofelia Grzelińska
Ofelia Grzelińska Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
W.A.B.
2012-11-01
2012-11-01
ciąża macierzyństwo

Okładka książki Dzieci z chmur. Opowieść o adopcji i macierzyństwie Justyna Bigos, Beata Mozer
Dzieci z chmur... Justyna Bigos, Beat...
Okładka książki Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole Adele Faber, Elaine Mazlish
Jak mówić, żeb... Adele Faber, Elaine...
Okładka książki Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach Paweł Droździak, Renata Mazurowska
Blisko, nie za... Paweł Droździak, Re...

Ciekawa ale nie porywająca

Ciekawa ale nie porywająca

Ciekawa książka. Odnoszę jednak wrażenie, że mocno odchodzi od tematyki, której spodziewałam się najbardziej - ciąży, porodu, początków macierzyństwa w różnych krajach. Mamy tu historie kobiet z różnych krańców świata ale są to historie o realiach w tych krajach, o miłości, emigracji, rodzinie… Z jednej strony - fajnie (wiadomo, że mama nie kończy się na dzieciach),z drugiej - spodziewałam się więcej na konkretne tematy związane z macierzyństwem. Jest sporo zdjęć dzieci bohaterek opowieści, bardziej turystyczne zdjęcia z danych krajów ale brak zdjęć ze szpitali, brak ilustracji pokazujących dane przedmioty (np. bujany hamak dla dziecka),akcesoria, sposoby np. opatulania dzieci, zdjęcia z obrzędów czy ceremonii… Czuję spory niedosyt.

Wg mnie niewykorzystany potencjał. Ciekawie kwestie kulturowe, ale opisane w ugrzeczniony sposób. Autorka o wszystkich chce napisać coś dobrego (zrozumiałe),ale sprowadza to do tych samych odczuć i traci na autentyczności. Dodatkowo od zdjęć w książce reportażowej wymagalabym dużo więcej, bo ich kiepska jakość psuje odbiór. Mimo wszystko książka ciekawa, choć mogłaby być dużo lepsza.

Kolejna książka do której musiałam podchodzić kilka razy i czytać ,,na raty". Myślę, że temat jest ciekawy i fajnie było się dowiedzieć czegoś na temat ciąży i macierzyństwa w innych krajach i kulturach, jednak chyba nie jest to mój ,,typ" książki i trochę do mnie nie trafił.

Dobry pomysł na prezent dla przyszłej mamy.

Dobry pomysł na prezent dla przyszłej mamy.

'Mama dookoła świata" i "Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci" to książki - gawędy o życiu dzieci i rodziców z różnych zakątków świata. Warto zajrzeć, żeby zobaczyć, że można inaczej, niż tak, jak nasze babcie i prababcie...a może właśnie po to, by zobaczyć w tym wartość?
Tak czy owak, obie książki czyta się szybko, miło i przyjemnie. Zabawne historie o spodenkach z dziurką dla dzieci w Azji i ssaniu przez niemowlaki męskich sutków u Pigmejów, przeplatają się opowieściami tybetańskich ciężarnych, dla których najważniejsza jest modlitwa, medytacja i wewnętrzna harmonia - bardziej, niż zdrowa dieta czy regularne wizyty u lekarza.

Lekka książka czy raczej zbiór wywiadów z mamami z całego świata lecz mieszkającym w Polsce. Książka zdecydowanie nie naukowa czy profesjonalna, ale interesująca - idealna dla zabicia czasu podczas karmienia dziecka ;)

Ciekawa opowieść o różnych kulturach, a także o podobieństwach i różnicach w przygotowaniu do ciąży, zwyczajach i wychowaniu dzieci.
Jest to zbiór reportaży o kobietach, każda z tych historii jest indywidualna i zdominowana przez tradycje rodzinne, czy regionalne danego państwa.
Prawdopodobnie, gdyby zapytać inną kobietę z danego Państwa na omawiane tematy jej odpowiedź mogłaby się różnić od zapisanej tutaj.
Na pewno nie jest to kompendium wiedzy, więc jeżeli ktoś oczekuje tutaj opisanej w punktach dokładnej historii to się zawiedzie.
Ja się nie zawiodłam, a poznałam wiele interesujących faktów:)

Na codzień spotykam się z tak zróżnicowanym podejściem do macierzyństwa, że wcale nie potrzeba mi szukać egzotyki ;),a zarazem im więcej kulturowych smaczków poznajemy tym łatwiej chyba przetrawić nam dziwactwa dnia powszedniego ;). Wszak macierzyństwo obrasta w sieć stereotypów, które nie sposób ogarnąć. Aby sobie osłodzić codzienne gazetowe niusy, gdzie feministki wojują z kurami domowymi, media trąbią o samorealizacji kosztem macierzyństwa (i na odwrót) , feministki walczą o prawo do aborcji, tymczasem stare babcie z osiedla wiedzą co dla dziecka najlepsze, postanowiłam poczytać o macierzyństwie coś kojącego dla serca. Okazuje się bowiem, że w innych krajach stereotypów jest nie mniej. To taki balsam dla duszy. Oczywiście opisane historie nie są jakimiś wyznacznikami - wybrane kobiety wyprowadziły się ze swych krajów, toteż mogą podejść do tematu z większym dystansem. Ciepła, urocza książka na jedno popołudnie z ładnymi zdjęciami - w sam raz na prezent dla przyszłej mamy.

Świetna dla osób otwartych na inne kultury, nie tylko dla świeżo upieczonych Mam i Tatusiów.

• Literatura faktu

Ofelia Grzelińska Mama dookoła świata. Opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach Zobacz więcej