Dziewczyna z mgieł

Okładka książki Dziewczyna z mgieł Jaclyn Reding
Okładka książki Dziewczyna z mgieł
Jaclyn Reding Wydawnictwo: Pol-Nordica Seria: Romanse Sprzed Lat literatura obyczajowa, romans
Romanse Sprzed Lat
White mist
Pol-Nordica
2002-01-01
2002-01-01
Anna Wojtaszczyk
Szkocja wicehrabia wyspa guwernantka tajemnica

Raz na czas potrzebuję pocieszenia :) Takiego lekarstwa na życie - którym zazwyczaj jest jakiś romans, zazwyczaj wydawany przez Harlequin. Bo mam niejaką gwarancję, ze "wszystko będzie dobrze".

Jakżesz niebotycznie mnie zaskoczyło, że romans, który właśnie przed chwilą skończyłam czytać, nie jest żadnym romansidłem. Jest pięknym romansem, niekoniecznie historycznym. Rzecz dzieje się w czasach kiedy panienki z dobrych domów miały guwernantki i panie do towarzystwa. W czasach kiedy małżeństwa były formalnie aranżowane, a młode kobiety nie miały prawa dyskutować. Ale historii w tej książce jest niewiele. Tak niewiele, że aż musiałam sprawdzić w jakim okresie rzecz się dzieje. Otóż jest to rok 1820 i później :) Tylko, że tu nie ma historii która gra rolę.

Natomiast jest mnóstwo zwyczajów, obyczajów, tradycji. A że rzecz dzieje się na posępnej wysepce szkockiej, gdzieś na Hybrydach lub im pokrewnych wyspach. Do tego stopnia "gdzieś" że po pobieżnych poszukiwaniach nie udało mi się namierzyć ani wysepki, ani zamku ani nawet kilku miejsc z północno-zachodniej Szkocji, wspomnianych w książce. Ale to nie ma żadnego znaczenia :) Bo w przypadku fikcji literackiej naprawdę nie wymagam poprawności geograficznej, a tu zaskoczyło mnie idealne oddanie charakteru nie tylko szkockiego krajobrazu, ale również szkockiego społeczeństwa z perfekcyjnym oddaniem szczegółów ubioru lokalnej społeczności, specjałów kulinarnych i tradycji i obrzędów związanych z lokalnymi świętami. I to wszystko tak ładnie wkomponowane w fabułę... I gdzieś w tle ten kiełkujący romans. Na spokojnie i bez szału - kiełkuje, kiełkuje i... wykiełkuje. Nawet sceny intymne opisane ze smakiem i polotem.

Jedynym zgrzytem są niedociągnięcia językowe (nie wiem czy od strony tłumaczki, czy autorki) zwane zwyczajnie babolami. Kilka razy językowo zgrzytnęło, szybko przypomniałam sobie ze jednak czytam niskobudżetową literaturę, pogodziłam się z faktem, a teraz tych zgrzytów nie pamiętam, bo całość zatarła mi te bóle zębów.
Bardzo ładny obyczajowy romans bardzo szkocki. Z przewidywalnym zakończeniem (dość rozwlekłym, ale wybaczam :) bardzo na plus. i aż żałuję, że tylko jedną książkę pani Reding mam "na stanie ebookowym".

Historia intryguje od samego początku. Rodzinna tajemnica wytycza nową drogę życia.
Stykamy się z tragedią rodzinną, która jest wynikiem nienawiści i zemsty, lecz w oczach ludzi przekleństwem.
Nieszczęśliwe dziecko, zagubiona młoda kobieta na tle legend Starej Szkocji i jej tradycji, pełnych obrzędów.
Och, jest też miłość;)

Och, jest też miłość;)

Książki z serii Romance Classic czytam dość rzadko,jakoś tak się zdarza,że nie jest mi z nimi po drodze.Przyznam,że blurb niespecjalnie mnie zaciekawił,ale książka nie była zła.Fakt,że autorka dość dużo wrzuciła do jednego worka.Mamy tu maskaradę,tajemniczą śmierć pewnej wicehrabiny,dziecko,które w wyniku tej śmierci traci mowę,wreszcie istnieje starodawna klątwa a nawet nieślubne pochodzenie bohaterki.A to jeszcze nie wszystko...Tego wszystkiego dowiadujemy się zaraz na początku książki,więc wielkiej tajemnicy nie zdradzam...Co do wykonania-to tu jest nieco gorzej.Jakoś nie czułam wielkiego przymusu,żeby czytać dalej,a lubię jak książka mnie maksymalnie wciągnie.Obstawiłam tożsamość mordercy już na samym początku i się nie pomyliłam.Zbyt dużo jest wzmianek o dziwnych spojrzeniach rzucanych przez tę osobę,o niepokoju,który budzi w bohaterce,wreszcie o jego wścibstwie...Sam romans jest mało zaskakujący,właściwie jest wręcz oczywistością,że zaiskrzy między wicehrabią a panną guwernantką.Bardziej interesował mnie inny wątek,a mianowicie to,w jako sposób Neli pogodzi się ze swoim nieślubnym pochodzeniem,w jaki sposób rozwiąże spór z matka i bratem(że już nie wspomnę o niedoszłym narzeczonym).
Mimo wszystko książka nie jest wcale zła.Przeczytałam ja może z umiarkowanym zainteresowaniem,ale nie uważam poświęconego jej czasu za czas stracony.

Dziewczyna, która jako jedyna może powiedzieć w jakich okolicznościach zginęła jej matka - traci mowę w dniu jej śmierci. Ojciec po którym widać że darzy córkę miłością, udaję przed nią zupełny brak zainteresowania.
Zagubione dziecko, które spędza całe dnie na wpatrywaniu się w morze i stawia mur miedzy sobą a resztą świata.
Kobieta, która dowiaduję się że całe jej dotychczasowe życie było jednym wielkim kłamstwem.
Dzięki zrządzeniom losu wszystkie postacie spotykają się, gdy przychodzi pora.
Do tego mamy całkiem niezły romans. Czego chcieć więcej?

Kobieta, która dowiaduję się że całe jej...

Bardzo wciągająca...

Bardzo wciągająca...

Wciągająca, sympatyczna i z happy endem.

Wciągająca, sympatyczna i z happy endem.

• Romans historyczny
  • Romanse historyczne
  • Romans Historyczny
  • Romans

Dodaj cytat z książki Dziewczyna z mgieł