Logika odkrycia naukowego

2016-01-01
2016-01-01
8389372010
Urszula Niklas
Popper filozofia współczesna filozofia nauki popperyzm logika odkrycia naukowego

Ciężka, wiele odwołań do innych autorów. Odradzam czytelnikom niezapoznanym z logiką formalną. Jeżeli jednak zna się jej podstawy, książka jest bardzo wartościowa. Bardzo dobrze wyjaśnia czym jest dobra hipoteza naukowa. Wymóg falsyfikalności przekonuje mnie całkowicie. Nie trafia do mnie krytyka psychologizmu, ale prawdopodobnie jej nie rozumiem. Nie zrozumiałem niektórych momentów rozdziału o prawdopodobieństwie, chociaż znam ten temat dość dobrze. Ogólnie książka trudna, ale warta poznania.

Przeczytane do połowy. Rozdziałów niektórych nie byłem w stanie zrozumieć ._. ale myślę, że ekstrakt z filozofii nauki Karla Poppera udało mi się wyciągnąć.

Udało mi się zdobyć na pchlim targu polskie wydanie "Logiki odkrycia naukowego" z 1977 r. Czytelników przyzwyczajonych do panegiryków w przedmowie książki może nieco zaskoczyć to, że autor słowa wstępnego do "Logiki...", Jerzy Kmita, w większym stopniu gani niż chwali dzieło i poglądy Poppera. Nie ma zresztą w tym nic dziwnego, skoro prof. Kmita był reprezentantem poznańskiej szkoły metodologicznej, będącej nurtem marksizmu, którego Popper - delikatnie rzecz ujmując - nie był gorącym zwolennikiem, prześmiewczo określając go historycyzmem ze względu na jego antynaukowe założenia.

W treści "Logiki..." Popper przedstawia argumenty przemawiające za stosowaniem dedukcji jako metody naukowej, jednocześnie występując przeciwko rozumowaniu indukcyjnemu. Wedle autora o wiedzy naukowej możemy mówić wówczas, gdy je ona podatna na falsyfikację, czyli - posiłkując się opisem popperyzmu zamieszczonym na wikipedii - "jest niejako ze swojej konstrukcji gotowa do wskazania doświadczenia, które mogłoby teorię obalić".

Podsumowując: lektura "Logiki odkrycia naukowego" nie należy do najłatwiejszych - zwłaszcza dla kogoś, kto nie zajmuje się na co dzień logiką, filozofią, matematyką czy fizyką - jednakże warto się z nią zapoznać, ponieważ po "Popperowsku" przemawia do nas dzisiaj szereg wpływowych osobistości, takich jak George Soros czy Nassim Taleb.

Na koniec pozwolę sobie zamieścić kilka cytatów z "Logiki...", które, mam nadzieję, pozwolą dobrze uchwycić to, co Popper chciał przekazać:

"Nie wymagam, by jakiś system naukowy można było wybrać raz na zawsze w sensie pozytywnym, wymagam natomiast, by miał on taką formę logiczną, aby testy empiryczne pozwalały na decyzję w sensie negatywnym; musi być możliwe obalenie empirycznego systemu naukowego przez doświadczenie (zatem zdania: "Jutro będzie padało lub nie będzie padało" nie uznamy za empiryczne dlatego, że nie można go obalić, natomiast uznamy za empiryczne zdanie "Jutro będzie tu padało".)".

-----------------

"Zauważmy, iż decyzja pozytywna dostarcza teorii poparcia jedynie czasowego, ponieważ każda późniejsza decyzja negatywna może ją obalić. Dopóki teoria wychodzi zwycięsko z drobiazgowych i surowych testów i dopóki - za sprawą postępu nauki - inna teoria nie zajmie jej miejsca, możemy powiedzieć, że "okazała hart", lub że została "potwierdzona" (corroborated) przez dotychczasowe doświadczenie".

-----------------

"Uznamy ją (teorię - przyp. aut.) za sfalsyfikowaną jedynie wówczas, gdy zostanie odkryte zjawisko powtarzalne, obalające teorię".

-----------------

"Nie żądam bowiem, aby każde twierdzenie zostało faktycznie sprawdzone, zanim się je przyjmie. Żądam jedynie, by każde twierdzenie dawało się sprawdzić lub, innymi słowy, nie zgadzam się z poglądem, iż w nauce istnieją twierdzenia, które trzeba potulnie przyjmować jako prawdziwe tylko dlatego, że sprawdzanie ich nie wydaje się z logicznych powodów możliwe".

-----------------

"Nauka nie stanowi systemu pewnych czy dobrze ustalonych zdań, nie stanowi też systemu nieprzerwanie zmierzającego ku stanowi ostatecznemu. Nauka nie jest wiedzą (episteme); nigdy nie może rościć pretensji do osiągnięcia prawdy lub nawet takiego jej substytutu, jakim jest prawdopodobieństwo".

-----------------

"Nie wiemy: możemy się domyślać. A domysły nasze kierowane są nienaukową, metafizyczną wiarą w prawa, w prawidłowości, które możemy odsłonić - odkryć".

-----------------

"Śmiałe idee, nieuzasadnione antycypacje i spekulacja myślowa, to jedyne środki interpretacji natury: nasz jedyny organon, jedyne narzędzie ujmowania przyrody. Musimy zaryzykować i zastosować je, by zdobyć nagrodę. Ci spośród nas, którzy nie są skłonni do wystawienia swych idei na ryzyko odrzucenia, nie biorą udziału w grze naukowej".

-----------------

"Niewłaściwy pogląd na naukę zdradza się w dążeniu do tego, by mieć słuszność; bowiem naukowca nie czyni posiadanie wiedzy, nieodpartej prawdy, lecz uporczywa i zuchwale krytyczna pogoń za prawdą".

-----------------

"Nauka nie ściga nigdy złudnego celu, jakim jest nadawanie formułowanym odpowiedziom charakteru ostatecznego, czy choćby prawdopodobieństwa. Podąża raczej ku nieskończonemu, lecz osiągalnemu celowi: odkrywa ciągle nowe głębsze i ogólniejsze problemy oraz poddaje nasze zawsze tymczasowe odpowiedzi stale ponawianym i coraz bardziej surowym testom".

skąd wiemy, że coś odkryliśmy? jak do tego doszliśmy?
już kiedyś przeczytane, teraz wypadałoby wrócić... z wiadomych powodów

skąd wiemy, że coś odkryliśmy? jak do tego doszliśmy?
już kiedyś przeczytane, teraz wypadałoby wrócić... z wiadomych powodów

Dzieło kanoniczne!

Dzieło kanoniczne!