HOKUS-POKUS. Opowieść o znamienitych magikach i ich zadziwiających dokonaniach.

Okładka książki HOKUS-POKUS. Opowieść o znamienitych magikach i ich zadziwiających dokonaniach. Paul Kieve
Paul Kieve Wydawnictwo: Telbit rozrywka
rozrywka
Hocus Pocus. A Tale of Magnificent Magicians and Their Amaizing Feats
Telbit
2010-04-20
2010-04-20
978-83-62252-03-9
Patrycja Zarawska

Znikająca moneta, lewitacja, zaczarowane karty, wyskakujący z cylindra królik, czy pojawiający się "znikąd" bukiet kwiatów - każdy z nas w latach młodości chciał odkryć tajemnicę wykonywania choć jednej z tych sztuczek. Dziś jest to możliwe. Za sprawą książki Paula Kieve "Hokus Pokus" żadna magiczna sztuczka nie będzie stanowiła dla was większego problemu.

Paul Kieve jest popularnym brytyjskim iluzjonistą, znanym z tego, że oczarowuje swoją publiczność pokazami, w których za pomocą magii opowiada rozmaite historie. Jego fascynujące wizualnie występy przekraczają wszelkie bariery wiekowe i językowe - oglądano go praktycznie we wszystkich głównych teatrach Wielkiej Brytanii i wielu miejscach na całym świecie: od Japonii, poprzez kraje europejskie, aż po Hollywood.

W lekturze "Hokus-Pokus" Paul Kieve zabiera nas w niesamowitą podróż po świecie magii. W tym celu autor zaprasza nas do swojego domu, gdzie w niesamowity sposób poznajemy najznakomitszych magów wszech czasów. Każdy z nich, choć czysto teoretycznie od dawna już spoczywa w swym grobowcu w niewyjaśniony sposób materializuje się z własnego plakatu w salonie narratora udzielając mu wielu ważnych w iluzji wskazówek

Pierwszym stwierdzeniem dotyczącym tej książki, jakie mi się nasuwa na myśl jest zdanie, iż powieść ta jest pozycją naprawdę niezwykłą i bardzo oryginalną, a nawet ośmielę się powiedzieć, że jedyną w swoim rodzaju. Skąd w mojej ocenie znalazło się tak wiele wyróżniających przymiotników? Użyłam ich, gdyż oprócz tego,że w dziele Kieve'a znajdziemy dobrą powieść fabularną, która zadowoli wielu czytelników; poznamy sylwetki największych i najlepszych magów wszech czasów oraz otrzymamy dokładną instrukcję wykonywania czterdziestu imponujących sztuczek. Dużym plusem tej pozycji jest również świetne wydanie, które dopełnia klimat powieści i nadaje mu jeszcze bardziej magicznego charakteru.

Pomimo wyżej wymienionych elementów, czyli głównie zawartości merytorycznej, zawodzi strona językowa. Autor magiczne wydarzenia opisuje dość prostym i mało ambitnym językiem, co bardzo "spłyca" całościowy wymiar oceny tej powieści, gdyż miejscami podczas lektury można zauważyć mały "językowy chaos". Według mnie Paul Kieve za bardzo skupił się na przekazaniu swojej wiedzy i fascynacji iluzją i zapomniał o nadaniu książce dobrego wymiaru literackiego.

Podsumowując "Hokus-Pokus" to książka dla tych, którzy chcą poznać pełen tajemnic świat magii i nauczyć się kilku imponujących sztuczek. Jeśli zaś szukacie dobrej powieści i jesteście dość wymagającymi czytelnikami powinniście się dokładnie zastanowić przed dokonaniem zakupu.

Paul Kieve jest...

Dobra! Odkładam nożyczki, papier i klej. Czas przerwać zabawę i coś napisać.

Bywa, że po niektóre książki sięgam spontanicznie. Bez rekonesansu, bez sprawdzania ocen, bez czytania recenzji, zabieram się za dzieło zupełnie mi nieznanego autora. Efekt takiego postępowania bywa skrajnie różny: od totalnego rozczarowania – po bardzo miłe zaskoczenie. „Hokus – Poklus. Opowieści o znamienitych magikach i ich zadziwiających dokonaniach” pana Paula Kieve, znalazł się na moim biurku w zasadzie bez zapowiedzi, niczym wyczarowany i bardzo mnie zaskoczył.

Książka opowiada o losach pewnego początkującego magika – iluzjonisty, który bardzo pragnie osiągnąć wielką sławę. Na skutek działania tego pragnienia i zapewne magii, jednego popołudnia odwiedza go znany (aczkolwiek dawno nie żyjący) magik – Alexander. Zapowiada on naszemu adeptowi, że w bliżej nieokreślonej przyszłości, zaczną odwiedzać go kolejno największe sławy z branży (w postaci duchów, czy zjwa – nie zostało to wyjaśnione),by podszkolić go w fachu.

Fabuła w „Hokus – Pokus” jest narzędziem, użytym do dwóch celów. Po pierwsze, pozwala w uporządkowany i ciekawy sposób przedstawić postacie najsłynniejszych iluzjonistów w historii, wraz z ich popisowymi występami. Po drugie zaś, pokazuje tajniki sztuczek magicznych. Nie znaczy to wcale, że książka jest nudna, wręcz przeciwnie. Główny bohater, robi trochę ciamajdowate wrażenie, przez co wzbudza sporą sympatię. Ostro kibicowałem mu w jego ćwiczeniach i zdobywaniu kolejnych umiejętności. Historia kończy się efektownie, jak sztuczki samego mistrza Houdiniego, ale ciii… nie będę Wam zdradzał szczegółów.

Czas chyba najwyższy wyjaśnić, dlaczego od kilku dni biegam z nożyczkami, paskami papieru, klejem, talią kart i monetami. Otóż w trakcie czytania, wielcy iluzjoniści opisują jak wykonać bardzo proste, jednak efektowne sztuczki magiczne. Są one naprawdę świetne i co ważniejsze, naprawdę działają. Cała tajemnica leży jednak w przygotowaniu, stąd nie rozstaję się z akcesoriami niezbędnymi do wykonania danych iluzji. „Hokus – Pokus” tak podziałał na moją wyobraźnię, że pewnie jeszcze na jakiś czas zostanę magikiem amatorem.

Warto wspomnieć o samym wydaniu. Książka oprawiona jest w ładną, twardą okładkę. Czytanie ubarwiają nam świetne ilustracje Petera Baileya, który bardzo zgrabnie uchwycił klimat panujący podczas lektury, a dodatkowo pomagają zrozumieć kulisy sztuczek magicznych. Na końcu książki (gdyby komuś było wciąż mało),znalazło się miejsce dla 28 dodatkowych numerów o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności jak i skali, czy docelowej publiczności. Wychodzi więc na to, że za 39.90,- dostajemy całkiem fajną powieść ze skróconą i zgrabnie przedstawioną biografię sławnych iluzjonistów, oraz (lekko licząc) opis prawie 40 sztuczek magicznych z dokładnym wyjaśnieniem, co i jak. Warto na to wszystko wysupłać te 4 dyszki.

„Hokus – Pokus” mogę polecić każdemu, kto chociaż raz widział jakiś występ magiczny i zastanawiał się, jak zrobić samemu coś podobnego. Szczególnie jednak zachęcam do jej nabycia rodziców. Za sprawą tej książki, w oczach swojego dziecka staniecie się prawdziwymi magikami. Dodatkowo, historia świetnie nadaje się do czytania do poduchy: jest magiczna, tajemnicza i wciągająca. Przypuszczam, że na mojej półce za kilka lat, będzie to jeden z bardziej wyeksploatowanych egzemplarzy.

Gorąco polecam!

[http://podsluch.wordpress.com - zapraszam!]

Dobra! Odkładam nożyczki, papier i klej. Czas przerwać zabawę i coś napisać.

Dziś prawdziwych MAGIKÓW już nie ma… A szkoda – ja chętnie udałabym się na pokaz iluzji, takiej iluzji z górnej półki, takiej która zadziwia, bawi i pozostawia po sobie całą masę niezapomnianych wrażeń. Niestety, nie dane mi jest oglądanie magicznych występów, dlatego zrekompensowałam sobie ten brak ksiązką „HOKUS-POKUS. Opowieść o znamienitych magikach i ich zadziwiających dokonaniach”. I muszę powiedzieć, iż czuję się w pełni usatysfakcjonowana.

Ladies and Gentleman, Unsere Dammen und Herren, Madame, Messie! Panie i Panowie! Już za chwilę, na scenie u Bellatriks wystąpią najznamienitsze sławy światowej iluzji! Zapraszamy!!!

Paul Kieve, to popularny brytyjski iluzjonista i to właśnie w jego domu spotkamy się z plejadą utalentowanych magików. Każdy z nich w dość nieoczekiwany sposób zmaterializuje się w salonie, bądź ogrodzie naszego bohatera, po to aby dać mu cenne wskazówki i zachwycić nas widzów (czytelników) swoimi najznamienitszymi czarami. Wśród nich Lafayette wraz z przedstawieniem „Lwia narzeczona”, mistrz wynalazku –Servais Le Roy, Talma i jej wędrujące monety, Houdin –francuski cudotwórca, Devant ze sztuczkami iście szatańskimi, oraz wielu, wielu innych prawdziwie zadziwiających showmanów. A wszystko to wzbogacone notami biograficznymi tychże znanych magików, w których nie brak pikantnych ciekawostek...

Książka dosłownie wciągnęła mnie w ten magiczny świat. Razem z głównym bohaterem czekałam na kolejne wizyty iluzjonistów i ich największe przedstawienia. Pełna ciekawości wczytywałam się w tajniki niektórych trików –tak pokazanych by czytelnik mógł je wykonać samodzielnie i tym samym zadziwić grono najbliższych. Jeżeli do tych moich ‘achów’ i ‘ochów’ doda się ciekawą szatę graficzną – każdy rozdział rozpoczyna ilustracja kurtyny z ‘chochlikiem’ demonstrującym tytuł, oraz liczne ilustracje z występów, wzbogacające treść, obrazujące wykonanie sztuczek – to otrzymamy lekturę wyśmienitą. Co więcej – lekturę odpowiednią i dla starszych wiekiem i dla każdej małolaty. Myślę, że dzieci miałyby dużą frajdę z wdrożenia w życie rozdziału „Tajemnicze różności”… Chociaż kto wie –może i jakiś dorosły by się skusił, żeby zadziwić znajomych np. „czytaniem między wierszami”…?

Ze zdaniem, iż pan Kieve ma „nieprzeciętny dar snucia wciągającej opowieści”, a także i wiedzę z zakresu historii magii i ciekawych szczegółów z życia iluzjonistów, zgadzam się w zupełności. A na to niezwykłe ‘papierowe’ przedstawienie zapraszam was z pełną odpowiedzialnością!

Dla osób które interesują się sztuczkami magicznymi to ta książka będzie świetna.

Przyjemna w lekturze poza jednym minusem, a mianowicie pisanie francuskiego akcentu, typu 'Jakżi malo widzieliście'. Strasznie mnie to irytowało ale ogólnie książka interesująca.

Ciekawy zlepek fikcji, biografii i poradnika. Ja uważam to za prawdziwą księgę magii, która pomaga mi zapoznać się z magicznymi sztuczkami. Iluzja bowiem jest tematem, który mnie interesuje. Polecam :)

• Chcę kupić
  • Egzemplarze recenzenckie od wydawnictw
  • Dostępne w bibliotece
  • 52 książki - 2012