Mabinogion - Cztery Gałęzie Mabinogi

Okładka książki Mabinogion - Cztery Gałęzie Mabinogi autor nieznany
Okładka książki Mabinogion - Cztery Gałęzie Mabinogi
autor nieznany Wydawnictwo: Armoryka Seria: Biblioteka Celtycka literatura piękna
Biblioteka Celtycka
The Four Branches of the Mabinogi
Armoryka
2010-01-01
2010-01-01
Andrze Sarwa
mabinogion walia legendy sagi fantasy celtic opowieść maxen weldig

Z jednej strony fajnie jest, że istnieją takie wydawnictwa, jak Armoryka, z drugiej - szlag mnie trafia, że to, co się ich nakładem ukazuje, to są po prostu tandetnie przetłumaczone teksty, do których wygasły prawa autorskie, najczęściej bez opracowania krytycznego, bez przypisów, bez wstępu ani wprowadzenia.

"Cztery gałęzie Mabinogi" to jest klasyczny przykład takiej praktyki: opowieść jak opowieść, wszystko to gdzieś już w Armoryce się ukazało, ze wszystkimi mankamentami średniowiecznych opowieści (psychologia postaci jeszcze nie istnieje, narracja czasem się rwie, związki przyczynowo-skutkowe żyją swoim życiem). Tradycyjnie również jak to w Armoryce jeśli coś w tekście jest niejasne, jakiś obyczaj albo sformułowanie, to tak już będzie, bo komentarza ani objaśnień do tekstu nie ma.

Niestety, innej wersji również nie ma. Powiedziałabym, że żadna strata, ale może w innym wydawnictwie okazałoby się, że walijskie legendy to prawdziwe perełki...?

"Cztery gałęzie Mabinogi" to jest klasyczny przykład takiej...

"Cztery gałęzie Mabinogi" są dziełem, owszem, zniekształconym przez wpływy chrześcijańskie, ale wciąż bardzo archaicznym. Podczas lektury czytelnik łapie się na myśleniu "zaraz, ale o co chodzi?". Bardzo często towarzyszy temu niemiłe wrażenie, że chodzi o coś więcej, niż podejrzewamy, ale nie wiemy, o co - i co gorsza, możliwe, że nigdy się nie dowiemy. Zaczynamy się rozglądać za jakimś opracowaniem, którego po prostu nie ma, bo mitologia walijska nie ma takiej reprezentacji w literaturze, jak grecka. Nic nie jest pewne, wszystko jest domniemaniem i rekonstrukcją. Więc to tyleż intrygująca, co frustrująca lektura. Dla pasjonatów.

Zawiera cztery powiązane ze sobą historie, dotyczące mitologii celtyckiej. Nie jest to Iliada, ani nic w stylu starożytnych utworów greckich (choćby dlatego że jest ze średniowiecza). Sposób narracji taki jak w "Tristanie i Izoldzie". Jak przystało na opowieści ludowe, istnieje tam wiele ekscentrycznych pomysłów, występują siły nadprzyrodzone, walki nie są jakoś widowiskowo opisane, Polakowi będzie się ciężko połapać w tych wszystkich szalonych imionach. Polecam wszystkim zainteresowanym mitologią celtów i literaturą średniowiecza.

Krytykanctwo niektórych niespełnionych czytelników-recenzentów i to w obfitej objętości śmieszy. Zróbcie lepiej, to będzie lepiej. Jakoś się jak dotąd nikt nie pokwapił. Książka wartościowa i godna polecenia.

• Celtowie | UK | Irl
  • Do kupienia!