Źródło: By George Romney (died 1802) - one or more third parties have made copyright claims against Wikimedia Commons in relation to the work from which this is sourced or a purely mechanical reproduction thereof. This may be due to recognition of the "sweat of the brow" doctrine, allowing works to be eligible for protection through skill and labour, and not purely by originality as is the case in the United States (where this website is hosted). These claims may or may not be valid in all jurisdictions.As such, use of this image in the jurisdiction of the claimant or other countries may be regarded as copyright infringement. Please see Commons:When to use the PD-Art tag for more information., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6365546
Szkocki poeta. Zasłynął przede wszystkim jako wydawca tzw. "pieśni Osjana", rzekomo autorstwa średniowiecznego barda szkockiego, który to rękopis miał odkryć i przetłumaczyć na angielski.
Od samego początku były wątpliwości co do autentyczności pieśni, ostatecznie powołano specjalną komisję, która po kilku latach badania sprawy orzekła, że Macpherson nie znalazł żadnego rękopisu, a pieśni napisał sam na podstawie znanych mu fragmentów ludowych legend szkockich. Orzeczenie to nie wpłynęło jednak na popularność Pieśni Osjana, które mocno oddziaływały na romantyczną wyobraźnię i uczuciowość, np. dziewczynkom nadawano imię Malwina (główna bohaterka kobieca utworu).
Inne imiona, które zostały szerzej spopularyzowane przez tego poetę to Fiona, Selma i Oskar.
Wraz Fingal powstał w zbroi. Trzy razy zabrzmiał jego głos przeraźliwy. Kromla zewsząd odpowiedziała. Stanęli cicho synowie pustkowia. Spuśc...
Wraz Fingal powstał w zbroi. Trzy razy zabrzmiał jego głos przeraźliwy. Kromla zewsząd odpowiedziała. Stanęli cicho synowie pustkowia. Spuścili ku ziemi zapłonione lica, zawstydzeni obecnością króla. Przybył on jak dżdżysta chmura, kiedy w dzień pogodny ze wzgórza się stacza, a deszcz ogarnia pola. Milczenie towarzyszy jej powolnemu pochodowi; ale wnet ocknie się nawałnica, Swaran spostrzegł straszliwego króla Morwenu".
Do przeczytania tej książki zachęciły mnie dziwne imiona, które pojawiały się w Komedii Ludzkiej autorstwa Honore de Balzac. Zaciekawiło mnie, co to za książka, że rodzice decydowali się nadać imiona z tej książki dzieciom.
Czytałam to po angielsku i bardzo dobrze się czytało! Zachwyciły mnie opisy przyrody - jako mrocznej i niebezpiecznej.
Akcja rozgrywa się w III wieku. Niewidomy Ossian opowiada dawne dzieje Malwinie "A tale of the times of old!"
Według ich wierzeń zmarli znajdują się na chmurach.
Podobno ta książka to mistyfikacja, ale doczytywałam się w internecie o tym i znalazłam informację, że "Pieśni Osjana" są oparte na podstawie prawdziwych legend.
Dość tajemniczy utwór, gdyż nie wiadomo do końca kto jest autorem „Pieśni Osjana”. Macpherson jedynie zredagował te celtyckie mity w późniejszym czasie.
Całość to zbiór legendarnych opowiadań, sławiących dokonania słynnego wojownika. Nastrój jest wzniosły, w stylistyce średniowiecznych romansów rycerskich, charakteryzujący się wyrafinowaniem literackim np. „Dam córkę najpiękniejszą z dziewic, jakie wzdychają śnieżnymi piersiami”. Czasami jednak to brzmi dość infantylnie, jak w przypadku gdy wojna została wypowiedziana jedynie z przyczyny odmówienia królowi pięknej dziewczyny z innego królestwa.
Zdarzają się wyśmienite przemyślenia: „Szczęśliwy, kto umiera za młodu, kiedy go otacza sława...”. Niestety takich intrygujących fragmentów jest zdecydowanie za mało jak na tak słynny poemat. Palców jednej ręki starczyłoby na ich wyliczenie.
Największym minusem zdaje się jednak nieprzejrzystość, nieskładność, niekompletność opowiadań. Na szczęście przed każdym rozdziałem jest jego streszczenie, dzięki któremu czytelnik orientuje się w fabule. Pisząc dosadnie - po prostu we wstępniakach jest nierzadko fabuła, której brakuje w główny tekście. A powinno być zupełnie odwrotnie.