Piętno rzeki

Okładka książki Piętno rzeki
Patricia Briggs Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Mercedes Thompson (tom 6) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Mercedes Thompson (tom 6)
River Marked
Fabryka Słów
2015-02-20
2011-03-03
Marek Najter
Mercedes Thompson

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Autorka kontynuuje losy głównej bohaterki i tym razem postanawia sięgnąć w głąb jej korzeni. Dzięki tej części mogłam dowiedzieć się więcej na temat przeszłości Mercy, jak i jej nietypowych zdolności, a także poznać innych zmiennokształtnych, których brakowało w poprzednich tomach. Pod tym względem byłam zadowolona, bo w końcu P. Briggs odkrywa informacje o przewodniej postaci, jak i jej pobratymcach. Myślę, że każdy czytelnik chce znać szczegóły dotyczące bohaterów, a im jest ich więcej tym lepiej. Dodatkowo w „Piętnie rzeki” dowiadujemy się o nowej rasie – zmiennokształtnych – i ich powiązaniem z indiańską kulturą.Na samym początku zawiodłam się nieco na akcji. Autorka raczy nas wspaniałymi chwilami kwitnącego związku Adama i Mercy, i chociaż lubię wątki romantyczne, to jednak tutaj wynudziłam się straszliwie. Mija ponad sto stron nim fabuła nabiera rozpędu, więc trochę trzeba przecierpieć. Druga sprawa to wprowadzenie przez P. Briggs bóstw indiańskich oraz udzielanie przez nich rad bohaterom. Chociaż koncepcja wydaje się dość interesująca, to jednak miałam wrażenie przesytu tego motywu w niektórych wydarzeniach i w pewnym momencie książka nabrała dla mnie wyidealizowanego charakteru. Nie jest to może nachalne ze strony pisarki, ale część fragmentów czasem bolała.
Nie ukrywam, że ten tom wydaje się trochę gorszy od swoich poprzedników, ale nie jest do końca zły. Z pewnością jest nieco spokojniejszy, ale też prowadzi czytelnika do przeszłości Mercy, a takie smaczki zawsze sprawiają dla mnie wrażenie ciekawych. Mam też odczucie, że autorka napisała go właśnie jako nieco luźniejsze ukazanie przygód Mercy.

Muszę przyznać, że książka trzymała mnie w napięciu do samego końca.
Kto za każdym razem wpada w tarapaty? Oczywiście nasz mały kojot.
Nawet wtedy, gdy tego nie chce. A wszystkie znaki na niebie i ziemi doprowadzają do konfrontacji z kolejną prastarą istotą.
W końcu ile może ich chodzić po ziemi? Wampiry były, wilkołaki były, trolle odhaczone, Szarzy Panowie byli, Królowa wróżek też.
Czy to się nigdy nie skończy....?
W niewielkim Maryhill Mercedes będzie się musiała zmierzyć z przeszłością i swoim dziedzictwem.
Czy Kojot będzie umiał jej pomóc?
Polecam

Muszę przyznać, że książka trzymała mnie w napięciu do samego końca.
Kto za każdym razem wpada w tarapaty? Oczywiście nasz mały kojot.

Już drugi (a może i trzeci) raz czytam tę serię i wciąż sprawia mi to wiele frajdy. Zwykle nie chce mi się pisać opinii o książkach tak znanych i posiadających tak wiele recenzji, ale zerknąłem na inne oceny i stwierdziłem, że "co mi tam - doleję oliwy do ognia" ;-)

Parę osób pisało, że ta część jest inna od pozostałych. Chyba muszę się z tym zgodzić - jest tu mniej nieludzi, wampirów nie ma wcale (jeśli nie liczyć kilku stron na końcu), a za to jest sporo indiańskich mitów i bardzo dużo o pochodzeniu Mercy i jej dziedzictwie. I może to ostatnie sprawia, że książka jest tak wyjątkowa. Poza tym bardzo lubię indiańską mitologię (jako nastolatek czytałem "Manitou" i "Zemstę Manitou" Mastertona, które wciągnęły mnie bez reszty, choć to zupełnie inny gatunek) i przyjemnie było się znowu w niej zagłębić.

Mimo, że ta książka jest trochę inna od wcześniejszych, to wcale nie jest gorsza czy mniej ciekawa. Mercy nie zawodzi i tę historię też czyta się z przyjemnością. A końcówka jest wprost rewelacyjna - zabawna i trochę wzruszająca (zwłaszcza list, ale o tym sza - nie będę spojlerował).

Fanom przygód Mercedes Thompson zdecydowanie polecam. Moim zdaniem książka nie sprawia zawodu.

Mam całą serię. Przeczytałam 5 pierwszych części dając im tu wysokie noty. Piętno rzeki nie porwało. Najsłabsza z dotychczas przeczytanych. Nie, że w ogóle nie da się jej czytać, ale ta historia nie powala. Szczerze mówiąc, to ja chyba nie do końca ją zrozumiałam. Był potwór, który pożerał, ale czym on był, dlaczego atakował itd. to ja do teraz nie wiem...nie bardzo też połapałam się w tej indiańskiej tematyce - co, kto, po co, dlaczego, kim jest itd? nie bardzo wciąż wiem. Czym jest to piętno rzeki też za bardzo nie zrozumiałam. W porównaniu do części poprzednich ta wypada blado.

Odmienna, to na pewno. Jest przerywnikiem, oddechem pomiędzy pozostałymi częściami. Ten tom musi być, aby inne zaistniały. Informuję, że pewien etap Mercy tutaj cię kończy, a zaczyna następny.
W końcu mamy jeden z długo wyczekiwanych punktów kulminacyjnych, no i dla odmiany odrywamy się od świata wilków, wampirów i nieludzi. W końcu dowiadujemy się czegoś o korzeniach głównej bohaterki. Zmiennokształtni, Kojot, Indianie, plus ulubieni bohaterowie - czego chcieć więcej?

Nie wiem co czytałam...to było takie nudne, rozlazłe. Już dawno mnie tak książka nie wymęczyła.

To już na pewno ostani część przygód Mercedes, po którą sięgam. Z książki ciekawej, pełnej zwrotów akcji, dostaliśmy miękkie romansidło z potworami i zmiennokształtnymi w tle. Chociaż porównując do poprzedniej części jest lepiej-przynajmniej fabuła jest jakoś zarysowana.

Jak zwykle dużo akcji. Do historii wjechał porządny wątek indiański. W mojej opinii nieco się różniła od poprzednich części, co też nie znaczy, że była gorsza! Jak najbardziej polecam i zabieram się za kolejną część.

Po pierwsze, zmiana tłumacza i od razu coś mi zazgrzytało. Przyzwyczaiłam się do tłumaczeń poprzedniej tłumaczki i teraz coś mnie uwierało podczas czytania.
Nie zrozumcie mnie źle, książka jest dobrze tłumaczona, wszystko jest jak trzeba. A jednak czuć trochę zmianę stylu.
Mimo wszystko ta część naprawdę mi się podobała, wsiąkłam w tajemnicę, byłam niesamowicie ciekawa co tam się wydarzy, jaka jest zagdaka pochodzenia Mercy i… no właśnie. Nic więcej nie mogę napisać, bo poczęstuję Was spoilerem, a tego bardzo nie lubię.
Powiem tylko, że tom szósty jest tak samo dobry jak piąty i tylko zaostrzał apetyt na kolejne części.

Ponad połowa książki bardzo mnie wynudziła. Zupełnie nic się nie dzieje, tylko bohaterowie chodzą po sklepach czy muzeach. Z postaci serii występują Mercedes oraz niestety Adam, którego najbardziej nie lubię z cyklu. Mam go za nijakiego, napakowanego, agresywnego gbura, który swoją chorą zazdrością i nadopiekuńczością ogranicza swobodę biednej Mercy i jest agresywny do osób, z którymi dziewczyna przebywa. Książka dużo traci przez to, że nie ma ciekawszych bohaterów drugoplanowych. Są za to zupełnie nowi, w tym jakby ekwiwalent Stefana, i chyba raczej jednorazowi.

Niektóre wątki pojawiły się nie wiadomo po co. Nie mają żadnego znaczenia.

W drugiej połowie znaczna poprawa, jeśli chodzi o akcję. Silne motywy Indian Północnoamerykańskich (bogowie, mity, występują też Indianie). Lubię ponadto motyw vore, który się tu pojawia w micie o Kojocie i nie tylko, więc daję za niego książce 6 zamiast 4 albo 5.

Na razie najsłabsza książka z serii, a szkoda ze względu na tych Indian i mity.

Video

Video