Byłam sekretarką Adolfa Hitlera

Okładka książki Byłam sekretarką Adolfa Hitlera Christa Schroeder
Okładka książki Byłam sekretarką Adolfa Hitlera
Christa Schroeder Wydawnictwo: Bellona Seria: Brunatna seria - Narodziny zła biografia, autobiografia, pamiętnik
Brunatna seria - Narodziny zła
Er war mein Chef: aus dem Nachlaß der Sekretärin von Adolf Hitler
Bellona
2000-01-01
2000-01-01
Magdalena Podwysocka
wspomnienia hitler historia

Okładka książki Mój Auschwitz Jerzy Andrzejewski, Władysław Bartoszewski, Piotr Cywiński, Zofia Kossak, Halina Krahelska, Marek Zając
Mój Auschwitz Jerzy Andrzejewski,...
Okładka książki Podczłowiek. Wspomnienia członka Sonderkommanda Timothy Braatz, Anatol Chari
Podczłowiek. W... Timothy Braatz, Ana...
Okładka książki Numery mówią Włodzimierz Borkowski, Eugeniusz Cyba, Stanisława Gąskowa, Róża Jeleń-Chroń, Ryszard Henryk Kordek, Artur Krzetuski, Aleksander Martyniec, Władysław Plaskura, Jerzy Pozimski, Kazimierz Smoleń, Janina Smutek, Tadeusz Sobolewicz, Franciszek Stryj, Kazimierz Tymiński, Aleksander Widera, Helena Włodarska, Jadwiga Zasępa
Numery mówią Włodzimierz Borkows...

Nie interesowała się polityką, nie znała Adolfa Hitlera, nie była członkiem NSDAP, jednak miała duże doświadczenie jako stenotypistka i dobre referencje.
Christa Schroeder, bo to o niej mowa, została wybrana spośród 87 kandydanek i zaczęła pełnić funkcję sekretarki w biurze Führera.
Autorka przybliża postać Adolfa Hitlera. Przedstawia go od strony nikomu nieznanej. Przytacza rozmowy z nim. Bombarduje (chociaż nie wiem czy to dobre słowo),"ciekawostkami", jak chociażby taką, iż Hitler nosił słynny wąsik po to, aby nie rzucał się nikomu w oczy jego duży, spiczasty nos.
Są też oczywiście opisane działania wojenne i dokładny wgląd w zaangażowanie Hitlera.

Książka bardzo szczegółowa, dzięki temu wiele wyjaśnia, ale też jest momentami trudna.
Dużo powiązanych nazwisk, które polskiemu czytelnikowi niewiele będą mówiły (jeśli już, to historykowi) i dopisana do nich charakterystyka, dużo nazw niemieckich organizacji, związków jak i również dat.
To nie są tylko wspomnienia, to jest kawał dobitnej historii, jednak trzeba w stopniu bardziej zaawansowanym interesować się nią, aby przez książkę przebrnąć.

Książka przedstawia historię Christy Schroeder, która przez wiele lat była w bliskim otoczeniu Hitlera. Jako sekretarka nie miała wglądu do tajnych dokumentów, nie powierzano jej jakichś sekretów, którymi mogłaby się z nami w tej książce podzielić. O czym więc mogła napisać? O zwykłym, codziennym życiu u boku Hitlera, o tym, jak się zachowywał, jak jego i innych współpracowników zapamiętała. Przywódca Trzeciej Rzeszy miał zamiłowanie do tzw. herbatek, podczas których siedział ze swoimi sekretarkami i opowiadał. Nie o sprawach bieżących, państwowych, ale o swoim życiu, dzieciństwie. Christa wspomina także to, jak wyglądały święta czy Sylwester.
Domyślam się, że niektórzy liczyli, że w tej książce ujawnione będą jakieś wielkie sekrety, bądź że będzie w niej zawartych mnóstwo danych na temat uzbrojenia, przebiegu walk, informacje o wielu politykach, wojskowych. I wtedy ta książka nie zadowala - trochę szczegółów, nazwisk, biografii i skrótów jest co prawda w licznych przypisach, ale to wciąż nie to. Ja jednak spodziewałam się głównie właśnie zwykłego spojrzenia na życie Hitlera i jego otoczenie, na codzienność. Pod tym względem uważam, że książka jest naprawdę godna polecenia.

Szczerze mówiąc spodziewałem się nieco więcej po tej pozycji. Sama książka wydana bardzo solidnie, grube, twarde, lakierowane okładki, szyta, papier biały dobrej jakości. Liczy 375 stron, 17 rozdziałów i zawiera trzy wkładki z kilkudziesięcioma mało znanymi zdjęciami. Książka jako wspomnienia to około 200 str reszta to bardzo obszerne /i często pomocne i ciekawe/ przypisy na końcu pracy + 12 załączników i spis nazwisk.
Prawda jest taka, że wspomnienia Pani Christiany nie zawierają zbyt wiele na prawdę ciekawych informacji. Książka ta to opis jej służbowych relacji z Hitlerem oraz bardziej familiarnych spotkań na herbatkach, obiadach, kolacjach i innych uroczystościach /sylwester, święta itd/. Niestety nie była ona w żaden sposób dopuszczana do żadnych "tajności" odnośnie prowadzenia wojny, planów wojennych, uzbrojenia itd, itp. Dość powiedzieć, że kampania w Polsce to dwie i pół strony wspomnień a we Francji to 8 stron.
Dlatego też jest to coś na kształt opisu gości restauracji spisanego przez spostrzegawczego kelnera na zasadzie szczypta faktów, trochę anegdot, trochę śmiesznych lub poruszających informacji.
Niemniej jednak jest i sporo ciekawych tematów takich jak Hitler i kobiety /4 rozdziały/ a w treści oprócz Ewy Braun kilkanaście innych kobiet i stosunki jakie łączyły je z Hitlerem - dużo ciekawych zdarzeń.
Następnie opisy życia w Obersalzbergu i Berghofie a następnie dla mnie najciekawsze trzy rozdziały traktujące o ostatnich dniach w berlinie oraz o losach powojennych / internowanie, areszt, obóz/ gdzie mamy wgląd w życie bohaterki zaraz po upadku III Rzeszy.

Moja rekomendacja: Książka na pewno warta przeczytania, jednak trzeba się nastawić na psychologiczny portret Hitlera, jego osobowość , podejście do ludzi - ta strona książki jest bardzo interesująca. Natomiast jeżeli ktoś chce czegoś o przełomowych decyzjach, tworzeniu polityki i historii wojny oczami Hitlera to jest tu tego jak na lekarstwo.
Generalnie jak najbardziej można przeczytać.

W skali 1 do 6 : 4

W skali 1 do 6 : 4

Książka ogólnie ok jeśli od początku odrzucimy czytanie licznych przypisów. Z początku bardzo ciężko było mi prawie co zdanie sięgać do tyłu książki i czytać przypisy - w końcu sobie je podarowałem (w większości to nudne biografie osób z otoczenia Hitlera - wszystkie podobne do siebie) i czytanie poszło mi o wiele sprawniej. Książka bardzo ciekawa jeśli kogoś nie interesują suche fakty i statystki wojskowe, a ciekawi go życie, zwyczaje i to jakim człowiekiem był Hitler. To co mnie bardzo irytowało to że pani Christa Schroeder rościła sobie pretensje do bycia wyrocznią w sprawach Hitlera, czego dowodzą załączniki na końcu książki w których to po kolei krytykuje wszystkie inne publikacje napisane przez innych współpracowników Hitlera, czasem wykazując się wielką małostkowością. Sama oczywiście popełnia kilka błędów które uświadamia nam wydawca tego tytułu. Odniosłem także wrażanie, że Christa Schroeder próbuje się wybielać i stawia się na pozycji jedynej sprawiedliwej, a wszyscy wokół niej to oszuści, oportuniści i złodzieje - sama w jednym fragmencie opisała jak rzekomo próbowała "odratować" kilka dzieł z Berghofu poprostu je kradnąc tak jak inne - częśc rzeczy potem sprzedając. Nie mniej ksiązka warta polecenia dla wielbicieli tematu.

• II wojna światowa
  • Literatura faktu
  • Polityka
  • Chcę przeczytać: naukowe i lit. faktu

Christa Schroeder Byłam sekretarką Adolfa Hitlera Zobacz więcej