Zaraza

Okładka książki Zaraza Ken McClure
Okładka książki Zaraza
Ken McClure Wydawnictwo: Amber Seria: Amber -thriller medyczny kryminał, sensacja, thriller
Amber -thriller medyczny
Pestilence
Amber
1999-01-01
1995-01-01
Władysław Masiulanis
mcclure choroba plaga zaraza

Dla miłośników gatunku, chyba już do nich nie należę, choć do niedawna czytałam takie książki pasjami. Akcja rozwija się dość leniwie, a przez pierwszą połowę powieści o tytułowej zarazie przypomina tylko... tytuł. Mocno przewidywalna. Autor nie potrafił niestety wykrzesać dreszczyku napięcia u czytelnika.

“Zaraza” to powieść, najlepszego brytyjskiego twórcy thrillerów o tematyce medycznej - Kena McClure’a. W małym miasteczku Skelmore pojawia się pierwszy przypadek pacjenta z dżumą płucną. Przekazanie ogólnodostępnej informacji o przypadku dżumy, której w Anglii nie notowano od setek lat, wywołałoby panikę, zarówno wśród mieszkańców, jak i całego brytyjskiego społeczeństwa. Władze szpitala decydują się więc za zatajenie informacji o pojawieniu się tej choroby. Jednakże w Skelmore przybywa zarażonych dżumą pacjentów. Skala jest tak ogromna, że nie da się w dalszym ciągu ukrywać wybuchu epidemii. Zarażeni po kilku godzinach intensywnych objawów umierają w samotności w szpitalnych korytarzach, domach, na ulicach.
Choroba w bardzo szybkim tempie rozprzestrzenia się a dotychczasowe leki oraz szczepienia nie działają. Miasto jest stracone, a wojsko widzi tylko jedną możliwość: spalenia całego miasta, by epidemia nie przeniosła się do innych regionów..

Doktor James Saracen, lekarz w miejskim szpitalu, stara się znaleźć przyczynę wybuchu epidemii dżumy. Nie poddaje się, ryzykując swoje życie by ocalić mieszkańców miasta. Źródło choroby odnajduje wśród średniowiecznych legend…
Czy James Saracen zdoła odnaleźć na czas źródło, z którego dżuma zaatakowała mieszkańców ? Na czas… przed wydaniem rozkazu o spaleniu całego miasta?
Książka została bardzo dobrze napisana, trzyma w napięciu, akcja jest wartka, a sama fabuła bardzo interesująca.

Przeczytałam książkę jednym tchem mimo iż czytałam ja po raz drugi. Bardzo dobrze napisany thriller medyczny. Akcja toczy się wartko. Bohater główny sympatyczny - przynajmniej w moim odczuciu. Bohaterowie poboczni ciekawi i zróżnicowani. Puenta końcowa interesująca. Bardzo przyjemna lektura.

Głównym bohaterem jest lekarz pogotowia ratunkowego James Saracen. Ambicja i dociekliwość doktora nie zawsze mu się opłacają, bardzo łatwo pakuje się w kłopoty. Pewnego dnia przez przypadek nakrywa trójkę mężczyzn próbujących dostać się do kostnicy, co kończy się dla niego odzyskaniem przytomności na stole przeznaczonym do sekcji zwłok. Ten incydent skłania go do własnego śledztwa, w związku z czym staje się bardzo podejrzliwy w stosunku do swoich współpracowników. Kilka razy robi się naprawdę niebezpiecznie, ale w końcu udaje mu się odkryć przerażającą prawdę i rozpoczyna się walka na śmierć i życie o zatrzymanie błyskawicznie rozprzestrzeniającej się zarazy - dżumy, potocznie nazywaną czarną śmiercią.

Skąd choroba ni stąd, ni zowąd wzięła się w spokojnym miasteczku w Anglii? Co albo kto za tym stoi? Finał jest naprawdę zaskakujący, bo przecież najprościej było zrzucić winę na pierwszą ofiarę, która na pewno przywlokła wirus z Afryki.

Nie wiem jakim cudem w tak króciutkiej książce mogło znaleźć się aż tyle wątków. Wszystkich oczywiście nie mogę zdradzić, bo mogłabym zepsuć całą zabawę być może przyszłym czytelnikom. A do przeczytania tej książki z czystym sumieniem mogę zachęcić, nawet jeśli ktoś w życiu sam z siebie nie sięgnąłby po literaturę tego typu, zresztą tak jak to było w moim przypadku. Mnie ta zagadkowa lektura bardzo przypadła do gustu. Polecam.

Dobrze skrojony thriller medyczny z wartką akcją ,fajna lektura ,dobrze się czyta,autor jak zwykle nie zawiódł.

Jest to moja pierwsza książka tego autora którą przeczytałem. Muszę przyznać, że jestem mile zaskoczony. Wciągająca fabuła, dość realni bohaterowie. Chyba to początek dłuższej znajomości z panem McClure.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Thriller medyczny