Pomarańczki komisarza Montalbano
- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Cykl:
- Komisarz Montalbano (tom 4.7)
- Tytuł oryginału:
- Gli arancini di Montalbano
- Wydawnictwo:
- Noir sur Blanc
- Data wydania:
- 2016-06-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-06-01
- Data 1. wydania:
- 2018-01-01
- Liczba stron:
- 560
- Czas czytania
- 9 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788373922952
- Tłumacz:
- Stanisław Kasprzysiak
- Tagi:
- Montalbano Camilleri Pomarańczki
Komisarz Salvo Montalbano to człowiek niezwykle interesujący i skomplikowany. Z jednej strony cechują go pewne słabostki, np. łakomstwo, snobizm, niezdecydowanie, z drugiej zaś – wyjątkowa przenikliwość, konsekwencja i uczciwość, a także wielkie poczucie sprawiedliwości i empatia wobec ludzi prostych i szczególnie dotkniętych przez los.
Powieści Camilleriego wydane dotychczas przez Noir sur Blanc, których głównym bohaterem jest wspomniany komisarz (Kształt wody, Pies z terakoty, Złodziej kanapek, Głos skrzypiec) i zbiór opowiadań Miesiąc z komisarzem Montalbano, również w Polsce cieszyły się ogromną popularnością. Niniejsza książka to zbiór dwudziestu opowiadań – kunsztownych miniatur kryminalnych, dziejących się w normalnej na pozór rzeczywistości małego miasteczka sycylijskiego, ale poprzez osobliwości przestępstw, zagadkowość przypadków, dziwaczność ludzkich zachowań – odsłaniających świat dalece nienormalny, który próbuje naprawić komisarz Montalbano, z właściwym mu gorzkim dystansem i pełnym zaangażowaniem jednocześnie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 249
- 139
- 38
- 7
- 5
- 4
- 4
- 4
- 4
- 4
OPINIE i DYSKUSJE
6/10
Zbiór dwudziestu opowiadań - miniatur kryminalnych, dziejących się w niby typowej rzeczywistości małego fikcyjnego miasteczka sycylijskiego, ale poprzez osobliwości przestępstw, zagadkowość przypadków, dziwaczność ludzkich zachowań – odsłaniających świat dalece nienormalny, który próbuje naprawić komisarz Montalbano, choć sam daleki jest od ideału i etosu pracy policjanta. Czasem działa na granicy prawa, czasem dla korzyści własnych.
Bywa stronniczy w ocenach ludzi, nieobiektywny w stosunku do podejrzanych, na przemian zaangażowany w śledztwa albo odpuszczający je, a czasem zbyt leniwy by sprawdzić alibi podejrzanych.
To człowiek z charakterystycznym gorzkim dystansem do ludzi i życia, nie stroniący od humoru, choć w połowie przypadków jego dowcipy są czerstwe.
Niewątpliwą zaletą tych krótkich opowiadań są barwne, charakterystyczne i zapadające w pamięć postacie.
Poza bohaterami urzekają sycylijskie klimaty, koloryty, opisy tamtejszych potraw, okolic.
Same historie raczej nie zagoszczą długo w głowie, większość ma przewidywalny przebieg i finał. Zagadki kryminalne nieskomplikowane, niektóre wręcz prostackie w rozwiązaniu.
Wadą jest też nużący sposób narracji, przeciętny warsztat pisarski.
Czytanie Camilleriego nie jest stratą czasu, ale w przypadku tych opowiadań satysfakcja połowiczna. 🤔
6/10
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZbiór dwudziestu opowiadań - miniatur kryminalnych, dziejących się w niby typowej rzeczywistości małego fikcyjnego miasteczka sycylijskiego, ale poprzez osobliwości przestępstw, zagadkowość przypadków, dziwaczność ludzkich zachowań – odsłaniających świat dalece nienormalny, który próbuje naprawić komisarz Montalbano, choć sam daleki jest od ideału i etosu pracy...
Ten zbiór opowiadań bardziej mi się podobał niż "Miesiąc z komisarzem Montalbano"
Ten zbiór opowiadań bardziej mi się podobał niż "Miesiąc z komisarzem Montalbano"
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toŚwietny zbiór opowiadań stanowiący próbkę warsztatu Autora, wymyślającego kolejne intrygi i doskonalącego swój niepowtarzalny styl. A do tego szczypta autoironii w jednym z opowiadań z zaskakującym zwrotem akcji. Ten zbiór umilił moje wakacje
Świetny zbiór opowiadań stanowiący próbkę warsztatu Autora, wymyślającego kolejne intrygi i doskonalącego swój niepowtarzalny styl. A do tego szczypta autoironii w jednym z opowiadań z zaskakującym zwrotem akcji. Ten zbiór umilił moje wakacje
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKolejna, świetna pozycja Andrei Camillerego z niezawodnym komisarzem Montalbano i jego niezastąpionym zespołem w osobach Fazia, Mimiego, Galluza i niezawodnego Catarelli. Ciekawa fabuła. Jak zwykle świetnie się czyta.
Kolejna, świetna pozycja Andrei Camillerego z niezawodnym komisarzem Montalbano i jego niezastąpionym zespołem w osobach Fazia, Mimiego, Galluza i niezawodnego Catarelli. Ciekawa fabuła. Jak zwykle świetnie się czyta.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZbiór opowiadań jak to zbiór opowiadań, nie wszystkie teksty są na równym poziomie, są słabsze, jak i takie, które można określić mianem błyskotliwych. Kilka spośród opowiastek na pewno zapadnie w pamięć, poczułem się w trakcie lektury kilka razy zaskoczony. Bohaterami są postacie bardzo barwne, charakterystyczne i zapadające w pamięć. Czuć sycylijski klimat, a wszystko jest nasączone nienachalnym, delikatnym humorem. Bardzo miła lektura, odprężająca i pomagająca zrelaksować się po dniu pracy :)
Forma opowiadań jest niezbyt skomplikowana, styl niewymagający, co czyni opowiadania pana C. bardzo przystępnymi. Jednym z niewielu zastrzeżeń, jakie mógłbym zgłosić jest to, że w mojej opinii szacowny Autor częstokroć nie bardzo umie w zakończenia - wydały mi się w kilku przypadkach pospieszne, historyjki urwane. Ponieważ to mój pierwszy kontakt z komisarzem Montalbano to nie wiem, czy jest to generalna cecha twórczości Autora.
Całościowo na plus. Tom mogę z czystym sumieniem polecić :)
Zbiór opowiadań jak to zbiór opowiadań, nie wszystkie teksty są na równym poziomie, są słabsze, jak i takie, które można określić mianem błyskotliwych. Kilka spośród opowiastek na pewno zapadnie w pamięć, poczułem się w trakcie lektury kilka razy zaskoczony. Bohaterami są postacie bardzo barwne, charakterystyczne i zapadające w pamięć. Czuć sycylijski klimat, a wszystko...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZnowu tom opowiadań, dla mnie za krótkich.
Znowu tom opowiadań, dla mnie za krótkich.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDrugi zbiór opowiadań o komisarzu Montalbano czytało mi się lepiej od pierwszego. Jest on moim zdaniem bardziej jednorodny i angażujący narracyjnie.
Wśród dwudziestu krótkich utworów wyróżnia się burzący czwartą ścianę "Montalbano odmawia", w którym autor polemizuje z oczekiwaniami czytelników wobec swojego bohatera. Rekleksyjnie na temat wymiaru sprawiedliwości wybrzmiewa "Kontrola". Reszta to już w zasadzie konwencjonalne zagadki, chociaż "Próba generalna" i "Porwanie" poruszają tematykę bardziej obyczajową. Najbardziej spodobały mi się lekko absurdalne "Kawałki sznurka całkiem nieprzydatne".
Jest tutaj trochę wątków mafijnych, ale dominują zbrodnie w obrębie przyjaciół i rodziny. Montalbano trochę się uspokoił, jest mniej agresywny wobec podwładnych, ale też więcej czynności śledczych prowadzi sam.
Camilleri musiał się w pewnym momencie znudzić tak krótką formą, bo kolejny przetłumaczony na polski tom opowiadań zawiera ich już tylko osiem (przy podobnej do poprzednich objętości). Jest to jednak odsłona serii dużo od "Pomarańczek..." późniejsza.
Drugi zbiór opowiadań o komisarzu Montalbano czytało mi się lepiej od pierwszego. Jest on moim zdaniem bardziej jednorodny i angażujący narracyjnie.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWśród dwudziestu krótkich utworów wyróżnia się burzący czwartą ścianę "Montalbano odmawia", w którym autor polemizuje z oczekiwaniami czytelników wobec swojego bohatera. Rekleksyjnie na temat wymiaru sprawiedliwości wybrzmiewa...
Książka trochę inna niż wszystkie które do tej pory przeczytałam jest tutaj zbiór opowiadań komisarza Montalbano. Polecam
Książka trochę inna niż wszystkie które do tej pory przeczytałam jest tutaj zbiór opowiadań komisarza Montalbano. Polecam
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTom krótkich i prostych opowiadań kryminalnych. Dla miłośników serii i jej bohaterów, jak najbardziej. Dla pozostałych lepszym wyborem będą powieści z tej serii.
Tom krótkich i prostych opowiadań kryminalnych. Dla miłośników serii i jej bohaterów, jak najbardziej. Dla pozostałych lepszym wyborem będą powieści z tej serii.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toGdyby nie to, że uwielbiam odkrywać nowe, literackie lądy, po przeczytaniu tej książki miałabym ochotę zakupić karton czerwonego wina, rozpalić ogień w kominku, wtulić się w fotel, okryć wątłe ciało kocykiem (to zimą) i nic innego nie robić, tylko czytać Camilleriego. Ten scenariusz będzie musiał trochę poczekać, ale przynajmniej już wiem, co będę robić na emeryturze.
Jak ja mogłam dopiero teraz odkryć Camilleriego?! Czy autor naprawdę musiał umrzeć, żebym zwróciła na niego uwagę? Tak. Niestety, tak się to odbyło. Chociaż na nazwisko Camilleri wpadałam od czasu do czasu, to jednak dopiero wiadomość o śmierci autora zmobilizowała mnie do działania.
Ostatnio przydarza mi się coraz częściej, że zaglądam do jakiejś książki i odkładam ją po przeczytaniu kilku stron, bo nie wczuwam się w styl pisania autora (o, dzięki ci, moja aplikacjo, że nie muszę za to płacić!). To są czasem pewnie i niezłe książki, nie tylko takie, że już po kilku akapitach da się zwietrzyć grafomaństwo autora. Przerywam czytanie, bo po prostu czuję, że między mną, a autorem od początku nie iskrzy. Z Camillerim zaiskrzyło od pierwszej strony.
Co mnie uwiodło? Camilleri tak przedstawia komisarza Montalbano, który nie może udać się na przechadzkę z powodu sztormu. „Mógł tylko pójść pod prysznic i od razu wylądować w łóżku z książką w ręku. Łatwo to mówić! Kiedy wybierał książkę, z którą mógłby zasypiać, dzieląc z nią łóżko i poświęcając jej ostatnie myśli, gotów był tracić na to godzinę.”
Natychmiast wyczuwam w komisarzu bratnią duszę.
Dwa zdania dalej już wiem, że wyrafinowane, podszyte sarkazmem poczucie humoru autora również idealnie trafia w moje gusta. „Sięgnąć po esej historyczny mówiący o zdarzeniach ostatniego stulecia? Lepiej z tym uważać; przy dzisiejszej modzie na rewizję poglądów można natrafić na autora, który zechce ci wmawiać, że Hitler był w gruncie rzeczy figurą słono opłacaną przez Żydów, aby mogli oni, dzięki jego wyczynom, stać się opłakiwanymi przez cały świat ofiarami. Czytasz to i ponosi cię taka złość, że do rana nie możesz zmrużyć oka”.
Jak ja dobrze to rozumiem!
Zakochuję się więc w autorze i w jego bohaterze platonicznie (albo w bohaterze i autorze, bez znaczenia),od pierwszego wejrzenia. Zakładam na nos różowe okulary i niech mi tylko ktoś zaprzeczy, że Camilleri wielkim pisarzem był, to rozkrochmalę nochal na miazgę.
Rzeczywistość komisarza Montalbano i jego współpracowników to oaza normalności we współczesnym świecie, taka trochę z innej epoki, z czasów kiedy wszystko było lepsze i piękniejsze. Przypomina mi świat wykreowany przez Fred Vargas w jej kryminałach. Podobna ironia, dowcip, menażeria ludzka budząca uśmiech i sympatię. Detektyw optymistycznie patrzący na świat, ale również kontestujący rzeczywistość kiedy trzeba, przenikliwy i inteligentny, nie mający kłopotów z okazywaniem szacunku ludziom, z różnych powodów usuniętym na margines życia. Mechanizm identyfikacji działa tak mocno, że rozwiązuję zagadki niemalże wcielając się w bohatera.
Zaczęłam od zbioru opowiadań (Betsy, dzięki za podpowiedź),żeby poznać styl pisania autora, ocenić umiejętność opowiadania ciekawych historii i konstruowania intrygi. Camilleri mnie nie zawiódł, chociaż przyznam szczerze, że w niektórych opowiadaniach bardziej zachwycił mnie klimat opowieści, niż same anegdoty. Ale tak miało być i nie każdemu musi to odpowiadać. Jeżeli szukacie w kryminałach nagłych zwrotów akcji i efektownych cliffhangerów, to nie tutaj. Ale jeżeli potrzebujecie chwilki wytchnienia, zadumy nad otaczającym światem, kapki uśmiechu, i nie przeszkadza wam, że to wszystko okraszone jest niezłą zagadką kryminalną – czytajcie Camilleriego.
Na to, żeby delektować się tą czystą przyjemnością do woli, na razie nie zasłużyłam. Będę dawkować sobie Camilleriego z umiarem, jeśli uznam, że należy mi się nagroda.
https://www.czytacz.pl/2020/04/andrea-camilleri-pomaranczki-komisarza.html
Gdyby nie to, że uwielbiam odkrywać nowe, literackie lądy, po przeczytaniu tej książki miałabym ochotę zakupić karton czerwonego wina, rozpalić ogień w kominku, wtulić się w fotel, okryć wątłe ciało kocykiem (to zimą) i nic innego nie robić, tylko czytać Camilleriego. Ten scenariusz będzie musiał trochę poczekać, ale przynajmniej już wiem, co będę robić na emeryturze.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJak...