Sztuka szczęścia w trudnych czasach

Okładka książki Sztuka szczęścia w trudnych czasach Dalajlama XIV
Okładka książki Sztuka szczęścia w trudnych czasach
Dalajlama XIV Wydawnictwo: Rebis religia
religia
Art of happiness in a troubled world
Rebis
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7510-488-2
Joanna Grabiak-Pasiok
Filozofia

[...]
Nie trzeba specjalnie szukać problemów, one same nas znajdą.
[...]
Miłość jaką otaczano cie w domu rodzinnym to podstawa twojego życia.
[...]
Rzeczy, które przychodzą zbyt łatwo, z pewnością nie są w twoim odczuciu wiele warte. Natomiast wszystko to, co zdobyte z trudem, smakuje niczym słodka ambrozja.
W poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi możesz śmiało czerpać z rad innych ludzi. Dzięki temu twoja życiowa ścieżka stanie się łatwiejsza i z pewnością o wiele przyjemniejsza.

DALAJLAMA Tenzin Gyatso to nietuzinkowa osobowość.
Można ją potraktować jako poradnik jak żyć szczęśliwie.
Wszyscy jesteśmy od siebie zależni, również od naszej wrażliwości i tego jak podchodzimy do życia.
POLECAM !

[...]
Nie trzeba specjalnie szukać problemów, one same nas znajdą.
[...]
Miłość jaką otaczano cie w domu rodzinnym to podstawa twojego życia.
[...]
W poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi możesz śmiało czerpać z...

Być może to nie ten moment, ale z każdą kolejną stroną nużyła mnie coraz bardziej. Brakowało jej świeżości pierwszej pozycji. Cutler co prawda rzetelnie wypytuje o różnice w podejściu zachodnim i wschodnim (choć ściśle mówiąc tybetańskim),kwestie związane z rolą jednostki w społeczeństwie, indywidualizmu oraz kolektywizmu. Dodaje przy tym mnóstwo informacji zwiazanych z najnowszymi badaniami dotyczącymi szczęścia, optymizmu i nastawienia. Coś jednak mi nie “gra”.
[...]

Sama idea, która przyświeca książce bardzo ciekawa. Treść jest prowadzona w formacie: rozmowa z Dalajlamą, potem analiza. Dość przejrzyście się to czyta, głównym autorem jest Howard Culter, który jest psychiatrą (lub psychologiem) i posiadając wiedzę medyczną i społeczno-kulturową, analizuje on dość merytorycznie spojrzenie na społeczeństwo Dalajlamy. Jednak nie da się ustrzec przed poczuciem, że miejscami trochę nadinterpretuje niektóre słowa Dalajlamy. Tak jakby na siłę próbował znaleźć drugie i trzecie dno słów, które niekoniecznie miały jakiekolwiek znaczenie. Tak jakby każde słowo Dalajlamy musiało nieść nieskończoną mądrość i nieomylność. Możliwe, że buddyści mieliby trochę inne podejście do tego tekstu, ale ja wychodzę z punktu kwestionowania wszystkiego, aby móc to potem merytorycznie udowodnić i przekonać samą siebie do tego. Podczas cytowanych rozmów odniosłam wrażenie, że Dalajlama jest człowiekiem takim jak my i ma podobne spostrzeżenia na dobro i zło, może trochę bardziej świadome, niż przeciętny człowiek. Tak, czy inaczej jest to dość uniwersalne spojrzenie. Irytowała mnie fanatyczne przyjmowanie przez Cutlera wszelkich słów Dalajlamy za świętość i niezaprzeczalne prawdy. Odnoszę jeszcze wrażenie, że dopisanie Dalajlamy do autorów książki jest tylko czysto marketingowym chwytem, bo w samą treść Dalajlama miał mały wkład. Jedynie cytowanie rozmów, które przeprowadzali. Myślę jednak, że spróbuję podejść do tej książki jeszcze raz i może z trochę innym nastawieniem się do niej przekonam.

Książka prowadzi czytelnika przez meandry filozofii Dalajlamy, pomaga odszukać szczęście nawet w najtrudniejszych chwilach. Inspirująca.

Tę książkę powinien przeczytać każdy. Naprawdę warto. Owszem, momentami była nużąca. Może ze względu na formę jaka została napisana- dialog między Dalajlamą a pewnym dziennikarzem. Poruszali oni pewne istotne sprawy. Zastanawiali się nad "innością", różnorodnością kultur, złem, agresją, nietolerancją. Skąd w człowieku bierze się dobro, skąd zło. Jak ważne jest pogodne podejście, sztuka wybaczania ale przede wszystkim umiejętność życia wśród ludzi, tworzenia społeczności. Jeśli każdy miałby takie spojrzenie na świat jak Dalajlamy, świat pewnie byłby dużo lepszy. Nie jest to poradnik , jak żyć szczęśliwie- na pewno nie taki typowy. Gdyż porady dotyczą nie indywidualnego podejścia do człowieka, tylko nas wszystkich. Aby być szczęśliwym musimy uwzględnić nie tylko siebie i swoje prywatne szczęście, ale działać grupowo. Nie ma tu miejsca na egoistyczne podejście. Dlatego tym różni się ten "poradnik" od wszystkich pozostałych.

"Sztuka szczęścia w trudnych czasach" nie jest kolejnym poradnikiem dyktującym nam jak mamy żyć. Zamiast narzucać - tłumaczy i zachęca. Piękna książka o empatii, wspólnocie i oczywiście drodze do uzyskania życiowego szczęścia. Dla niedowiarków, których nie przekonuje punkt widzenia Dalajlamy XIV, znajdują się również badania psychologiczne potwierdzające słowa mnicha.

50/50- glownie dlatego ze forma tej ksiazki jako dialogow nie do konca mnie przekonuje a niektore z wypowiedzi kompletnie nieistotne.
Generalnie fajna ksiazka dla ludzi zainteresowanych samoudoskonalaniem. Wiadomo ze jak malpa wszytskiego sie z niej nie "zmalpuje" bo trzeba tez miec swoj rozumek ale jest wiele ciekawych rad o tym na co warto zwrocic uwage aby byc szczesliwym i o co zadbac. To sa naprawde fajne i wartosciowe rady, co prawda czesc z nich jest banalna albo nawet troche smieszna sie wydaje, jednak faktycznie ma to wszytsko sens. Po przeczytaniu ciezko jest nie miec refleksji na temat swojego zachowania, zycia i podejscia do pewnych spraw ale co tez wazne- ciezko sie nie usmiechnac :)

Dobrze zrównoważona książka pomiędzy duchowymi mądrościami Dalajlamy, a popartymi naukowymi badaniami faktami psychologicznymi. Ta książka pomaga uświadomić sobie kila spraw.

Książka, którą powinien przeczytać każdy.

Książka, którą powinien przeczytać każdy.

Spokój i wyciszenie w dzisiejszych czasach jest czymś, czego nam wyraźnie brakuje. Dlatego warto przeczytać, co ma nam do powiedzenia człowiek, który nas zdumiewa swoim spokojem.

• Buddyzm
  • Religie