Brat Mikołaja

Okładka książki Brat Mikołaja Zygmunt Zeydler-Zborowski
Okładka książki Brat Mikołaja
Zygmunt Zeydler-Zborowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo Iskry
1974-01-01
1974-01-01

Zygmunt Zeydler-Zborowski, to znany w czasach PRL pisarz kryminałów. "Brat Mikołaja", to pierwsza jego książka, jaką przeczytałem. I z pewnością nie ostatnia, bo jest w niej wszystko to, co w starych kryminałach lubię: zwięzłość, skupienie na sprawie i sympatyczni bohaterowie. Byłaby jedna gwiazdka więcej gdyby nie to, że od początku trafnie obstawiałem kto zabił.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 6/10
Lektor 5/10
Całkiem niezła intryga. Dodatkowo dla takich starych wiekiem jak ja okoliczności PRL-u. Radziecki koniak, komisy..... Dla miłośników historii - polecam

Wysłuchane jako audiobook
Książka 6/10
Lektor 5/10

Kryminał bez żadnych przekombinowań, nawet fajnie się czytało. Odskocznia od obecnych czasów i książek z krwawymi zabójstwami.

Co tu dużo pisać, pan "potrójne Z" znów pokazał klasę. Morderstwo, pieniądze, miłość, a przede wszystkim śledztwo prowadzone przez duet dwóch milicjantów: starego praktyka sierżanta i młodego oficera. Świetnie się czyta, wciągnęło mnie od początku do końca. Klasyczny kryminał milicyjny.

W tytule mamy morderce, Mikołaj okazał się sprawcą. Polecam pozycję.

W tytule mamy morderce, Mikołaj okazał się sprawcą. Polecam pozycję.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kto by przypuszczał,że sięgnę po taki " zakurzony" egzemplarz? No ale po serii romansideł i obyczajówek zachciało się kryminału, a nic innego pod ręką nie było:)
Prosty język, zaskakujące zakończenie, to powyżej tego, czego oczekiwałam.
Jeśli ktoś ma, jeśli ktoś się zastanawia...Polecam:)

Prosty język, zaskakujące zakończenie, to powyżej tego, czego oczekiwałam.
Jeśli ktoś ma, jeśli ktoś się zastanawia...Polecam:)

Fajnie się czyta jak każdą inną pozycję tego autora. Zeydler nigdy mnie nie zawiódł.

Trochę nudna.

Trochę nudna.

Tym razem sięgnęłam dla odmiany po stary kryminał, który okazał się całkiem dobry.

Zygmunt Zeydler Zborowski urodzony w 1911 roku w Kielcach. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. jako redaktor w Telewizji Polskiej. Autor powieści i opowiadań kryminalnych. Napisał m.in. "Akcja Rudolf", "Bardzo dobry fachowiec", "Czwarty klucz". Zmarł w 2000 roku w Warszawie.

W książce poznajemy głównego bohatera Mikołaja i jego narzeczoną Joannę. Ostatnimi czasy Mikołaj dziwnie się zachowuje, więc Joanna postanawia poważnie z nim porozmawiać. Mężczyzna wyznaje jej, że jego brat Maurycy wyszedł z więzienia i jest hańbą rodziny. Przedstawia go w nie najlepszym świetle. Mikołaj wyznaje kobiecie także, że obawia się o swoje bezpieczeństwo, bowiem Maurycy wszystkie przestępstwa, jakie popełnia zgania na Mikołaja i potem musi się tłumaczyć. Joanna doradza pójście na milicję i zgłoszenie sprawy. Mikołaj wybiera się na posterunek i składa zawiadomienie. Poznajemy "Waleriana", czyli sierżanta Pawelca, doświadczonego wygę i jego kolegę Makowieckiego. Niestety milicjanci są bezradni, ale proponują mu zmianę nazwiska i wyjechanie do innego miasta. Mikołaj jednak nie chce o tym słyszeć. Następnie poznajemy Karolinę, przyjaciółkę Joanny, która ma wyjść za mąż za Joachima, który z kolei jest bogatym wujem Mikołaja. Joachim dorobił się pokaźnego majątku w Australii. Jako, że z Karoliną mieli dziecko postanowił się ustatkować. Joachim zwołuje naradę rodzinę na której mieli się stawić : Mikołaj, Maurycy, Karolina i Joanna. Jednak wszyscy nieszczęśliwym trafem się spóźniają i zastają zwłoki Joachima. W akcję wkraczają wcześniej przez nas poznani milicjanci. Rozpoczyna się śledztwo, które przez dłuższy czas stoi w miejscu. Jednak trochę szczęścia, trochę doświadczenia sprzyja naszym komisarzom i doprowadza sprawę do końca. Tylko, czy zbiorą wystarczająca ilość dowodów?

Kryminał Zeydlera-Zborowskiego okazał się dość dobrym kryminałem, jednak był przewidywalny. Ale czytało się go szybko i przyjemnie. Akcja rozgrywa się głównie w Warszawie. Zabrakło mi w nim dobrego zakończenia. Autor nie wyjaśnił co stało się z Joanną i Karoliną. I jak zareagowały na wynik śledztwa. Według mnie można było to dopracować bardziej. Kryminał już dość wiekowy, wydanie z 1974 roku, ale z serii: lekko, łatwo, przyjemnie i niestety przewidywalne.
Ocena końcowa : 5/10

Recenzja została również opublikowana na moim blogu:

• Kryminał
  • Lata 20. Part 1/2