Pan Mamutko i zwierzęta

Skrzat
2008-01-01
2008-01-01
dla dzieci opowiadania

Jestem zachwycona :) Krótkie przygody Pana Mamutko rozbawiły nie tylko moją córkę, ale i mnie. Stworzone przez Pawła Beręsewicza postacie są z jednej strony bajkowe, z drugiej tak jakby można je znaleźć w naszym codziennym życiu. Ciekawe ilustracje wzbogacają książeczkę. Na pewno będziemy do niej często wracać :)

Czytając przygody zwariowanego tytułowego bohatera Pana Mamutko nie da się nie śmiać chociaż moja córka była wtedy jeszcze mała i nie za bardzo wiedziała o co chodzi. Ja bawialam się świetnie przygody które są opisane w zabawny sposób trochę przypominają doktora Dolittle które tak jak główny bohater rozmawiał ze zwierzętami.
Polecam dziecka jak i dorosłym śmiechu co nie miara.

Polecam dziecka jak i dorosłym śmiechu co nie miara.

Świetna książka do czytania dzieciom. Każdego oczarują proste, śmieszne i rewelacyjne książki tego autora. Z czystym sumieniem powiem, że polecam... wszystkie bez wyjątku!

Paweł Beręsewicz to kolejny polski autor, po którego książki mieliśmy przyjemność kilkakrotnie sięgać. Tym razem uraczył nas tytułem "Pan Mamutko i zwierzęta". Pisząc w skrócie: publikacja pełna zabawnych sytuacji i gry słownej.
Pan Mamutko jest wielbicielem zwierząt. W dodatku potrafi się z nimi porozumieć! Tylko on potrafi zmotywować ślimaka do bicia życiowych rekordów, czy zapewnić gołąbkom ogrzewany salon. Książka zawiera 10 różnych opowiadań, nie związanych ze sobą treścią. Można więc czytać je "na wyrywki" nie tracąc przy tym wątku. Każda z historii, pisana lekkim językiem, wzbudza inny rodzaj emocji.

"Jeśli szukacie książki pełnej ciekawych przygód oraz humoru, to świetnie trafiliście! Najnowsza książka Pawła Beręsewicza sprawdzi się doskonale w tym temacie. Nie będziecie żałować wydanych pieniędzy na „Pana Mamutko i zwierzęta”. Zaskakująco pomysłowe historyjki idą tu bowiem w parze z dopracowanym wydaniem samej książki, której ozdobą są ilustracje pani Ewy Podleś. Naprawdę gorąco polecam <3"

Pełna recenzja na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/pan-mamutko-i-zwierzeta-pawel-beresewicz/

Mój syn (5 lat) tak się zaśmiewał przy niektórych opowiadaniach, że na pewno jeszcze kiedys wypozyczymy tą książkę ;)

2089

Przezabawna książeczka o perypetiach pana Mamutko (miłośnika zwierząt i znawcy ich języków) z różnymi zwierzętami.
Może stanowić jedną z pierwszych samodzielnych lektur dziecka - czcionka spora, dość krótkie rozdziały, wciągające historyjki - lub sprawiać masę przyjemności zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom, podczas głośnego czytania.

Polski tłumacz- Paweł Beręsewicz, przez wiele lat nauczał w szkole. W końcu, ten autor słowników polsko-angielskich, postanowił spróbować swoich sił w tworzeniu tekstów dla młodych czytelników. Jego pierwszą pracą w tym kierunku były wiersze dla dzieci – „Lalki Dorotki”, jednakże dopiero „Co tam u Ciumków?” poruszyło szerszym gronem krytyków, a tym samym zostało nagrodzone kilkoma znaczącymi nagrodami w świecie literackim. Zdecydowana większość jego prac wydana została przez Wydawnictwo Skrzat, które w 2008 roku postanowiło wznowić jego opowiadania w książce „Pan Mamutko i zwierzęta”.
Pan Mamutko mieszka ze swoją żoną- Panią Mamutkową, w domku jednorodzinnym na przedmieściach Sianoka. Uznawany jest on za prawdziwego miłośnika zwierząt, który nie tylko potrafi przemawiać ich językiem, ale także stanowi idealnego pośrednika w rozwiązywaniu ich problemów. W dziesięciu opowiadaniach, zebranych w książce „Pan Mamutko i zwierzęta”, tytułowy bohater – Pan Mamutko, spotyka na swojej drodze między innymi byczka Fernando, u którego chce kupić narożnik do salonu, pieska Ciatka, terroryzującego jego ogródek, czy też ślimaka, którego trenuje do biegu w zdobyciu sałaty.
„Pan Mamutko i zwierzęta” to zbiór zabawnych i przede wszystkim interesujących opowiadań. Ich bohater, Pan Mamutko musi mierzyć się z licznymi problemami, które niekiedy dotykają go bezpośrednio. Przykładem jest tutaj „Jak oan Mamutko załatwił sprawę”, gdzie Pan Mamutko będzie musiał stawić czoło rodzinie Gołębi, która zamieszkała w jego kominie. Dodatkowy plus tego opowiadania polega na prezentacji wydarzeń z dwóch punktów widzenia, mamy tutaj pewnego rodzaju powtórzenia, które bawią czytelnika. Z kolei w opowiadaniu „Jak pan Mamutko zachował zimną krew” autor opowiada o zwyczajnym problemie, który dotknąć może każdego z nas, czyli o tym jak stajemy się chodzącym barem dla komarów. Kolejnym zabawnym opowiadaniem jest „Jak pan Mamutko skrócił sweterek”, gdzie to stał się on ofiarą Barana, który domagał się oddania ciepłego sweterka z owczej wełny, a że była to mieszanina wełny z poliestru, Baran ustąpił twierdząc, że Poliestry niech same się martwią o swoje futro. Opowiadanie „Jak pan Mamutko został mistrzem kraula” ma zupełnie inny wymiar. W ciekawy sposób prezentuje się tutaj pokonywanie własnych barier, przykładowo strachu przed wodą, który doskwierał Panu Mamutko. W tym zbiorze znajdują się także opowiadania, które poniekąd mogą trochę przerażać czytelnika, gdyż autor stosuje pewne zwroty w akcji. Takim przykładem jest z pewnością „Jak pan Mamutko załatwił sprawę”, czy też „Jak pan Mamutko postąpił z niespodziewanym gościem”. Młody czytelnik może się przestraszyć, a dorosły może się zbulwersować, że podobne sceny pojawiają się w książce dla dzieci, jednakże stres ten nie trwa zbyt długo. Ostatecznie każde z opowiadań kończy się humorystycznym akcentem i zazwyczaj jest to pozytywne zakończenie.
Paweł Beręsewicz pisze swoje opowiadania z niezwykłą swobodą, a przez to ich czytanie staje się prawdziwą przyjemnością. Wprowadza tutaj narrację w trzeciej osobie, która sprawnie opisuje bohaterów, a także otoczenie. Opisy są najróżniejsze i bardzo szczegółowe, dlatego też nie trudno jest sobie wyobrazić poszczególne elementy, czy też postaci. W tym ostatnim pomóc mogą także niezwykłe ilustracje Sylwii Perczak, które idealnie podkreślają niektóre z wydarzeń rozgrywających się na łamach tego zbioru. Szkoda, że nie są one w kolorze, nie mniej zastosowanie szarości nie wydaje się kaleczyć tej lektury. Z pewnością jest to pomocne dla młodego czytelnika, gdyż tak samo jak i treść, tak też i ilustracje mają humorystyczne zabarwienie, przez co młody czytelnik będzie czytał, bądź też słuchał czytanki z uśmiechem na ustach.
Większość książek napisanych przez Pawła Beręsewicza opublikowało Wydawnictwo Skrzat, którego specjalnością są pozycje dla dzieci i młodzieży. „Pan Mamutko i zwierzęta” idealnie wpisuje się w tę kategorię, bo pomimo tego iż jest to typowo dziecięca lektura, to starsi czytelnicy także uśmiechną się podczas jej czytania. W drugim wydaniu tego zbioru na okładce znajduje się jedna z ilustracji, którą zobaczyć można przy opowiadaniu „Jak pan Mamutko kupował narożnik”. Na okładce frontowej jest ona w zaprezentowana w kolorach, co tylko utwierdza w przekonaniu, że książka zyskałaby na wartości, gdyby wewnętrzne ilustracje też były kolorowe. Nie mniej, w przeciwieństwie do okładki wydania pierwszego tego zbioru, tutaj, siedzący Pan Mamutko na krzesełku pod palemką, niewiele mówi o treści samych opowiadań. Dodatkowo książka wydana została w twardej oprawie, co zdecydowanie przemawia na jej korzyść, gdyż może dłużej zachować trwałość.
Zbiór opowiadań „Pan Mamutko i zwierzęta” z pewnością jest niezwykły. Każda z dziesięciu historii opowiada o czymś innym, wzbudzając coraz większe zainteresowanie czytelnika. Wszystkie pełne są zwierząt i humoru, a niektóre mają ukryte przesłania. Zarówno treść, jak i ilustracje znajdą swoich sympatyków wśród najmłodszych, gdyż to przede wszystkim do nich skierowane są te opowiadania. Nie oznacza to, że pozycja ta nie może zafascynować także starszych czytelników o czym świadczą nominacje między innymi do Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY, a także wyróżnienie w konkursie Dziecięcego Bestsellera Roku 2006 jako najśmieszniejsza książka roku.

• Dziecięce
  • Dzieci