Klim Samgin: (Czterdzieści lat),T. 1-3

Książka i Wiedza
1950-01-01
1950-01-01
Artur Sandauer

Zaznaczam na początku, że wbrew opisowi książka składa się z 4 tomów (a przynajmniej istnieje tom 4 - wydany w 1957r, stanowiący kontynuację 3 poprzednich)
Książka długa i momentami nurząca, jeśli człowiek się nie wbije w jej nastrój i język to czytanie będzie mordęgą. Jak to u Gorkiego język świetny, bohaterowie spójni i mocno rozwinięci, ale nadzwyczaj często irytujący. Historia dziejąca się w przededniu rewolucji, trafnie opisująca nastrój tych czasów, dla każdego zainteresowanego tematem zdecydowanie polecam.

Książka bez szału. Uwielbiam literaturę rosyjską, która uważam za najlepszą na świecie :) jednak książka Gorkiego nie powaliła mnie na kolana. Znam lepsze tytuły tego autora

Rosja, przełom XIX i XX wieku. Narodnicy, mieńszewicy, bolszewicy, eserowcy biedzą się nad obaleniem cara i uszczęśliwieniem ludu. Organizują zamachy, demonstracje, strajki, wzniecają rewolucję, walczą na barykadach, przemawiają na wiecach, dokonują wywłaszczeń, giną w walkach i na szubienicach. Klim Samgin ma to wszystko gdzieś.

Klim Samgin, to dziwaczne, acz ciekawe imię bohatera, którego żywot w carskiej Rosji przypadał na niezwykle burzliwe czasy przełomu XIX i XX wieku oraz na lata rewolucyjne początku XX wieku.
Klim Maksyma Gorkiego to ktoś wyjątkowy, dziecko, które zdobywa uznanie w świecie dorosłych za wyjątkową mądrość, to dojrzewający młody człowiek, który wywodząc się ze świata rosyjskiej inteligencji ma do odegrania niezwykłą polityczną rolę.
Jest człowiekiem, którego wielu uważa za mądrzejszego od siebie i z tego powodu Klim zaczyna rozumieć, że jest kimś nieprzypadkowym, kimś, to potrafi interpretować bieżące wydarzenia.
I tak, wielu powierza mu swoje tajemnice, wielu widzi w nim osobę godną polemiki, wielu powierza mu drobne rewolucyjne zadania, których wykonaniu jako człowiek kulturalny i pomocny się podejmuje. Nastają czasy represji władzy carskiej i niestabilności systemu. Robotnicy i chłopi zaczynają się buntować. Inteligencja, drobnomieszczaństwo, zauważają doniosłą rolę jaką mają do odegrania. Czy lud pójdzie z inteligencją, czy chłop stanie do walki o wolność ze studenterią? To tylko jedne z wielu pytań, które przewijają się na łamach powieści, w której główną osnową są salony mieszczan i dyskusje na temat przyszłości Rosji. Następują aresztowania, atmosfera gęstnieje, każdy jest podejrzany, wybuchają zamieszki, nikt nie jest bezpieczny. W skrócie, w takiej atmosferze przechodzi młode życie tytułowego bohatera. Jest on osobą, która w wielu sytuacjach znajduje się przypadkowo, ponosi go tłum na demonstracjach w samo centrum zamieszek, spotyka na ulicy czołowych przywódców partii opozycyjnych i ploretariackich, mieszka z osobami, które prowadzą na szeroką skalę rewolucyjną działalność konspiracyjną. Klim Samgin, wbrew opiniom innych, nie jest członkiem parti komunistycznej, nie współpracuje także z policją. Jest kimś, kto lawiruje od jednego poglądu do drugiego a innych nazywa ludźmi posiadającymi jakiś "system frazesów".
Czy Samgin odegra jakąś znaczącą rolę w polityce, czy Rosja bezkrwawo przyniesie swoim obywatelom konstytucję i wolność, czy Rosjanie zjednoczą się czy zaczną zarzynać się wzajem? Jak zwykle, odpowiedź czeka w lekturze.
Na koniec dodam, że mnie osobiście nie podobał się główny bohater, przez cały czas czytania darzyłem go antypatią, jednak zdałem sobie sprawę, że powieść jest dobra nie tylko dlatego, że ukazuje szerokie spektrum poglądów i atmosfery przedrewolucyjnej ówczesnego okresu, ale po prostu jest dobra, bo przywołuje we mnie emocje (bo nie lubienie kogoś jest także emocją),a gdy coś wzbudza emocje, to warte jest, by po to sięgnąć.

• Książki, które mieszkają ze mną
  • 2009 Nabytki
  • Kanon - El Clasico