rozwiń zwiń

literatura dziecięca
Krajowa Agencja Wydawnicza
1993-01-01
1993-01-01

Okładka książki Zabawianki Agnieszka Frączek, Danuta Gellnerowa, Maria Konopnicka, Joanna Papuzińska, Marcin Przewoźniak, Małgorzata Strzałkowska, Julian Tuwim
Ocena 9,9
Zabawianki Agnieszka Frączek,&...
Okładka książki Wybór nowel Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz
Ocena 8,0
Wybór nowel Maria Konopnicka, B...
Okładka książki Wiersze dla dzieci Władysław Bełza, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki
Ocena 7,5
Wiersze dla dz... Władysław Bełza,&nb...
Okładka książki Zimowe wiersze i baśnie Hans Christian Andersen, Jan Brzechwa, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Maria Konopnicka, Julian Tuwim
Ocena 7,8
Zimowe wiersze... Hans Christian Ande...

*Moja ocena dotyczy jedynie wrażeń po lekturze, nie oceniam ani talentu pisarskiego autorki, ani fabuły.*
Po przebrnięciu niewielu, bo niemal 180 stron ( dziękuję portalowi Wolnelektury.pl za możliwość bezpłatnego pobrania ebooka - na czytniku jednak czytało mi się lepiej) czułam się, jakbym przeczytała jakiś gruby epos. Samych przypisów, by dziecko mogło zrozumieć tekst było ponad 800 (!). Jako lektura była przestarzała już w latach 60 -tych, więc nie wiem jakim zwyrolem trzeba być, żeby jeszcze w XXI wieku utrzymywać to w kanonie lektur szkolnych. Nie powiem - historia ciekawa (zwłaszcza druga połowa), lecz mnie, dorosłej przeczytanie nie sprawiło przyjemności.

Już samo słowo klasyka czy lektura niejednego skutecznie odstrasza. Ale czasami warto ponownie zmierzyć się, już nie z przymusu z książkami z kanonu lektur.
Dziewiętnasty wiek-na polskich wsiach króluje bieda i głód. Pory roku nadawały rytm życia. Mimo trudnych warunków życia ludzie gromadzili się razem opowiadając baśnie, wspólnie śpiewając. I tak narodziły się historie o krasnoludkach. Mieszkały one w domostwach i pomagały gospodarzą w drobnych pracach. Ale tak jak ludzie miały swoje charakterki-Podziomek leń i żarłok, Koszałek Opałek bujający w obłokach filozof. Mamy też żabę Półpanka próżnego wpatrzonego w siebie pseudo artystę oraz lisa Sadełko sprytnego rozbójnika.
Miło spędziłam czas z bohaterami książki. Już tak mam że bajki nadal mnie zachwycają, nic na to nie poradzę:)

Nie pamiętam czy to czytała mi mama, czy robiłem to już sam.

Nie pamiętam czy to czytała mi mama, czy robiłem to już sam.

Zastanawiam się dlaczego ta klasyczna bajka z mojego dzieciństwa ma tak niską ocenę? Wspominam tę książkę z prawdziwym sentymentem. Rodzice czytali mi ją kiedy miałam 3-4 lata, a później sama ją czytałam. Do dzisiaj mam ją w swojej biblioteczce- zniszczoną i sfatygowaną- dokładnie to wydanie z 1957 roku z ilustracjami Jana Marcina Szancera, które już wtedy w latach 90 stanowiło jedną z najstarszych książek w mojej bibliotece. Rodzice dostali to chyba w jakimś antykwariacie. W ogóle ilustracje Marcina Szancera dopełniają klimatu całej tej historii.

W komentarzach pojawia się sporo zarzutów, że książka jest napisana nieprzystępnym dla dzieci językiem i dzieci się przy niej męczą. Nie pamiętam abym się męczyła przy tej książce- a miałam zaledwie 3- 4 lata (!) kiedy poznałam tę historię. Później czytałam ją sama.
Obok baśni Andersena, starej, edukacyjnej "Poznaję świat", przygód Kota Filemona i Przygód Misia Uszatka to była jedna z moich ulubionych książek.

Książeczka z dzieciństwa, której nie wspominam z sentymentem. Jakoś mi zawsze było "nie po drodze" z twórczością Marii Konopnickiej. I teraz, po latach zastanawia mnie fenomen tej autorki. Ani te jej opowiadania ładne, ani ciekawe.

1968

Słodka lektura dzieciom na dobranoc.

Słodka lektura dzieciom na dobranoc.

Prawdziwą wartość niektórych pozycji poznaje i docenia się po latach. Plus ilustracje oddziaływujące na wyobraźnię dziecięcą
Zawsze warto.

Zawsze warto.

Książka ,, O krasnoludkach i sierotce Marysi ‘’ autorstwa Marii Konopnickiej to bez wątpienia ponadczasowa , przepiękna bajka dla dzieci. Pięknie zilustrowana zachęca do czytania nawet małego czytelnika. Nawet po latach gdy widzę te piękne wydanie przypominam sobie czas beztroskiego dzieciństwa.
Autorka także i dziś przekazuje nam bardzo cenione cnoty. Fantastyczna baśń o krasnoludkach , które pomagają ludziom , pracowite , miłe i dobre .
Bardzo polecam do tej lektury dużych i małych . Starszych i młodszych. Nawet w dorosłości dobrze jest przypomnieć sobie jak to było będąc dzieckiem.

Autorka także i dziś przekazuje nam bardzo cenione cnoty....

Mały czytelnik może nie rozumieć kilku rzeczy:
1. słownictwa i gramatyki sprzed wieku
2. słownictwa fachowego dotyczącego prac na roli i przyrody
3. nieziemsko rozbudowanych, poetycznych metafor.

Ze zdziwieniem stwierdziłam, że młody jednak chętnie słuchał.

Mały czytelnik może nie rozumieć kilku rzeczy:
1. słownictwa i gramatyki sprzed wieku
2. słownictwa fachowego dotyczącego prac na roli i przyrody
3. nieziemsko rozbudowanych, poetycznych metafor.

Ze zdziwieniem stwierdziłam, że młody jednak chętnie słuchał.

Przeczytałam to gdy byłam w podstawówce i już wtedy tego nie lubiłam.

Przeczytałam to gdy byłam w podstawówce i już wtedy tego nie lubiłam.

Maria Konopnicka O krasnoludkach i sierotce Marysi Zobacz więcej
Maria Konopnicka O krasnoludkach i sierotce Marysi Zobacz więcej