O duchowości w sztuce

Okładka książki O duchowości w sztuce
Wassily Kandinsky Wydawnictwo: Państwowa Galeria Sztuki sztuka
sztuka
Państwowa Galeria Sztuki
1996-01-01
1996-01-01
83-86658-17-7
Stanisław Fijałkowski
sztuka malarstwo abstrakcja estetyka duchowość

Okładka książki Awangardowe Muzeum Masha Chlenova, S. Dreier, Maria Gough, Jennifer R. Gross, Frauke V. Josenhans, Wassily Kandinsky, Katherine, EI LIssitzky, Sandra Loschke, Kazimierz Malewicz, Daniel Muzyczuk, J. Myers, Agnieszka Pindera, Aleksandr Rodczenko, Przecław Smolik, Société Anonyme, Władysław Strzemiński, Jarosław Suchan, Marcin Szeląg, Dawid Szterenberg, J. Szupińska, Rebecca Uchill, Tomasz Załuski
Ocena 0,0
Awangardowe Mu... Masha Chlenova, S. ...

Właśnie skończyłem czytać tę książkę po raz trzeci.

Zdaję sobie sprawę z faktu, że nie każdy czytelnik będzie zachwycony lekturą "O duchowości w sztuce". Nie jest to książka łatwa, a w dodatku poruszana w niej tematyka jest bardzo specyficzna. Trzeba odznaczać się konkretnymi zainteresowaniami, by w pełni docenić dzieło Kandinsky’ego.

Myślę, że jest to pozycja, która powinna znaleźć się w bibliotece każdego, kto pragnie praktykować duchowość poprzez własną twórczość artystyczną (szczególnie abstrakcyjną, ale nie tylko). Choć nie znajdzie w treści książki taniej sensacji, ani prostych rozwiązań – zakosztuje inspiracji, jakiej próżno szukać w innych publikacjach na temat sztuki.

Właśnie skończyłem czytać tę książkę po raz trzeci.

Myślę, że jest to pozycja, która...

Nie tak porywająca jak Punkt i linia, ale część o doborze barw jest bardzo interesująca. Teraz zawsze, kiedy spojrzę na obraz Maryi w czerwonej szacie i przerzuconej przez ramie niebieskiej chuście, będę wiedziała, że artysta chciał w ten sposób zakomunikować przynależność ziemskiej kobiety do nieba...

Bardzo dużo mi dała. Na, w zasadzie, małej przestrzeni, Kandyński bardzo skrupulatnie objaśnił malarstwo abstrakcyjne od teoretycznej jak i praktycznej strony.

Wassily Kandinsky O duchowości w sztuce Zobacz więcej