Okrutny szczyt

2007-01-01
Piotr Pawlaczek

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Po tragedii na Nanga Parbat odbyła się gala mistrzów sportu. Padły słowa które do dziś pamiętam... "Nie próbujmy ich zrozumieć, pozwólmy im tam wchodzić.. " I to jest piękne ale i tragiczne..

Jedna z niewielu, jeśli nie jedyna, pozycja górska opowiadająca tylko o kobietach. W książce przedstawiono krótkie historie kobiet, które wspinały się na K2 - dowiadujemy się co znaczyła dla nich ta góra i jak ta niesamowita pasja wpłynęła na ich życie. Ciekawe uzupełnienie wiedzy dla osób interesujących się himalaizmem.

Dla miłośników literatury górskiej może stanowić ciekawe uzupełnienie wiedzy o kobietach, które zdobyły K2. Jednak wymęczyłam się okropnie podczas lektury, wymyślone dialogi, myśli, poświęcanie większej uwagi na życie uczuciowe niż na samą wspinaczkę bohaterek, było dla mnie ciężkie do przejścia. Autorka co stronę zmieniała informacje, która góra posiada największą śmiertelność, co może czytelników bez takiej wiedzy zmylić, a obeznanych w temacie irytować. Spodziewałam się czegoś lepszego po tej pozycji, niestety zawiodłam się i wiem, że nie powrócę do tej książki w przyszłości.

Uwielbiam książki o Himalajach, ale ta wymęczyła mnie okrutnie.
Najbardziej razi próba nadania sensacyjnego wymiaru niektórym wydarzeniom oraz fabularyzowanie treści przez wkładanie wymyślonych tekstów w usta bohaterów. Niektóre fragmenty są niemiłosiernie przeciągnięte, do tego w wielu momentach autorkę bardziej interesują romanse wspinaczek niż ich sukcesy w górach. A uproszczenia w terminologii i opisach są niekiedy ciut żenujące.

Uwielbiam książki o Himalajach, ale ta wymęczyła mnie okrutnie.

Jennifer Jordan napisała książkę wyłącznie o kobietach, a takich pozycji jest niewiele. Autorka skupiła się na pierwszych pięciu zdobywczyniach K2, trzy z nich zginęły w zejściu, dwie w ciągu kilku lat po zdobyciu. Jordan przez lata żyła pochłonięta zbieraniem materiałów o himalaistkach. Z kart książki bije wielkie przywiązanie i ciepłe uczucia względem opisywanych kobiet. Jest to jedna z bardziej emocjonalnych górskich książek o zacięciu biograficznym jakie czytałam. Z tego też względu chwilami brakowało mi troszkę obiektywizmu, z drugiej jednak strony, nasze bohaterki stają się dzięki temu bliższe i bardziej ludzkie. Odniosłam wrażenie, że najbardziej zafascynowały autorkę Wanda Rutkiewicz i Chantal Maudiut. O Wandzie nie będę dużo pisać, bo robiłam to już nie raz. Jordan z oczywistych względów nie udało się zagłębić w jej życie aż tak, jak zrobiła to Anna Kamińska, ale przynajmniej w ostatnich latach życia udało jej się pokazać prawdziwą Wandę. Z Chantal z kolei miała chyba mały problem na początku, była to dość kontrowersyjna postać. Przyznam, że początkowo nie zapałałam do niej sympatią, jednak z każdą kolejną stroną moje uczucia ocieplały się co raz bardziej. Fascynacja kobieta!
Wiem, że "Okrutny szczyt" nie jest bardzo popularnym tytułem w swojej kategorii. Mimo wszystko zachęcam Was do sięgnięcia po niego. Choć część wydarzeń z czarnego roku '86 będzie Wam na pewno znana i tak znajdziecie tu coś dla siebie, gwarantuję.

K2 i pięć nieustraszonych kobiet.
Tematem książki Jennifer Jordan jest drugi pod względem wysokości szczyt na świecie i pięć odważnych i piekielnie ambitnych himalaistek.
Książka pod każdym względem wyjątkowa. Jest to połączenie literatury faktu z najlepszym dreszczowcem. Autorka opisuje wyprawy, ale również przedstawia pokrótce biografie kobiet, które były na tyle zmotywowane i odważne, aby wbrew przeróżnym przeciwnościom stanąć na upragnionym szczycie jednej z najgroźniejszych gór.

Wanda Rutkiewicz ( 1943 - 1992 ) zdobyła K2 w 1986 roku, zginęła na stokach Kanczendzongi

Liliane Berrard ( 1948 - 1986 ) zmarła wraz z mężem w trakcie zejścia z K2

Julie Tullis ( 1939 - 1986 ) zmarła w trakcie zejścia z K2

Chantal Mouduit ( 1964 - 1998 ) zdobyła K2 w 1992 roku, zginęła podczas zdobywania szczytu Dhaulagiri

Alison Hargreaves ( 1962 - 1995 ) zmarła w trakcie zejścia z K2

Możliwość przyjrzenia się z bliska tym nieustraszonym kobietom jest niesamowita. Są one w 100 % bohaterkami, ponieważ odważyły się robić w życiu to co najbardziej kochały, nie bacząc na kłody jakie rzucał im wielokrotnie okrutny los. Nie zatrzymały się w dążeniu do upragnionego celu, nie dopasowywały się do ludzi i złego losu, tylko parły przed siebie.
Przeznaczenie zawsze wygrywało, góry zawsze wygrywały.
Taką książkę warto przeczytać, bo nawet jeśli znamy nazwiska czy podstawowe informacje, zagłębienie się w ich historie, pozwoli choć odrobinę, spojrzeć na ich wybory z innej perspektywy.
Książka Jennifer Jordan to opowieść o wielkiej miłości i pasji do gór.
Publikację polecam wszystkim miłośnikom gór oraz próbującym zrozumieć " dlaczego ".

K2 i pięć nieustraszonych kobiet.

Niesamowite historie Kobiet gór, ktore mialy wspolny cel 🏔🔝
Oraz zapoczatkowaly damska wspinaczke wysokogorska w himalajach. Pomimo ogromnej krytki I oburzenia ze strony panow, one dokonaly 'niemozliwego' ☺
Cieszę się, że spelnily swoje marzenia - pokazaly, ze kobiety są na RÓWNI z mężczyznami I również moga I mają PRAWO przekraczać swoje granice.

Niesamowite historie Kobiet gór, ktore mialy wspolny cel 🏔🔝

Okrutny szczyt. Kobiety na K2 📖 Jennifer Jordan
Cudowna książka, o świecie niedostępnym dla większości ludzi. Okrutny szczyta to tytuł, który całkowicie oddaje tragiczne historie, które wydarzyły się na drugiej co do wysokości góry świata, opisywana przez wspinaczy jako najtrudniejsza do zdobycia. Autorka, która wie o czym pisze, skupiła się na sylwetkach pięciu wyjątkowych himalaistek, wśród których znalazła się i nasza rodaczka, sławna Wanda Rutkiewicz. Książka napisana na faktach, ale opisywane historie nadawały by się do najstraszniejszych thrillera. Jestem pod dużym wrażeniem i znowu poczułam potęgę gór i zmroziło mnie w czasie czytania doszczętnie 💙💙💙

Okrutny szczyt. Kobiety na K2 📖 Jennifer Jordan

K2, okrutny szczyt złożony z samej “skały, lodu, burz i przepaści” stał się obsesją wielu himalaistów. Jennifer Jordan przybliża ich szczególną grupę - kobiety. I chociaż życiorysy piękne, pełne determinacji, walki ze słabościami, uprzedzeniami i szowinizmem to książka nie porywa. Drażnią odtworzenia sytuacji (przede wszystkim emocji) i “amerykański” punkt widzenia (np. na historię). Autorce zdarzają się powtórzenia i pomyłki, które w polskim wydaniu zgrabnie prostuje tłumacz Piotr Pawlaczek.

Ciekawie przedstawia historię 5 kobiet, które straciły życie w Himalajach!

Ciekawie przedstawia historię 5 kobiet, które straciły życie w Himalajach!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Góry
  • Literatura górska