W naszym domu

Michał Juszkiewicz
zespół Aspergera zbrodnia morderstwo zwłoki

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka ciekawa aczkolwiek akcja została przedstawiona zbyt rozwlekle.

Książka ciekawa aczkolwiek akcja została przedstawiona zbyt rozwlekle.

"Rzadko okazuje uczucia (...) i nie umie odnaleźć się w rozmowie z rówieśnikami. Wszystko, co się do niego mówi, bierze niezwykle dosłownie (...). Cierpi z powodu nadwrażliwości: jasne światło, głośne dźwięki i każde dotknięcie, nawet lekkie, wyprowadzają go z równowagi. Unika bycia w centrum uwagi. (...) każde odstępstwo od ustalonej rutyny budzi w nim najwyższy niepokój. Jacob zaczyna się wtedy zachowywać w sposób, który sprawia, że wyróżnia się jeszcze bardziej: trzepocze rękami, mówi do siebie albo non stop cytuje dialogi z filmów." Nie lubi koloru pomarańczowego, liczb parzystych, nieułożonych w odpowiedniej kolejności banknotów. Co więcej nie potrafi czytać sygnałów społecznych, wyrażać uczuć, unika kontaktu wzrokowego. Jego pasją jest analiza kryminalistyczna, nie może pominąć żadnego odcinka "Pogromców zbrodni". Cały ten opis dotyczy nastoletniego chłopca - Jacoba Hunta, cierpiącego na zespół Asperegera.

Główny bohater pojawia się na miejscach zbrodni i pomaga detektywom w prowadzeniu śledztwa. Niespodziewanie policja znajduje zwłoki Jess Ogilvy - jego prywatnej instruktorki umiejętności społecznych. To właśnie Jacob staje się głównym podejrzanym.

Jak Jacob, jego mama i brat poradzą sobie z tą trudną sytuacją? Kto okaże się winny śmierci Jess? Jak skończy się śledztwo?

Temat Aspergera jest mi bliski dlatego szczerze polecam książkę.

Temat Aspergera jest mi bliski dlatego szczerze polecam książkę.

Niby wciągająca, ale jakoś mnie nie do końca przekonała do głównych bohaterów i całej historii. Pokazanie świata z perspektywy nastolatka z Aspergerem było ciekawe, ale miałam wrażenie, że ta historia jest jakaś niespójna... Może to tylko wrażenie.

„Serce człowieka to nic więcej, jak zwyczajna półka, którą można obciążyć tylko do pewnego stopnia, bo w końcu coś musi z niej spaść i będzie trzeba pozbierać roztrzaskane szczątki”

„Macierzyństwo to syzyfowa praca. Fastrygujesz jeden szew, a zaraz pęka drugi. Zaczęłam już wierzyć, że moje życie jest jak ubranie, które nigdy nie będzie dobrze leżeć”

„Życie aspergerowca jest jak radio przez całą dobę rozkręcone na maksymalną głośność. Jak permanentny kac”

„Matka ma być największą fanką swojego dziecka. Ma w nie wierzyć na przekór wszystkiemu”

„Prawdziwa matka umie przyznać, że egzamin z macierzyństwa łatwiej oblać, niż zaliczyć...
Śpij spokojnie, prawdziwa matko. Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś dobrą mamą, to znaczy, że nią jesteś”

(...)kto nie ma swojego miejsca na świecie, ten nie ma gdzie złożyć swoich ciężarów, które rosną i zmieniają się coraz bardziej, nie do poznania”

W naszym domu. Jodi Picoult

Książka o relacjach rodzinnych, o życiu i zachowaniach osoby z zespołem Aspargena, o wyborach, miłości matczynej, życiu w cieniu chorego brata, o cierpieniu i bólu, smutku i odrzuceniu, o odwadze, o przeciwnościach, realiach i o niezwykłej sile poświęcenia. W książce znalazłam niezwykle rozbudowane tło psychologiczne bohaterów, niespieszną akcję, ciekawy temat i połączenie elementów kryminalnych i obyczajowych.

„Życie aspergerowca...

"W NASZYM DOMU" JODI PICOULT
Rewelacyjna powieść obyczajowa znanej mi już genialnie piszącej amerykańskiej autorki.

Bardzo ciekawy pomysł na książkę, świetnie zaplanowana i przedstawiona fabuła.
Prosty i zarazem piękny język oraz styl powoduje, że powieść ta wciąga nas w swój świat już od pierwszych linijek i trzyma w napięciu do ostatniej kropki.
Jest bardzo klimatycznie, zagadkowo i ciekawie. Nieprzewidywalnie i zaskakująco.
Podoba mi się, że całą historię poznajemy dzięki opowieści kilku bohaterów. Tworzy to genialną całość tak bardzo emocjonalną.
Bardzo zaskoczyło mnie zakończenie, zupełnie się tego nie spodziewałam.

Dzięki tej powieści poznamy rodzinę Huntów. Matkę o imieniu Emmy i jej dwóch synów Jacoba i Theo.
Kobieta samotnie wychowuje dzieci, ponieważ mąż odszedł.
Poznamy zawiłe i trudne relacje międzyludzkie, oraz jak wygląda codzienność z autyzmem.
Jednak nasz główny bohater to Jacob Hunt.
To osiemnastoletni chłopak, który cierpi na zespół Aspergera. Ma problemy w relacjach międzyludzkich, nie potrafi ich nawiązywać i tworzyć.
Bardzo nie lubi zmian i wszystko co jest inne, mu nie znane stanowi dla niego powód do stresu i gniewu.
Potrafi bez powodu się zdenerwować. Nie panuje nad swoimi emocjami i zachowuje się wtedy zupełnie nieracjonalnie.

Jacob ma smykałkę do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Bardzo chętnie pomaga policji w śledztwach naprowadzając ich na tropy, których nie zauważają.
Jest bardzo inteligentnym perfekcjonistą.

Pewnego dnia ginie prywatna instruktorka kontaktów społecznych, która opiekowała się chłopakiem.
Policja szybko odkrywa, że było to zabójstwo.
Oczywiście staje się on jednym z głównych podejrzanych.
Czy choroba wykluczy go z kręgu podejrzeń i czy w ogóle byłby zdolny do morderstwa ?

Zachęcam Was do poznania tej niezwykłej historii.
Zapewniam, ze będzie dużo emocji, wzruszeń, poruszeń.

To będzie dobry czas z dobra książką :)

"W NASZYM DOMU" JODI PICOULT

Bardzo ciekawy pomysł na książkę, świetnie zaplanowana i przedstawiona fabuła.
Jest bardzo klimatycznie,...

Książka “W naszym domu” Jodi Picoult jest pierwszym utworem tej amerykańskiej pisarki, którą przeczytałam. Powieść zainteresowała mnie tytułem kojarzącym się z bezpieczeństwem, siłą rodzinnych więzi. Owszem, książka opowiada o rodzinnych relacjach, ale takich, które są dla wszystkich wyzwaniem. Jej bohaterowie to rodzina Huntów - matka Emma i jej dwaj synowie: starszy Jacob, młodszy Theo. Zwykła, niezwykła rodzina. I to nie tylko dlatego, że matka sama, po odejściu męża, wychowuje dzieci. Jej starszy syn, pełnoletni Jacoba, to chłopak z zespołem Aspergera, a to jak pisze autorka “choroba całej rodziny”. Towarzyszymy więc Huntom w ich niełatwej codzienności i zmaganiach z dysfunkcją Jacoba, bardzo inteligentnego młodego człowieka, który ma problem z emocjami, wyrażaniem uczuć, komunikowaniem się z innymi. Jego życie to “uświęcona wieloletnią tradycją rutyna”. I ta codzienna rutyna zostaje w którymś momencie mocno zachwiana - Jacob, wielbiciel zagadek kryminalnych i perfekcyjny znawca kryminalistyki zostaje oskarżony o morderstwo i staje przed sądem, a jego prostolinijność, otwartość i wiara w dobre intencje innych ludzi mogą zostać wykorzystane przeciw niemu.
Książka Jodi Picoult, choć zawiera wątek detektywistyczny, jest dla mnie przede wszystkim opowieścią o rodzinie, o bezwarunkowej miłości matczynej. Ze współczuciem czytałam o walce, poświęceniu Emmy, by życie Jacoba wyglądało normalnie i toczyło się uporządkowanym rytmem. Dowiedziałam się, jak wiele osiągnęła dzięki temu, że jest kobieta silną, niepoddającą się losowi i walczącą o dobro swojego dziecka. Wzruszyłam się niejednokrotnie, czytając o szykanach, braku tolerancji wobec Jacoba, złośliwościach, odrzuceniu, którego doświadczał. Owszem był inny, ale to nie znaczy, że gorszy! A jego brat, Theo, który żyje ze stygmatem chorego brata, też nie miał lekko. Dla mnie to właśnie historia Jacoba była najważniejsza i najciekawsza w powieści i przybliżyła mi problem ludzi dotkniętych tym spektrum autyzmu, ukazując z całą jaskrawością codzienność rodziny żyjącej z taką osobą. Widać, że autorka dokładnie poznała temat, przedstawiając go nie tylko w realistyczny, ale i poruszający sposób. Myślę jednak, że na temat związków między wystąpieniem zespołu Aspergera a szczepionkami powinny się wypowiadać uznane autorytety medyczne a nie literaci w swych fikcyjnych przecież opowieściach.
Powieść Picoult zyskała także dzięki wprowadzeniu kilku narratorów, dzięki czemu poznajemy historię Jacoba z różnych punktów widzenia, wzajemnie się przenikających i uzupełniających. Dodatkowo, wątek kryminalny, mimo że trochę przewidywalny, trzyma jednak do końca w napięciu, serwując nam sporo emocji. Na pewno warto przeczytać tę książkę, choćby po to, by pozbyć się stereotypów dotyczących osób autystycznych i trochę się wzruszyć, rozmyślając nad ich niełatwym przecież życiem!

Niekiedy wszystkie znaki na niebie i ziemi chcą nam przekazać wiadomości. Niestety my nie potrafimy ich odczytać. Tak samo niektóre osoby nie są w stanie prawidłowo odczytać naszych intencji, ponieważ wszystko rozumieją w dosłowny sposób. Nie znaczy to jednak, że są złe. Są po prostu inne. A inne nie znaczy gorsze.

Jacob Hunt jest osiemnastolatkiem z zespołem Aspergera, czyli łagodną formą autyzmu. Ma problemy z kontaktami społecznymi, nie potrafi wyrażać uczuć i unika kontaktu wzrokowego. Jest niewiarygodnie inteligentny, a jego głównym zainteresowaniem jest analiza kryminalistyczna. Często pojawia się na miejscach zbrodni i instruuje detektywów, którzy wykonują czynności śledcze. Pewnego dnia dochodzi do zaginięcia Jess, która jest jego instruktorką kontaktów społecznych. Po kilku dniach kobieta zostaje znaleziona martwa, a wszystkie znaki wskazują, że to właśnie Jacob stoi za jej śmiercią. Czy chłopak, dla którego każda zmiana jest małym końcem świata poradzi sobie z oskarżeniami? I kto tak naprawdę stoi za śmiercią Jess?

Jodi Picoult to niesamowita autorka. Jej powieści prawdziwe, szczere, pełne emocji i codziennego życia. Nie brakuje w nich momentów wzruszeń, ale też rzetelnej wiedzy i skrupulatnie zbieranych informacji. Dzięki temu czytając, nie tylko spędzamy miło czas, ale również uczymy się.

„W naszym domu” to historia z życia rodziny, której członkiem jest nastolatek, u którego stwierdzono zespół Aspergera, czyli zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jodi Picoult przedstawiła w swojej książce wszystkie cechy, które charakteryzują osoby właśnie z tym zaburzeniem, ale nie poprzestała na tym. Ukazała również skomplikowane relacje rodzinne, życie w cieniu chorego brata, czy poświęcenie własnego życia dla syna, który nigdy nie będzie w stu procentach samodzielny.

Strona po stronie zostajemy zapoznani ze zwyczajami rodziny, których muszą przestrzegać wszyscy jej członkowie, w przeciwnym razie grozi to atakiem autystycznym ze strony Jacoba, którego później trudno uspokoić. A z równowagi może go wyprowadzić dosłownie wszystko, co nie jest ujęte w jego codziennym grafiku, co nie jest wcześniej ustalone i czego nie ma w ogólnie przyjętych domowych zasadach.

Przyznam szczerze, że pierwsze dwieście stron bardzo mi się dłużyło, ale później książka mnie dosłownie pochłonęła. Nie dość, że otrzymałam naprawdę niesamowitą zagadkę kryminalną z zaskakującym zaskoczeniem (przechodziło mi ono przez głowę, ale autorka tak szybko prowadziła akcję, że szybko zapominałam o tym, o czym myślałam, żeby nadążyć za tokiem wydarzeń), to jeszcze utrwaliłam sobie wiedzę o autyzmie (którą aktualnie szlifuję przed egzaminem) w bardzo przystępny sposób oparty na konkretnym przypadku.

Mimo swoich sporych rozmiarów jest to pozycja, która wciąga i którą czyta się bardzo szybko. Nie wiem jak odbiorą ją osoby, których nie interesuje zagadnienie autyzmu, bowiem jest ono potraktowane w książce bardzo szczegółowo. Niemniej ze swojej strony bardzo polecam. Warto poznawać nowe, poszerzać swoje horyzonty i zdobywać wiedzę.

Jacob Hunt jest osiemnastolatkiem z zespołem Aspergera,...

W naszym domu to przejmująca historia Jacoba Hunta i jego rodziny. Chłopak cierpi na zespół Aspergera. Nie umie czytać sygnałów społecznych ani wyrażać uczuć, unika kontaktu wzrokowego. Jego pasja jest analiza kryminalistyczna, którą doprowadza go do oskarżenia o morderstwo.
Zespół Aspergera to łagodna postać autyzmu. Autorka książki Jodi Picoult w perfekcyjny sposób przedstawia realia życia całej rodziny z tą tą chorobą. Nie jest to tak, że choruje tylko jedna osoba - niestety cierpi cała rodzina. Jacob ma młodszego brata - Theo, który czuje się pomijany gdyż cała uwaga matki chłopców skupia się na Jacobie.
Poznajemy powoli każdego z bohaterów Jacoba, Theo ich matkę Emmę, detektywa i prawnika który będzie bronił w sądzie oskarżonego. Autorka dokładnie opisuje i przedstawia czytelnikowi odczucia jakie targają postaciami. Idealnie przedstawia relacje międzyludzkie. Co prawda już w połowie książki wiedziałam co tak naprawdę się wydarzyło jednak sposób w jaki Picoult przedstawia motywację, zależności między poszczególnymi bohaterkami nie pozwalała mi odłożyć książki na bok. To też prawdziwą do bólu opowieść o matce której życie pomimo wielu przeciwności, może skomplikować się jeszcze bardziej i całkowicie zamienić się w koszmar.
Jeśli szukacie książki która przedstawia realia życia z zespołem Aspergera w sposób prosty a do tego ciekawym wątkiem kryminalnym to jest to idealna pozycja!
Polecam 10/10

Ta historia autystycznego Jacoba, który został oskarżony o morderstwo. Jest to historia naprawdę trudna do wyobrażenia. Świat autyzmu to świat zupełnie równoległy, w którym rzeczywistość przybiera całkiem inną postać. Warto poprzez lekturę tej książki choć trochę poznać ten świat.