Neron. Panowanie Antychrysta

2008-01-01
978-83-7505-272-5
Agnieszka Trąbka
starożytny Rzym historia literatura francuska

Początkowo miałam nadzieję, że będzie ciekawie, ale książka okazała się gorsza od poprzedniczki - trend utrzymujący się przez cały cykl. Autor nurza się w obrzydliwościach, a jednocześnie chce być świętszy od papieża (typowy paradoks tego autora).
Serenus - bohater i narrator - jest, a jednocześnie go nie ma. Dużo przynudzania i filozofowania, za mało zaś samego Nerona, o którym jakoby traktuje ta książka.
Autor popełnia błąd, który od tej pory będzie pokutować w innych częściach cyklu: rezygnuje ze zmiennej narracji. Akcję poprzedniej książki obserwowaliśmy z punktu widzenia Spartakusa, jego towarzyszy i wrogów, a w końcu młodego Gajusza Fuskusza Salinatora. Tutaj widzimy świat wyłącznie z perspektyw potomka Gajusza, Serenusa. Jedyny jakikolwiek wgląd w psychikę Nerona miał miejsce na samym początku, a później nastąpiła posucha w owym rzekomym "studium psychologicznym". A można było zastosować ten sam zabieg: do świadectwa Serenusa dodać punkt widzenia Seneki, Petroniusza (tak czekałam na tę postać i się nie doczekałam),być może paru fikcyjnych, za to zbudowanych z krwi i kości postaci? Nawet Sienkiewicz, choć "Quo Vadis" było falsyfikatem (ani Piotr, ani Paweł nie zginęli w tym czasie i miejscu, a między obydwoma panami istniał konflikt i niemalże rozłam),pisał o niebo lepiej! I dlatego Sienkiewicz otrzymał literacką Nagrodę Nobla, a Max Gallo nie...
Należało również dodać więcej zbliżeń "kamery" na postaci negatywne: Nerona, Agrypinę, Messalinę, Kaligulę - tak jak autor zrobił to wcześniej z Krassusem czy Batiatusem. Można było tchnąć trochę życia w Brytanika i Oktawię, również Klaudiusz nie był postacią jednowymiarową. Ale nie - zamiast pokazania akcji, autor wolał o niej opowiedzieć. Postaci historyczne, pomimo ogromu swoich zbrodni, są tak "papierowe", że niemal szeleszczą...
Innymi słowy: autor nie dodał nic, czego czytelnicy już by wcześniej nie wiedzieli. W dodatku autorowi udało się opisać ciekawy temat (czasy Nerona) w sposób nudny - a myślałam, że to fizycznie niemożliwe nawet dla Ziemian... Więc po co produkować ów dodatek? Przeczytałam siłą rozpędu, głównie ze względu na rodzinę Salinatorów.

• Beletrystyka
  • Starożytność