Rubikon czarnych dziewcząt

1980-01-01
1980-01-01
8320702569
Afryka lekarz w Afryce Benin

Rubikon czarnych dziewcząt Bogdana Szczygieła jest kolejną książką z serii Naokoło świata, która mnie zaciekawiła i chciałem przeczytać. Z autorem nie miałem dotychczas do czynienia, ale lubię podróżnicze książki z przygodami. Dlatego po nią sięgnąłem spodziewając się ciekawej, niezwykłej i wciągającej relacji z pobytu z Afryki.

Książka jest relacją lekarza przebywającego pośród mieszkańców Afryki, który leczył i pomagał potrzebującym pomocy w każdej sytuacji. Autor bez upiększania ukazuje kontrast pomiędzy zwyczajami plemion i wdzierającą się cywilizacją w postaci szpitali, gdzie można otrzymać pomoc. Jednak nie tylko, bo przedstawia możliwości tamtejszych znachorów, którzy wykorzystując wiedzę również niosą pomoc potrzebującym. Pośród plemion otaczających ich trzcią i szacunkiem. Głównym poruszonym tematem są choroby wynikające z różnych przyczyn. Afryka jawi się nam jako wspaniałe, gorące i niebezpieczne miejsce, gdzie czyhają różne zagrożenia nie tylko dla mieszkańców, ale również dla osób nieuważnych i nie stosujących się do obowiązujących zasad dotyczących na przykład picia wody. Mamy podgląd na wierzenia plemion wykorzystujących obrzędy pośród chłopców do stania się mężczyznami, a dziewczynek kobietami. Opisuje związane z tym zagrożenia, obarczone tabu obrzędy i wynikające z tego powodu problemy natury medycznej z jakimi się autor stykał po ich dokonaniu. W dużej mierze oprócz poruszaniu się po tematyce tradycji, wierzeń i obrzędów plemiennych dostajemy opisy zagrożeń wynikających z samego środowiska w jakim żyją ludzie. Przedstawione nam są problemy zdrowotne spowodowane pasożytami, grzybami i wszelkimi rodzajami owadów, które występują w tym klimacie. Mające spory wpływ na ludzi mieszkających w ich pobliżu. Medyczne przypadki są przedstawione nie tylko co je powoduje, ale jak leczy się i jakie mogą być konsekwencje jeśli za późno trafią do szpitala. Przerażające opisy, nie pozbawione nieraz szczegółów, opisane zostały w relacjach autora, który miał z nimi do czynienia.

Książka Rubikon czarnych dziewcząt porusza tematykę zagrożeń ze strony przyrody, pasożytniczych chorób, niedożywienia, braku higieny i tradycji plemiennych sięgających dawnych czasów, które są nadal żywe pośród mieszkańców Afryki. Kontrastują ze wdzierającą się cywilizacją i pojawieniem się zagranicznych lekarzy. Ciekawie opisuje różne przypadki medyczne od tych bardziej dramatycznych po mające szczęśliwe zakończenie. Ukazuje w nich sam początek zakażenia, drogę rozwoju i konsekwencje dla zdrowia. Znajduje jednak miejsce dla pracujących z nim osób, problemów z jakimi się borykają wynikających z chorób i wierzeń. Wszystko podane zostaje przystępnie. Relacje z jego pobytu w Afryce wzbudzają emocje, niedowierzanie i współczucie. Ukazując świat biedy i pogody mieszkańców narażonych codziennie na zagrożenie ze strony chorób, pasożytów i walk jakie nieraz wybuchają pomiędzy zwaśnionymi stronami.

Książka Rubikon czarnych dziewcząt jest moją pierwszą pozycją z dorobku autora po jaką sięgnąłem. Zawsze lubiłem książki podróżnicze i przygodowe opisujące dawny świat plemion, wierzeń i nieraz kontrastu starego porządku ze współczesną cywilizacją. Autor przedstawia problemy Afryki w świetny sposób i ciekawy. Sięgając po swoje doświadczenia, poznając wierzenia i obrzędy. Zagrożenia płynące z braku higieny, przyrody, warunkami w jakich żyją na co dzień i niechęć do nowego jeżeli chodzi o leczenie w szpitalach. Książka ciekawie napisana, przystępna, ukazującą niezwykłe przypadki w sposób intrygujący. Nie pozbawiona przedstawienia otoczenia i ludzi tam mieszkających. Sięgając po nią nie spodziewałem się, że autor pisze tak dobrze i wciągająco. Relacje jakimi nas raczy w czasie czytania są niezwykłe i nie mieszczące się w głowie, nieraz obrzydliwe, a zarazem prawdziwe i przedziwne. Dlatego nie nudziłem się w czasie czytania. Same przedstawienie Afryki i jej problemów jest świetnie ukazane. Bohaterowie opowieści autora są często nie podający się mimo problemów i zawsze mający nadzieje na poprawę sytuacji. Książka Rubikon czarnych dziewcząt wciągnęła mnie początkowo pomału, ale czym dalej czytałem pochłonęła mnie zupełnie. Cieszę się z sięgnięcia po nią, bo poznałem ciekawego autora podróżniczych książek, piszącego przystępnie, po którego książki na pewno sięgnę jeszcze nieraz. Dla miłośników książek podróżniczych i przygodowych. Polecam.

Książka jest relacją lekarza przebywającego...

Ta książka to zbiór reportaży podróżniczo-medycznych. Pierwszy raz przeczytałam jako zupełny dzieciak na fali fascynacji "Stuleciem chirurgów". Teraz wracam wielokrotnie, mój egzemplarz jest lekko... zdezelowany.
Ale opowieści - w gruncie rzeczy dość obrzydliwe - o robalach, pasożytach chorobach i obrzędach, przyciągają mnie jak magnes. Polecam!

• Afryka
  • Podróżnicze
  • Naokoło Świata
  • Literatura faktu - arab
  • Podróże z wiekiem

Dodaj cytat z książki Rubikon czarnych dziewcząt