Nefertiti. Słoneczna królowa Egiptu

Okładka książki Nefertiti. Słoneczna królowa Egiptu Joyce Ann Tyldesley
Okładka książki Nefertiti. Słoneczna królowa Egiptu
Joyce Ann Tyldesley Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Nefertiti. Egypt's Sun Queen
Państwowy Instytut Wydawniczy
1998-01-01
1998-01-01
Joanna Aksamit
Nefertiti Egipt starożytność historia historia kobiet historia powszechna

Książka jest napisana bardzo ciekawie jako dzieło poświęcone starożytnemu Egiptowi tylko zastanawia mnie czy naprawdę o to chodziło ? Wiadomo że istnieją postacie historyczne których życie jest dobrze oświetlone przez źródła. Nefretiti do nich jednak nie należy, krótko mówiąc na podstawie zachowanych danych nie da się opisać sposobu myślenia czy też osobowości królowej. Biografia jest więc z konieczności opisem czasów rewolucji amarneńskiej.

Tak jak większość ludzi słyszała imię Nefertete (lub Nefertiti),tak niestety niewiele faktów z Jej życia znanych i udokumentowanych. Z przyjemnością przeczytałam tę książkę, choć po tej lekturze czuję niedosyt i nasuwa mi się jeszcze więcej pytań. Czuję też bezsilność i złość na złodziei grobów, niszczących bez zawahania dla przyziemnych korzyści zabytki i w ten sposób na zawsze pozbawiających nas wszystkich możliwości poznania prawdy.
Polecam także obejrzenie popiersia Nefertiti w berlińskim Neues Museum - robi wrażenie :)

• Biografie
  • Egipt