Wampir z Rostowa

Okładka książki Wampir z Rostowa Wiktor Gonczarow
Okładka książki Wampir z Rostowa
Wiktor Gonczarow Wydawnictwo: Gutenberg-Print Seria: Znaki zapytania kryminał, sensacja, thriller
Znaki zapytania
Delo Čikatilo
Gutenberg-Print
1997-01-01
1997-01-01
Helena Paczuska
Andrej Czikatiło wampir z Rostowa Gonczarow Wiktor

Czytałem kiedyś, pamiętam że były mocne opisy, nawet za mocne, ale styl narracji lekki

Książka opowiadająca o jednym z najgorszych morderców byłego ZSRR. Początkowo obawiałam się, że w zalewie faktów, raportów itp., nie uda się nakreślić ciekawej historii. I tutaj spotkało mnie największe zaskoczenie- książka ta bardziej przypominała kryminał niż dokument opowiadający o seryjnym mordercy. I choć "poznając" kolejne ofiary Czikatiły, można było przewidzieć ich los, opisy zbrodni były za każdym razem tak samo wstrząsające, niezrozumiałe dla człowieka, który nie ma umysłu mordercy. Fragmenty policyjnych raportów przypominały, że ten koszmar nie powstał w głowie pisarza, ale wydarzył się- mniej więcej pół wieku temu- w rosyjskim (wtedy radzieckim) mieście Rostowo i okolicach. Zastanawiałam się jedynie, skąd pomysł Autora na scenki z samym Diabłem w roli głównej- być może w jakichś zapiskach Czikatiły były wzmianki na temat? Ciężko powiedzieć, gdyż jak na dokument, zabrakło mi tutaj bibliografii, czy też spisu wykorzystanych akt policyjnych itd.
Jakby nie było- książka napisana jest sprawnie, ciekawie i można łatwo wciągnąć się w tę historię. Polecam tym, którzy lubią czytać mocne kryminały.

Książka o seryjnym modercy z ZSRR - Andrieju Czikatiło. Z pozoru to zwykły człowiek, ma normalną rodzinę, dzieci, zwyczajny zawód jednak jest coś co go wyróżnia od innych ludzi - to, że zabija i to z premedytacją. Pozycja posiada opisy czasami zatrważające, dlatego jest to pozycja dla ludzi o mocnych nerwach.
Opis wszystkich poczynań rzetelnie przedstawiony,książka ma w sobie grozę tamtych lat.

Opis wszystkich poczynań rzetelnie przedstawiony,książka ma w...

Andriej Czikatiło to postać znana każdemu, kto chociaż trochę interesuje się tematem seryjnych morderców.
Sięgając po tę książkę nie do końca wiedziałam czego mam się spodziewać, ponieważ miała to być "opowieść dokumentalna".

Początek był niczego sobie, jednak z czasem było już tylko gorzej. W końcówce to już naprawdę autora nieźle poniosło.
Opis na okładce zapowiadał odpowiedzi na wiele nurtujących pytań - co sprawiło, że Czikatiło przeistaczał się w krwiożerczego potwora? Dlaczego gwałcił i mordował swoje ofiary? W jaki sposób pozostawał nieuchwytny?
Odpowiedzi pojawiły się i owszem, ale prawdopodobieństwo, że mogą chociaż trochę zbliżyć się do prawdy jest bardzo niskie. Chyba że kogoś usatysfakcjonuje wyjaśnienie w postaci podpisania cyrografu własną krwią czy magiczna czapka-niewidka w prezencie od samego diabła.

Opis na okładce zapowiadał...

• Literatura faktu
  • Kryminalistyka/ kryminologia/ medycyna sądowa