Miłość szczęśliwa i inne wiersze

Wisława Szymborska Wydawnictwo: a5 poezja
978-83-85568-96-4
a5
miłość Szymborska Wisława nobel
poezja
978-83-85568-96-4
miłość Szymborska Wisława nobel

Liczyłam na więcej.
Nie wszystkie zamieszczone w tym tomiku wiersze porywają tak, jak potrafią porywać wiersze Szymborskiej, ale jest w tym zbiorze kilka takich utworów, które zdecydowanie go ratują. Utwory te sprawiają, że w trakcie czytania przechodzi mnie specyficzny dreszcz...autorka miała niezwykłą umiejętność wyrażania trudnych prawd w prosty sposób, do tego wierszem!

O tym, że Szymborska była geniuszem poezji pisałem już niejednokrotnie. Jej wiersze, niezależnie od tematyki i ciężaru gatunkowego mają w sobie zadziwiającą lekkość (oksymoron jak najbardziej zamierzony). Lekkość ta sprawia, że metafory zdają się delikatnie muskać i przenikać wiersze pogodne, te o miłości szczęśliwej, ale obecna jest ona również w wierszach o końcu miłości,...

"Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś - a więc musisz minąć.
Miniesz - a więc to jest piękne."

Ostatnio częściej sięgam po poezję - chyba ze względu na niesprzyjającą aurę za oknem i coraz krótsze dni. Odnajduję w niej ciepło, tak, jakbym siedziała przy trzaskającym kominku w mroźny, zimowy wieczór.
Pani Szymborska i jej twórczość stanowią...

Tytuł trochę przewrotny. - Wiersze nie mają wiele wspólnego z miłością szczęśliwą. Często wręcz żartobliwe. Ale taka była Szymborska. – Poetka z ogromnym poczuciem humoru.
Jej styl jest często ironiczny. Jej humor - gorzki. Jej język krótki, zwięzły ale pełen treści. Dlatego te wiersze są tak czytelne.
Mój ulubiony z tego tomiku to „Portret kobiecy”. Niesamowity.
Poetka...

Miłość szczęśliwa to pierwszy w Polsce wybór wierszy miłosnych Wisławy Szymborskiej. Ten niejako podskórny, ale jakże istotny wątek w twórczości Poetki, oparty jest na uważnej obserwacji, nierzadko gorzkiej czy ironicznej refleksji, ale też wierze w potęgę uczucia. Miłość szczęśliwa pokazuje różne oblicza miłości: codziennej, przelotnej, wiecznej, radosnej, cierpkiej i...

Dostałam w prezencie od bardzo życzliwej mi osoby. Nigdy specjalnie nie czytywałam Szymborskiej, ale ten tomik wyjątkowo przypadł mi do gustu. Piękne, głębokie wiersze, które za każdym przeczytaniem można inaczej interpretować. Moje ulubione utwory to "Perspektywa" i "Śmiech".

Piękne!!!

Dostałam w prezencie
piękny to prezent...
A.

Przeczytane wielokrotnie. Od deski do deski. I za każdym razem inny wiersz jest piękny.

Dyskusje

• Poezja
  • Chcę w prezencie
  • Literatura polska
  • 2014
  • Poezja

Dodaj cytat z książki Miłość szczęśliwa i inne wiersze