Druga ojczyzna. Imigranci w społeczeństwie otwartym

Okładka książki Druga ojczyzna. Imigranci w społeczeństwie otwartym Paul Scheffer
Okładka książki Druga ojczyzna. Imigranci w społeczeństwie otwartym
Paul Scheffer Wydawnictwo: Czarne Seria: Mikrokosmos/makrokosmos: literatura faktu reportaż
reportaż
Mikrokosmos/makrokosmos: literatura faktu
Het land van aankomst
Czarne
2010-09-01
2010-09-01
Ewa Jusewicz-Kalter
imigracja imigranci

Napisana tak, że w piekle, za pokutę grzesznikom powinni ją zadawać. Umordowałam się przy niej jak pies, ale... warto było. Autor (na 560! stronach) przygląda się procesom integracyjnym w otwartym społeczeństwie zachodnim. Zaczyna od Holandii, w której mieszka, ale patrzy szalenie szeroko, na inne kraje (również Amerykę, kraj imigrantów z definicji niejako),różne czasy (kolejne fale migrantów z różnych krajów, w tym z Polski),pokazuje warunki społeczne, a co najcenniejsze, oświetla temat z każdej strony - potrafi pokazać, że to społeczeństwo przyjmujące swoją postawą wobec "innego" tworzy getta, z konsekwencjami istnienia których musi się potem zmagać. Analizuje integrację historycznie, socjologicznie, ale też psychologicznie. Szeroko omawia też kwestię imigrantów muzułmańskich. Książka napisana dziesięć lat temu, u nas wydana w 2010 i wiele się od tego czasu zdarzyło, ale polecam ją, choć ostrzegam, że będzie to ciężka lektura.

Cieszę się, że nie przeczytałem zamieszczonych przede mną komentarzy, przed rozpoczęciem tej lektury. Mam wrażenie, że autor jednego z nich nie przeczytał książki do końca, wręcz jestem tego pewien... bo zdań takich jak "imigranci są wielką szansą dla Europy" jest tam bez liku (np. str 551-560).

Książka, a właściwie jej autor prezentuje po prostu kilkadziesiąt różnych opinii, przytacza wydarzenia historyczne a nie własne "widzi mi się".

Tematyka jest rozległa od Holandii i Francję poprzez Niemcy a na USA kończąc... jest sporo wzmianek o Polsce i Polakach, Wielkiej Brytanii i sytuacjach w innych krajach Europy.

Twierdzenie, iż książka jest swego rodzaju indoktrynacją uważam za bujdę i nieumiejętność czytania ze zrozumieniem! To ostatnie zresztą jest tu niezwykle wymagane, na tych niespełna 600 stronach... ogrom postaci, wykładowców, polityków, politologów, publicystów przytaczanych w tej pozycji jest naprawdę godny wspomnienia... przez co jest to z pewnością lektura bogata w wiedzę, ujętą chyba ze wszystkich możliwych stron... wad imigracji, zalet, szans i zagrożeń.

Polecam głównie osobom zainteresowanym wielokulturowością Europy i wyzwaniami jakie stawia ona Europejczykom jak i samym imigrantom.

Trudna, wymagająca, długa, chwila nieco nużąca lektura..., ale warta tego wysiłku:)

Książka, a właściwie jej autor prezentuje po prostu kilkadziesiąt różnych...

Książka nie jest przełomowa, jest natomiast mocno propagandowa. Miałem co do niej wielkie oczekiwania, niestety - zawiodłem się. Nie dowiedziałem się prawie niczego nowego. Nie polecam, chyba, że ktoś chce się utwierdzić w przekonaniu, że migracja to zło.

Bardzo dobra książka! Ciekawe, oryginalne spojrzenie na temat migracji, poszczególnych społeczeństw. Warto przeczytać

Momentami nużąca, ale zdecydowanie warto przeczytać i zmusić się do refleksji nad wielokulturowym i wielonarodowym społeczeństwem XXI wieku.

1934

Dobrze by było gdyby osoby wygłaszające swoje opinie o migracji najpierw przeczytały tę książkę.

• Mam
  • Czarne