Wyrwany z piekła. Świadectwo narkomana.

Okładka książki Wyrwany z piekła. Świadectwo narkomana. Laurent Gay
Okładka książki Wyrwany z piekła. Świadectwo narkomana.
Laurent Gay Wydawnictwo: W drodze biografia, autobiografia, pamiętnik
Arraché à l'enfer : la résurrection d'un toxico
W drodze
2010-01-01
2010-01-01
Marta Harat-Tórz
narkomania francja więźniowie konwersja religijna 1945

Jest to autobiograficzna opowieść Laurenta,który przez 15 lat życia był uzależniony od alkoholu i narkotyków.
Wychował się na terenie niebezpiecznej dzielnicy Paryża.W tych okolicach handel narkotykami był bardzo wielki.Od dzieciństwa miał styczności z przemocą,narkotykami,kradzieżami oraz wieloma innymi.Uzależniony jest w stanie zabić drugiego człowieka dla narkotyków.Kiedy przesiadywał w więzieniu ,doznał olśnienia,cudu,nawrócił się.Zaczął wierzyć w istnienie Chrystusa.

Książka nie tylko opowiada o narkomanach,ale również o nawróceniu i wierze w Boga.Autor napotkał w swoim życiu bardzo wiele przeszkód.Książkę uważam za godną polecenia,ale pod koniec książki denerwowało mnie ciągłe pisanie o jego nawróceniu.Był to oczywiście niesamowity wątek,ale uważam,że zbyt często powtarzany.

"Narkoman należy do bardzo zamkniętej grupy. Nie ma nic łatwiejszego, jak tam wejść, ale jak już zostanie się przyjętym do klubu, bardzo trudno wyjść z niego bez szwanku. (...) To potężna broń, która niszczy nadzieję na spełnienie pewnego dnia swoich marzeń..." *

Młody Laurence już od młodych lat jest narażony na niebezpieczeństwa.Mieszka w ubogiej dzielnicy gdzie czyha na niego wiele pokus.Mając zaledwie osiem lat sięga po narkotyki,staje się guru wśród znajomych. W szkole postrzegany jako nietykalny,groźny ma poszanowanie wśród innych.Narkotyki jednakże tworzą z niego wrak człowieka.Uzależniony jest w stanie zabić za towar. Trafił do więzienia gdzie już nie widział sensu swojego życia. Próbował popełnić samobójstwo,lecz doznał czegoś niezwykłego,Bóg mu się objawił.Od tego momentu chce poznawać wiarę.Wychodząc z więzienia niestety nadal nie jest w stanie zerwać z nałogiem. Prawie już martwy trafia do szpitala psychiatrycznego gdzie poddaje się odwykowi.Będąc już na siłach przenosi się do klasztoru gdzie uczy się na nowo życia.Odnajduje spokój swojej duszy.Chce głosić dobro Boga na swoim przykładzie. Poznaje kobietę,z którą się wiąże i choć będąc nosicielem HIV ma dwójkę zdrowych dzieci.Wszystko zawdzięcza Bogu.
Historia tego człowieka,który stoczył się mając kilka/kilkanaście lat opowiada jak trudne jest zerwanie z nałogiem,że można nawet stracić życie.Jedynie wiara w Boga potrafiła go wyrwać z tego środowiska.
Bohater chce przestrzec młodych,zbłąkanych ludzi przed niebezpieczeństwem jakimi są używki .

1964

Laurent Gay przychodzi na świat 12 listopada 1964 roku w Paryżu. Od najmłodszych lat mieszka w biednej dzielnicy, gdzie na każdym kroku czyha jakieś niebezpieczeństwo. Bijatyki, kłótnie i kradzieże to coś normalnego w tej okolicy. Dorastając w takim miejscu, trudno uniknąć przesiąknięcia wszechobecnym złem. Laurent bardzo szybko wpada w szemrane towarzystwo. Jego świat zaczyna kręcić się wokół kolegów, przemocy, seksu i różnego rodzaju używek. Swoją przygodę z narkotykami zaczyna od marihuany, jednak z biegiem czasu sięga po kolejne, mocniejsze dragi. Z każdym dniem potrzebuje coraz większej dawki, co powoduje, iż staje się dilerem, aby zdobyć pieniądze na kolejne działki.

Uzależnienie bierze nad nim górę, a każdy kolejny pobyt w szpitalu staje się tylko chwilowym odpoczynkiem dla wyniszczonego organizmu. Na poważniejsze konsekwencje nie trzeba długo czekać... U Laurenta wykryto obecność wirusa HIV oraz żółtaczkę typu C.
Mimo poważnej diagnozy, Laurent dalej sięga po narkotyki, co doprowadza go do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Mężczyzna zostaje skazany za zabójstwo. Laurent nie radząc sobie, postanawia popełnić samobójstwo. Jednak w ostatniej chwili doświadcza objawienia. Czuje obecność Boga, który kocha każdą zabłąkaną owieczkę.
Od tej pory Laurent staje się innym człowiekiem. Nawraca się, krok po kroku poznając modlitwy, żywoty świętych oraz przyjmując kolejne sakramenty. Przez cały czas wychwala Pana i wierzy w Jego potęgę. Na swojej drodze poznaje wspaniałych ludzi, którzy stają się oparciem w trudnych chwilach. W taki sposób spotyka Marie-Dominique, z którą zaczyna łączyć go silna więź. Po dość krótkim czasie pobierają się, a nawet decydują na dzieci, co jest bardzo ryzykowne. Lekarze odradzają im to, jednak zakochani podejmują ryzyko. Na szczęście Laurent nie zaraża ani swojej żony, ani dzieci. Zaczyna nowe życie, mając u boku osoby, które kochają go nad życie.

"Szkopuł w tym, by uświadomić sobie, że nie można bez końca pogardzać darem życia mimo całego zła, które można popełnić i którego można doświadczyć. Dostajemy życie tylko w jednym egzemplarzu i nie liczą się skreślenia, plamy czy rozdarcia, dopóki nie wrzucimy go do ognia. Gdyż nic nie ma większej wartości nad życie." **

"Wyrwany z piekła" to szczere świadectwo człowieka, który przebywając w samym środku piekła, miał siły na to, aby wydostać się z niego. Oczywiście, nie poradziłby sobie sam. Miał szczęście, ponieważ na jego drodze stanęli serdeczni ludzie. Jednak największą pociechą stała się dla niego wiara w to, że miłość i łaska Boga jest nieograniczona.
Podziwiam autora za to, że nie bał się przekazać czytelnikom wielu informacji, które dla innych osób byłyby powodem do wstydu. Laurent Gay nie ukrywa tego, iż popełnił w swoim życiu wiele błędów. Ponadto, nie powstrzymuje się przed pisaniem prawdy o swoich chorobach, przed którymi ludzie czują paniczny lęk. Autor wykazał się ogromną odwagą, dzieląc się swoimi przeżyciami i doświadczeniami z innymi. Co prawda, przeraziła mnie decyzja Laurenta oraz Marie-Dominque, którzy podjęli ryzyko wydania na świat potomków, pomimo tego, iż dzieci mogły urodzić się już chore... Tego wyboru nie nazwałabym odważnym, ale zbyt śmiałym, szalonym i nierozważnym. Na szczęście, wszystko skończyło się dobrze.

"Wyrwany z piekła" składa się z dziesięciu rozdziałów, podzielonych na podrozdziały, więc czyta się ją błyskawicznie. Na końcu książki znajduje się słowniczek wyrażeń slangowych, który pomaga w zrozumieniu niektórych wyrazów występujących w tej pozycji.
Polecam ją wszystkim, których interesują książki poruszające problem uzależnień. Jest to także odpowiednia lektura dla osób lubiących czytać świadectwa ludzi, którzy odradzają się na nowo.

* cytat ze str. 170
** cytat ze str. 117

Laurence, dziecko paryskich slumsów, bardzo wcześnie doświadczył przemocy. Kiedy po raz pierwszy sięgnął po narkotyki, nie zdawał sobie sprawy, że na piętnaście lat zostanie wkręcony w piekielne tryby: uzależnienie, przemoc, kradzież, przemyt, AIDS.
W więzieniu, kiedy był bliski samobójstwa, w sposób zupełnie dla niego nieoczekiwany dotknął go Bóg: Laurence, całkowicie niewierzący, przeżył nawrócenie. Rozpoczął powolny i trudny proces odrodzenia. „Dobry łotr” współczesnych czasów ciągle przypomina nam o działaniu łaski Boga w życiu człowieka, „ponieważ dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych”. To mocne i poruszające świadectwo prowadzi czytelnika od bram piekła do spokoju Nieba!

"Wyrwany z piekła" to autobiograficzna opowieść Laurenta Gaya, który przez 15 lat życia pozostawał w sidłach uzależnienia od alkoholu i narkotyków; który musiał sięgnąć dna, by móc odrodzić się na nowo, doświadczyć głębokiej wewnętrznej przemiany i odnaleźć Boga.

Laurent wychowywał się w blokowisku niebezpiecznej paryskiej dzielnicy i od dzieciństwa miał styczność z przemocą, narkotykami i innymi działaniami na granicy prawa. W wieku dwunastu lat miał już za sobą pierwsze doświadczenia z bronią, rozmaitymi używkami, kradzieżami i paserstwem, a także kontakty seksualne; jego chuligańska ekipa była dobrze znana na całym osiedlu i poza nim, wzbudzała respekt w swoim środowisku oraz strach wśród zwykłych obywateli.
Z biegiem lat przewinienia Laurenta zwiększają kaliber - kontakty z mafią owocują dilerką, pobiciami, wymuszeniami, jak również spotkaniami z policją i sądem; chłopak żyje w permanentnym oderwaniu od rzeczywistości popadając w alkoholizm i eksperymentując z różnymi rodzajami narkotyków.
Życie na nieustannym haju przeplatanym okresami heroinowego głodu szykuje mu dramatyczny zwrot: lekarze wykrywają u niego żółtaczkę typu C oraz obecność wirusa HIV, on sam zaś trafia do więzienia za zabójstwo. Fatalne warunki i przymusowy detoks wywołują myśli i próby samobójcze; kiedy wydaje się, że Laurent sięgnął dna będąc na granicy wytrzymałości fizycznej i psychicznej - przeżywa chwile objawienia. On, człowiek niewierzący, mający dla religii tylko pogardę, znajduje pociechę i nadzieję w modlitwie. Wiem, że brzmi to nieprawdopodobnie, lecz świadectwo autora jest doprawdy poruszające i wiarygodne. Człowiek, któremu nie pozostało już nic, który zmarnował sobie zdrowie i życie i niczego już odeń nie oczekuje, w ostatecznej rozpaczy odnajduje coś, co przynosi mu ulgę i siłę potrzebną do odbicia się od dna.
Wytrwać w nowo rozbudzonej wierze i postanowieniach nie jest wcale tak łatwo; po wyjściu z więzienia Laurent wpada z powrotem w toksyczne środowisko i dawne układy, silnej woli nie starcza na ostateczne zerwanie z nałogiem. Po kolejnym przedawkowaniu zostaje hospitalizowany, trafia na odwyk, a potem do klasztornej wspólnoty. Okazuje się, że kluczowe znaczenie w procesie uzdrawiania ma radykalna zmiana otoczenia oraz życzliwe wsparcie innych ludzi. W klasztornym hospicjum Laurent po raz pierwszy spotyka się ze spokojną, radosną harmonią, szczerym zainteresowaniem oraz szacunkiem, które pomagają mu odzyskać utraconą godność i wiarę w człowieka, wyciszyć się, znaleźć ukojenie w modlitwie, konstruktywnie zastanowić się nad własnym życiem, a przede wszystkim - ostatecznie zerwać z nałogami. Laurent poznaje również miłość swojego życia, zakłada rodzinę i zostaje ojcem - pomimo dwóch nieuleczalnych chorób, których jest nosicielem. Doświadcza niewiarygodnej przemiany, całkowitego odrodzenia, cudu, w którym upatruje działania Bożej łaski.

"Wyrwany z piekła" to mocna i poruszająca lektura, tym bardziej wstrząsająca, że jest ona zapisem autentycznych przeżyć autora. Uświadamia, jak łatwo jest nie tylko wpaść w szpony nałogu, lecz w ogóle zejść na złą drogę - zwłaszcza w młodym wieku; jak wielka jest rola pozytywnych autorytetów stanowiących jasny i prosty drogowskaz moralny dla zagubionych wśród pokus i blichtru współczesnego świata; jak ważne jest wsparcie, życzliwość, otwartość i bezinteresowna pomoc innych ludzi. Pokazuje, jak przerażająco łatwo jest stoczyć się na samo dno, gdzie nie odróżnia się dobra od zła, a obraz rzeczywistości wypaczają narkotyki zagłuszając rozsądek i głos sumienia; jak koszmarnie bolesny jest powrót do rzeczywistości, uświadomienie sobie zmarnowanego czasu i zebranie w sobie dość sił, by to wszystko naprawić; że odrodzenie jest możliwe, że warto do niego dążyć, że przychodzi wtedy, kiedy naprawdę dojrzeliśmy do zmian, że wiara naprawdę czyni cuda, a człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.

"Wyrwany z piekła" to przede wszystkim przejmujące świadectwo nawróconego chrześcijanina i choć zwykle podchodzę sceptycznie do tego typu gwałtownych przemian oraz entuzjastycznych okrzyków i aktów uwielbienia Boga, których tu nie brakuje, muszę przyznać, że brzmią one wyjątkowo autentycznie zważywszy na przeżycia i doświadczenia autora; są one zupełnie zrozumiałe w sytuacji bohatera, który wierzy, że dosłownie powrócił z piekła za sprawą Bożej pomocy i tylko dzięki Niemu nadał swojemu życiu wartość i sens.
Choć chrześcijańskie przesłanie jest tu bardzo jasne i przejrzyste, myślę, że także ateista znajdzie w nim coś dla siebie; człowiek czerpie siły do wewnętrznej przemiany z wiary pochodzącej z rozmaitych źródeł - najważniejsze, że jest ona naprawdę możliwa.
Książka niesie ze sobą konkretne ostrzeżenie, ale i nadzieję oraz wiarę, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, a w człowieku tkwią nieuświadomione pokłady sił i odwagi, by zmienić jakość swego życia, nadać mu sens, że z każdej, nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji, zawsze jest wyjście. I można je znaleźć - o własnych siłach, z pomocą Boga lub drugiego człowieka.

Gorąco zachęcam wszystkich do tej autentycznie poruszającej, zapadającej w serce, głęboko humanistycznej lektury.

Opublikowane na moim blogu:
zwiedzamwszechswiat.blogspot.com

Jestem pod wrażeniem książki. Głównym tematem jest przemiana wewnętrzna bohatera, którym jest sam autor.Jest to swego rodzaju autobiografia.
Książkę nieoficjalnie podzieliłabym na dwie części. W pierwszej z nich Laurent stacza się na dno.Poznajemy lata jego dzieciństwa w niebezpiecznej dzielnicy Paryża, dojrzewanie, pierwsza blokerska ekipa ziomali, kradzieże, konflikty z prawem, zabójstw aż w końcu kontakt z narkotykami i przebieg choroby.
Kulminacyjnym momentem w całej historii jest ukazanie się Laurentowi Chrystusa, w więziennej celi, gdy porzucił on już wszelkie nadzieje na jakąkolwiek przyszłość. Od tamtej pory życie chłopaka zaczyna się zmieniać.Najpierw stopniowo, gdyż po wyjściu na wolność, przez jakiś czas wraca jeszcze do ćpania. Nie zapomina jednak o objawieniu pańskim. Zaczyna zagłębiać się coraz bardziej w tajemnicę wiary.
Rozpoczyna się więc druga część historii poświęcona głownie nawróceniu bohatera i wychwalaniu Boga. Laurent trafia do zakonu. Jest już bowiem zarażony wirusem HIV i choruje nażółtaczke typu C. Tam otwierają się przed nim drzwi do całkiem nowego, lepszego i nieznanego dotychczas życia w spokoju i harmonii. Przeżywa nawrócenie. Poznaję miłość swojego życia. Zakłada szczęśliwą rodzinę i rodzi mu się dwójka dzieci. Wszystko to za sprawą wielkiego Boa, do którego rodzina się modli.
Przemiana bohatera jest co najmniej zaskakująca.Można powiedzieć że mamy tutaj do czynienia z cudem. Nie zapominajmy jednak o głównym problemie opisywanym w książce, jakim jest narkomania, głównie wśród młodych ludzi.
W końcowym rozdziale autor apeluje do młodych i podkreśla jak wielkim niebezpieczeństwem są każdego rodzaju narkotyki.

Książka porusza ważny temat i daje nadzieję, że zawsze można wyrwać się z piekła i być szczęśliwym :)

• Literatura faktu
  • Narkotyki