Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae

Okładka książki Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae Chris Salewicz
Okładka książki Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae
2010-07-22
Maciej 'Magura' Góralski
Bob Marley reggae muzyka Jamajka

Okładka książki Chcę żyć Izabela Bartosz, Michał Piróg
Chcę żyć Izabela Bartosz, Mi...
Okładka książki Przystanek Woodstock. Historia najpiękniejszego festiwalu świata Jurek Owsiak, Jan Skaradziński
Przystanek Woo... Jurek Owsiak, Jan S...
Okładka książki Spowiedź heretyka. Sacrum profanum Krzysztof Azarewicz, Adam Darski, Piotr Weltrowski
Spowiedź heret... Krzysztof Azarewicz...

Czytanie biografii Boba Marleya naprawdę sprawnie mi poszło. Może dlatego, że jego muzyką jak i ogólnie reggae zaraził mnie mój Tato. W sumie ton przekazał mi tą książkę tak naprawdę. Nie ma za bardzo co tu dyskutować. Książka naprawdę wciąga i jest warta uwagi. Czujesz się jakbyś czytał bardziej opowiadanie o przygodach jakieś tam grupy z Trzeciego Świata. Ale jednak to jest spisane życie ludzi, którzy naprawdę byli i wtedy masz takie "wow!". Książka oprócz przedstawienia życia tytułowego Króla Reggae jest też historią, która potrafi motywować. Historią, która pokazuje, że można osiągnąć szczyty swoich marzeń ciężką pracą, współpracowaniem z innymi i przede wszystkim byciem nie ugiętym. Oprócz tego też jest historią człowieka, który po prostu chciał nam przekazać, że nie liczy się wygląd, rasa i kolor skóry lub status społeczny drugiej osoby. Człowieka, który chciał nam przekazać, że kochać trzeba wszystkich ludzi nie patrząc na nic. I to chyba mnie najbardziej urzekło. Krótko mówiąc coś naprawdę niesamowitego według mnie. To była naprawdę ekscytująca przygoda. Czułem się jakbym dosłownie tam był. Dla fanów w sam raz! Ale jak i dla ludzi po prostu ciekawskich z natury lub fanów bardziej rytmów reggae niż Boba, bo oprócz jego życiorysu jest też tam dużo o innych podobnych artystach jak i historii tego gatunku muzycznego i religii Rastafari itp.

Świetna pozycja. Moja ocena jest słabo zobiektywizowana bo jestem gorącym miłośnikiem reggae, czy nawet szerzej wszelkiej maści synkopowanej black music. Właściwie nie jest to klasyczna biografia jednego człowieka lecz szerokie spojrzenie na muzykę, obyczajowość, politykę i wszelkie inne aspekty życia na Jamajce. Do tego super, że autor poświęcił dużo miejsca początkom kariery Boba i pozostałych Wailersów umiejscawiając ją w szerszym kontekście rozwoju muzyki jamajskiej od wczesnych lat 50-tych.
W tym zakresie wydaje się że książka Salewicza trochę lepiej wypada niż wydana wcześniej na polskim rynku pozycja Timothy White'a. Była to rasowa biografia, świetnie udokumentowana faktograficznie ale dla mnie nazbyt "techniczna". Z książką Salewicza jest zgoła odmiennie, więcej tu jamajskiego backgroundu, więcej poezji niż prozy, historia Boba i Wailersów bez żadnego pudru i politycznej poprawności. Czytając tę biografię Boba można "odpłynąć" jak przy jego muzyce, dlatego jednak wyżej oceniam tę pozycję i gorąco ja polecam nie tylko fanom reggae.
PS: Osobne brawa dla tłumacza, który jako "człowiek z branży" świetnie oddał ducha epoki i pomysł Salewicza na opisanie historii Boba Marleya.

Przyznaję się, nie skończyłam jej, zatrzymałam się w 3/4 książki.

Przyznaję się, nie skończyłam jej, zatrzymałam się w 3/4 książki.

Świetna książka, opisująca życie Boba od najmłodszych lat, ciekawa i wciągająca, nie jest to tylko historia samego Boba, poznajemy również ewolucje i powstawanie ruchu rastafarii jak i historie Jamajki.

Muszę przyznać, że przeprawa przez te 366 stron nie należała do łatwych. Dużo nazwisk, tytułów, miejsc, trochę historii Jamajki, polityczne zamieszanie i człowiek, który wierzył że może coś zmienić. Książka świetna jako uzupełnienie biografii napisanej przez T. White'a. Jeśli patrzy się na obie książki osobno to Salewicz wypada raczej słabo - przynajmniej takie jest moje zdanie. Niemniej jednak dla fanów Nesty pozycja obowiązkowa!

Peace and love! ;)

,,Kiedy widzisz, że Twoi bliscy toną w oceanie cyklicznej egzystencji
I pozostają wciągnięci w wir ognistego wiatru,
Nie ma nic bardziej podłego niż praca nad własnym wyzwoleniem,
Niezważanie na tych, których nie rozpoznajesz
w procesie śmierci i powtórnych narodzin.

- CZANDRAGOMIN, SHISHYA-LEKHA (LIST DO UCZNIA)"

Widział swoich bliskich tonących w oceanie cyklicznej egzystencji pozostających wciągniętych w wir ognistego wiatru. Lew potężnie ryczący w gardło wiru ognistego wiatru. Wyobraź to sobie. Sobie.
Albo nie! Niech Ci się to przyśni :) HI HI, UHU :) OK. BuŹka.
Pracował nad wyzwoleniem całej ludzkości. Żył właśnie - dla - Tego.
Nie zważał duchów, których nie rozpoznawał podczas procesu śmierci i powtórnych narodzin. Był człowiekiem obdarzonym szacunkiem który u kresu swej kolejnej wielkiej wędrówki dobiegł do punktu końca życia, a początku procesu śmierci i powtórnych narodzin. Był Buddą nie rozstający się z mądrością i gitarą w ręku niosącym ludzkości brzęczącą naukę, dobrą lekcje. Obdarowywał umysły. Nauczał. Karmił. Pokarm mądrości. Kurwa. Nie opierdalał się. Robił swoje.

,,Kiedy widzisz, że Twoi bliscy toną w oceanie cyklicznej egzystencji
I pozostają wciągnięci w wir ognistego wiatru,
Nie ma nic bardziej podłego niż praca nad własnym wyzwoleniem,
Niezważanie na tych, których nie rozpoznajesz
w procesie śmierci i powtórnych narodzin.

- CZANDRAGOMIN, SHISHYA-LEKHA (LIST DO UCZNIA)"

Widział swoich bliskich tonących w oceanie cyklicznej...

WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE

Są miejsca niepozorne, które odmieniają świat. Nie same w sobie, choć i tak się zdarza, ale przede wszystkim dając nam ludzi, którzy powodują wiatr niosący zmiany. Tak było w przypadku wioski Nine Miles położonej na lesistych wzgórzach Jamajki. To właśnie tam przyszedł na świat Nesta Robert Marley – niepozorny człowiek, który pokazać miał ludzkości, że wszystko może być dobrze. I choć nie żyje już od niemal 35 lat, jego zawsze aktualne przesłanie nadal rozbrzmiewa wokoło.

Pamiętam czas, kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z reggae. Wcześniej nie szczególnie ciągnęło mnie do muzyki, słuchałem raczej tego, czego słuchali kumple, czyli mocnego rocka. I owszem, lubiłem te dźwięki, uwielbiałem też punk, nie mniej dopiero kiedy usłyszałem Indios Bravos, poczułem, że oto trafiłem na „swoją” muzykę. Na coś, co naprawdę gra mi w sercu i duszy, i czego słuchać mogę bez końca. Tak siłą rzeczy musiałem trafić też na muzykę ojca reggae. A teraz wreszcie ze szczegółami poznać mogłem jego życie i wszystko, co się z nim wiązało.

Biografia autorstwa człowieka o swojsko brzmiącym nazwisku, Chrisa Salewicza, to kawał świetnej, solidnej literatury faktu, równie dobrze napisanej, co wydanej. Czytelnik śledzi losy Boba Marleya od narodzin, po śmierć, śledzi też przemiany na Jamajce, jakie zachodziły w tym rajskim piekle od czasów jej odkrycia, a także poznaje szczegóły rastafariańskiej religii. Każdy z tych aspektów staje się jednak równie ciekawy, jak i główny wątek. Życie codzienne Jamajczyków, bieda, niewolnictwo, dążenie do wolności, wiara stanowiąca paradoksalną mieszankę chrześcijaństwa i pierwotnych kultów…

Co jednak odróżnia to opracowanie od większości innych, traktujących o legendarnym wokaliście, to fakt, że Salewicz spędził u boku Marleya (oraz na samej Jamajce) nieco czasu, co dało mu możliwość zaoferowania pewnej bliższej, bardziej źródłowej perspektywy. Poza tym autor, mimo całej jego fascynacji tematem, nie jest stronniczy więc i nie udziela odpowiedzi na liczne pytania. Bo kim jest sam Marley? Gdzie szukać prawdy o nim? Są tacy, którzy widzą w nim ucieleśnienie samego Chrystusa, są też tacy, którzy widzą jedynie prostego człowieka, którego miłość do ludzi i wolności, poruszyła, porusza i poruszać będzie serca milionów. Niezależnie jedna od tego, co Wy uważacie, warto poznać jego dzieje, opowieści o nim i legendy, warto wejść ten świat i choć przez chwilę poczuć się jak na koncercie człowieka, który zapoznał cały świat z muzyką i kulturą pokoju i szacunku, tolerancji i szczerości.

Polecam i życzę Wam byście – cytując słowa Marleya – nie musieli o nic martwić się, bo wszystko będzie dobrze.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/09/20/bob-marley-nieopowiedziana-historia-krola-reggae-chris-salewicz/

WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE

Gorąco polecam wszystkim fanom Boba Marleya. Dużo ciekawostek, świetnie opisane życie artysty jak i osób z nim powiązanych.

Chris Salewicz jest jednym z wielu, którzy próbowali swoich sił w napisaniu biografii Boba Marleya. W odróżnieniu od Timothy'ego White'a, autor "Nieopowiedzianej historii króla reggae", posłużył się przystępniejszym dla przeciętnego czytelnika językiem. To nie jedyna różnica pomiędzy warsztatem tych panów...

Salewicz rozpoczął swoją opowieść od przedstawienia nam portretu Jamajki (czy wiecie, że w XVII wieku to miejsce było światowym centrum piractwa?),która przez jej pierwotnych mieszkańców zwana była Arawak, czyli Wyspą Źródeł. Autor przytoczył wiele ciekawych anegdotek dotyczących miejscowych legend, znanych postaci, faktów historycznych. Zdecydowanie nie można się nudzić podczas lektury.

W "Nieopowiedzianej..." akcja toczy się szybko. Dzieciństwo króla reggae zostało przedstawione bardziej skrótowo niż w "Catch a Fire" White'a. Najwięcej miejsca autor poświęcił dorosłemu życiu Marleya, jego procesowi twórczemu i koncertowaniu.
Wydaje mi się jednak, że nie ujmuje to randze całości, a kolejne etapy życia Boba zostały opisane w sposób możliwie proporcjonalny w kontekście objętości książki.

Zdecydowanie brakuje w tej pozycji wkładek z pełną dyskografią czy nazwiskami pojawiającymi się na kolejnych kartach (padło ich całkiem sporo i indeks mógłby być bardzo pomocny, oszczędziłby czas poświęcony wertowaniu poprzednich stron).

Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa dla fana Boba lub po prostu każdego melomana. Na polskim rynku wydawniczym ukazało się dotąd zaledwie kilka tytułów poświęconych słynnemu Jamajczykowi, ale ta jest w mojej opinii najdokładniejsza, najbogatsza w fakty, niemitologizująca zanadto.
Jeżeli jesteś nowicjuszem w poznawaniu Marleya, to ta książka będzie dla Ciebie idealna. Jeśli jednak znasz już nieco losy słynnego muzyka i szukasz informacji o jego życiu małżeńskim i dzieciach, to być może zainteresuje Cię "No Woman No Cry" Rity Marley; a gdybyś chciał dowiedzieć się nieco o jego młodzieńczych latach i wydarzeniach po śmierci, to sięgnij koniecznie po "Catch a Fire".

Salewicz rozpoczął swoją opowieść od przedstawienia nam portretu...

Książka jednego z moich ulubionych artystów , bardzo przyjemnie mi się ją czytało , na pewno do niej niedługo wrócę .

• Biografie
  • Muzyka