Przegrane dziecko

2010-11-15
978-83-258-0250-9
Bożenna Stokłosa
obyczajowość dramat

Historia matki walczącej z nałogiem syna... Miłość, kontra bezsilność w sytuacji kiedy w normalnej, kochającej rodzinie pojawia się zło w postacie narkotyków. Kiedy dobre, zdolne dziecko zmienia się w kogoś obcego i agresywnego... Serce matki nigdy się nie podda i walczy, choćby ta walka oznaczała ból i podejmowanie trudnych dla rodzica decyzji... Wszystko, żeby pomóc... Historia prawdziwa i przerażająca zarazem bo uświadamia jak krótka jest droga od normalności do zatracenia... Polecam.

Połączenie dwóch różnych tematów bardzo nieudane. Część o Mary nijaka - cały czas czekałam na jakieś "wstrząsające odkrycie" czy cokolwiek ciekawego w jej historii. Część o Chłopcu ciekawsza, jednak często miałam wrażenie, że punkt widzenia autorki jest nieco "przesadzony". Do tego bez sensu wplecione gdzieniegdzie wspomnienia z dzieciństwa autorki. Zmarnowany potencjał na dobrą książkę.

Temat, a właściwie tematy podjęte w książce (bo jak dla mnie akcja toczy się przynajmniej w trzech miejscach) bardzo ciekawe.

Jest jednak parę miejsc, w których są błędy (rzeczowe i inne) utrudniające zrozumienie intencji autorki. Nie wiem czy to wina autorki czy tłumaczenia.
Są fragmenty, które czyta się ekspresowo, a są takie, w których grzęźnie się na kilka dni, a nawet tygodni, nie mogąc dokończyć książki.
Po kilku podejściach w końcu dobrnęłam do końca!

Trudna rzeczywistość z jaką zderzają się rodzice nastoletnich dzieci. Ucieczka w pracę, próba mierzenia sił na linie dziecko- rodzice. Trudne wybory i decyzje. Przeplatanka życia rodzinnego i historycznego tła pracy jednego z rodziców.

Zacznę od tego, że spodziewałam się zupełnie innej książki. Nie umiem sprecyzować jakiej, ale z pewnością nie tego, co przeczytałam. Trochę mnie znudziła, nie ukrywam.
Autorka opowiada trzy wątki, które się wzajemnie przeplatają: swoje dzieciństwo po rozwodzie rodziców, problemy z nastoletnim synem uzależnionym od narkotyków i własne poszukiwania Mary Yelloly, dziewczyny, która 200 lat temu zmarła w wieku 21 lat.
Sama nie wiem, co jeszcze o niej napisać... Chyba tylko to, że mnie zmęczyło ciągłe przeskakiwanie z wątku w wątek (z czego ten o dzieciństwie autorki jest według mnie zupełnie zbędny, takie ni przypiął ni przyłatał) i ucieszyłam się, kiedy doczytałam do końca ;-)

Książka o chłopaku zmagającym się z uzależnieniem. Autorka wplata też tu historię z czasów innej epoki, co nie spotkało się z moim uznaniem i przez to ta książka straciła w moich oczach... . W pewnym momencie nie wiedziałam, co czytam :-/.

Opowieść o nastoletnim chłopaku Jake i o trudnych relacjach z matką.
Opowiada o narkomanii i o synu który z miłego, dobrego dziecka zmienił się w agresywnego chłopca.
Zaczyna okradać swoich rodziców, podnosi rękę na swoją matkę, która bardzo martwi się o swojego syna, kocha go mimo wszystko.
Pragnie dobra dla niego żeby poszedł na leczenie odwykowe.
Powieść mnie nie wciągnęła aż tak bardzo, rozczarowana jestem fabuła chaotyczna, niespójna.
Trochę trzyma w napięciu, ale po za tym nic więcej.
Mam mieszanego uczucia do tej książki, średnio ją oceniam.
Ale udało mi się dotrwać do końca i przeczytałam.

Opowieść o nastoletnim chłopaku Jake i o trudnych relacjach z matką.
Pragnie dobra dla niego żeby poszedł na leczenie odwykowe.
Powieść mnie nie...

Zawiodłam się. Nie potrzebny wątek Mary, który był obłędnie nudny. Jeszcze jakby była jakoś brutalnie zamordowana, a nie przez chorobę powszechną w tamtych czasach. A wątki o Chłopcu były w miarę wciągające, aczkolwiek bardzo skąpe. Nic nadzwyczajnego i bardzo nudne. Ta książka jest daleko w tyle za innymi o tej tematyce.

Sięgnęłam po tą książkę tylko na podstawie opisu. I nacięłam się. Opis zdecydowanie ciekawszy niż sama książka. Problem zawarty w treści interesujący ale ja osobiście czułam się znudzona. :)

Uważam, że książkę powinien przeczytać każdy rodzic. Bardzo fajnie opisuje "zrujnowany świat" matki przez syna, który pewnego dnia zaczyna palić marihuanę. Uważny czytelnik doczyta o tym, w jak szybkim czasie możemy wpaść w nałóg. Chciałabym widzieć minę ludzi krzyczących za legalizacją, którzy nie mają pojęcia o tym, jak łatwo ta używka może uzależnić i do czego prowadzi "palenie od czasu do czasu".

• Literatura faktu
  • Kupione
  • Nowa lista zakupow
  • Lit.faktu
  • Misz masz

Dodaj cytat z książki Przegrane dziecko