Era zawirowań

2008-01-01
2008-01-01
Adrian Krajewski, Tomasz Krzyżanowski, Joanna Radkiewicz, Piotr Skolimowski
gospodarka świat

Okładka książki Capitalism in America: A History Alan Greenspan, Adrian Wooldridge
Capitalism in ... Alan Greenspan, Adr...

Przeczytane, dla mnie osobiście była to bardzo wymagająca książka.

Choć została napisana prostym językiem, trochę trwało, zanim ją przeczytałem. Czytając tę książkę, miałem kilka momentów zwątpienia. Raczej nie przerażała mnie jej długość, lecz momenty, w których autor bardzo szczegółowo opisywał losy historii. Pomimo dosyć trudnego początku odnalazłem w książce sporo cennych informacji. Wiele rzeczy, które znalazły się na stornach tej książki, są nadal aktualne, co sprawia, że jest ona jak najbardziej aktualna i godna przeczytania.

Warto przeczytać, ale polecam tylko wytrwałym czytelniką.

Przeczytane, dla mnie osobiście była to bardzo wymagająca książka.

Autor znany każdemu kto interesował lub interesuje się ekonomią i finansami. Wieloletni prezes FEDu kierujący polityką monetarną wówczas najpotężniejszego imperium. Autor opisuje nie tylko swoją drogę oraz ekonomii USA i świata, ale wyjaśnia również co można byłby zrobić lepiej. Książkę zdecydowanie polecam osobom zajmującym się geopolityką oraz strategią monetarną.

Po książkę sięgnąłem po raz pierwszy w 2008 roku i nie udało mi się jej dokończyć. Wróciłem do niej w 2020 roku. Kierowało mną jakieś dziwne uczucie, że muszę ją dokończyć. Czy żałuję? Trochę tak. Można było wybrać bardziej wartościową książkę w tej dziedzinie ale postarałem się wynieść z niej jak najwięcej. Poniżej napiszę moje spostrzeżenia:
• w książce przedstawiona jest ogromna siła networkingu - coś co my Polacy nie doceniamy, a często gardzimy. Nie mam pojęcia jak autor znalazł czas by utrzymywać i dbać o te wszystkie przyjaźnie/znajomości,
• najbardziej podobał mi się właśnie wątek autobiograficzny, w którym mogliśmy prześledzić drogę życiową autora przez meandry polityki i ekonomii,
• bardzo ciekawy opis przemian gosp w Rosji - głód, czarny rynek, handel udziałami pracowników doprowadził do powstania oligarchów. Dotychczas nie sięgnąłem po literaturę fachową z tego obszaru, więc była to dla mnie nowość (pokazana część rzeczywistości w sposób usystematyzowany),
• końcowe rozdziały zawierają wiele prognoz co do przyszłości, gdzie punktem sprawdzającym jest 2030 rok. Już teraz wiemy, że w 2021 roku część z nich się raczej nie spełni, bo świat zmierza w odwrotnym kierunku (wysokie stopy procentowe, postęp globalizacji, brak imigracji do Europy, pogoń Indii za Chinami, demokratyzacja Chin)
• bardzo mi się podobało to, jak autor opisuje inne osoby spotkane na swojej drodze życiowej. Są to bardzo często znane osobistości ze świata polityki i ekonomii. Opisuje je z dużą wnikliwością i szacunkiem, nawet jeśli mówił o swoich adwersarzach,
• nie podobał mi się rozdział o deficycie. Bardzo ciężko mi się go czytało, mimo to, że mam odpowiednie zaplecze metodologiczne. Poza tym, rozwój nauk ekonomicznych przesunął konsensus co do optymalnego deficytu w odwrotną stronę - pokazują to komentarze wszystkich najważniejszych instytucji finansowych na temat polityk fiskalnych uruchamianych podczas epidemii SarsCov-2 przez najważniejsze kraje (Niemcy, Francja, USA, Japonia i nawet Polska)
• Należy zaznaczyć, że książka opowiada o świecie, który już nie istnieje (przed kryzysem 2008). Od tego momentu powstało tyle nowych hipotez w ekonomii. Sam dyskurs ekonomiczny przesunął się w kierunku nowej ekonomii keysenowskiej (odsyłam do biuletynu PTE nr 4 z 2020 roku). Niestety, książkę można traktować jako dzieło historyczne.

Trudne słowa:
Epistemologia - teoria poznania - nauka o relacji między poznaniem a rzeczywistością
Endemiczny - występujący tylko na jednym obszarze.
Epigonizm - bierne naśladowanie dawnych wzorców i kultur, które często są błędne i poddane krytyce
Rapsodia – forma muzyczna. rodzaj pieśni wywodzący się z tradycji antycznej Grecji. Pochodzi od słów rapto i ode i może być przetłumaczone jako "tkana muzyka".
Męki Tantala – związek frazeologiczny wywodzący się z mitologii greckiej, odwołujący się do historii lidyjskiego króla, Tantala, którego cierpienie polegało m. in. na niemożności zaspokojenia pragnienia, podczas gdy cały czas stał w wodzie

• w książce przedstawiona...

Książka ciężka do przebrnięcia, ponad 500 stron o polityce fiskalnej, inflacji, gospodarce, na pewno zniechęci większość czytelników. Jednak osoby, których to nie przeraża, mogą poznać opinie i spojrzenie od wewnątrz, na całą machinę rynków finansowych, oczami swego czasu, jednej z najważniejszych osób na świecie.

Szkoda, że ta książka nie została wydana kilka lat później, ponieważ nie opisuje ona kryzysu finansowego w 2008 roku.

Szkoda, że ta książka nie została wydana kilka lat...

Spojrzenie na system gospodarczy USA "od kuchni".<br />
Greenspan - wieloletni szef FEDu - bardzo precyzyjnie opowiada o tym, jak na przestrzeni dziesięcioleci zmieniała się największa gospodarka na świecie. Przywiązuje uwagę do szczegółów, podchodzi do tematu bardzo merytorycznie.<br />
Książka spodoba się ekonomistom - fascynatom. Dla pozostałych przeczytanie paruset stron o inflacji, polityce fiskalnej i międzynarodowych stosunkach gospodarczych będzie drogą przez mękę.

Spojrzenie na system gospodarczy USA "od kuchni".<br />

Świetna historia, ciekawa metodologicznie, po przeczytaniu takiej książki już nie uwierzę w żadne spiskowe teorie dziejów

Książkę można wsadzić między bajki po tym jak przyszedł światowy kryzys (wywołany przez Amerykę).

• Ekonomia
  • Biografie
  • 2010
  • Ekonomia, Finanse
  • Inwestowanie

Dodaj cytat z książki Era zawirowań