Rzymska sztuka wojenna od 109 p.n.e. do 313 n.e.

Okładka książki Rzymska sztuka wojenna od 109 p.n.e. do 313 n.e. Ross Cowan
Okładka książki Rzymska sztuka wojenna od 109 p.n.e. do 313 n.e.
Ross Cowan Wydawnictwo: Bellona historia
2010-07-01
978-83-11-11894-2
Michał Studniarek
Rzym Cesarstwo Rzymskie legion

Świetna monografia napisana przez młodego i wspaniale się zapowiadającego szkockiego badacza Rossa Cowana. Przedstawia bitewną taktykę rzymską w latach 109 p.n.e. - 313 n.e. Autor oparł się na przykładach bitew takich jak np. bitwy pod górą Gindarus w 39 r. p.n.e., bitwa w górach Amanu w 39 r. p.n.e., pod Philippi w 42 r. p.n.e., pod Forum Gallorum w 43 r. p.n.e., Thapsus 46 r. p.n.e., Farsalos 48 r. p.n.e., Carrhae 53 r. p.n.e., Ruspina 46 r. p.n.e., Ilerda 49 r. p.n.e., Idistaviso 16 r. n.e., Mons Graupius 84 r. n.e., Erzurum 135 r. n.e., bitwa na zamarzniętej rzece Dunaj w 175 r. n.e., Issos 194 r. n.e., Nisbis 217 r. n.e. Omawia nie tylko bojowe szyki armii rzymskiej jak np. simplex acies, duplex acies, triplex acies, ale też szyki piechoty jak i jazdy np. orbis, agmen quadratum, cuneus, testudo, fulcum. Polecam w szczególności miłośnikom i badaczom wojskowości rzymskiej, w tym taktyki rzymskiej. Miłej lektury! 🙂

na początku mamy organizację legionu (krótka charakterystyka legionów manipularnych i wykształcenie kohort),Autor omawia także krótko system dowodzenia oparty na centurionach, te tematy są tylko zasygnalizowane, po czym książka koncentruje się już jedynie na podstawowych szykach bojowych (simplex, duplex, triplex acies),formacjach (testudo, orbis, cuneus, głowa dzika). Książeczka choć mała to ciekawa i omawia w głównej mierze formacje, więc proszę nie nastawiać się, że to kompendium wiedzy na temat historii legionów w okresie 109 p.n.e. -313 n.e. Niewiele jest tutaj informacji na temat tworzenia legionów, zaciągów, dyscypliny, służby, uzbrojenia.

• Historia - Starożytność
  • historia
  • Historia wojskowa starożytności
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Rzymska sztuka wojenna od 109 p.n.e. do 313 n.e.