Niegrzeczne dziewczynki w Biblii

2010-01-01
2010-01-01
Anna Buczkowska
Liz Curtis Higgs niegrzeczne dziewczynki biblia

Bardzo podoba mi się pomysł z uwspółcześnieniem historii. Dzięki temu możemy zobaczyć, że historie biblijne to nie jakiś miniony czas, ale opowiadają o wydarzeniach, które i dzisiaj mogą się stać. Moim faworytem wśród uwspółcześnienionych historii jest ta o żonie Potyfara, a najsłabszą jest o Samarytance przy studni.

Lekki styl, typowe amerykańskie poczucie humoru oraz przebijająca ewangelikalna pobożność sprawia, że mam mieszane uczucia. Na pewno różnię się od autorki wnioskami z historii biblijnych, ale jej spojrzenie wiele dało mi do myślenia. Amerykańskie poczucie humoru na początku mnie bardzo irytowalo, potem już trochę sie przyzwyczaiłam.

Na pewno jest to książka warta przeczytania, szczególnie dla osób, które nie za często sięgają po Biblię.

Lekki styl, typowe amerykańskie poczucie humoru oraz...

„Dla Boga nie jest ważne, kim byłaś, ale kim się stajesz”

Liz Curtis Higgs jest amerykańską pisarką, autorką powieści historycznych i poradników dla kobiet. W swoim dorobku ma 28 książek, które zostały wydane w ponad 3 milionach egzemplarzy. „Niegrzeczne dziewczynki w Biblii” to pierwsza cześć serii o „niegrzecznych dziewczynkach”. Kolejne to: „Naprawdę niegrzeczne dziewczynki w Biblii” oraz „Trochę niegrzeczne dziewczynki w Biblii”.

Autorka, jak sama we wstępie przyznaje, też kiedyś była niegrzeczną dziewczynką, daleką od ideału. Popełniła w swoim życiu wiele złych rzeczy, ale pewnego dnia Bóg postawił na jej drodze wspaniałego mężczyznę, który już na zawsze odmienił jej sposób postępowania. Jej przygoda z najsłynniejszymi femmes fatales w Biblii rozpoczęła się ponad dziesięć lat temu, w momencie, gdy przygotowywała się do wygłoszenia serii wykładów na temat kobiet w Piśmie Świętym. Ich historie zaintrygowały ją do tego stopnia, że postanowiła ożywić je na kartach swojej książki. Bo choć wszystkie bohaterki żyły w innych czasach, innej kulturze, to problemy z jakimi się zmagały, czy błędy jakie popełniały śmiało można odnieść do czasów współczesnych. Na pewno nie jeden czytelnik w opisanych historiach będzie mógł odnaleźć echa ze swojego życia.

Liz Curtis Higgs niegrzeczne dziewczynki dzieli na trzy grupy. Do pierwszej z nich należą te kobiety, które od samego początku były zepsute do szpiku kości - Żona Potifara, Dalila, Izebel. Grzeszyły one z rozmysłem, nie przejawiając żadnej chęci do zmiany swojego postępowania. Kolejną grupę stanowią kobiety złe przez chwilę, do których można zaliczyć Ewę, Żonę Lota, Safirę oraz Mikal. Z początku wierzyły one w wszechmocnego, miłującego Boga, ale w decydującym momencie swojego życia, podjęły jedną, katastrofalną decyzję, która na zawsze odmieniła ich los i wielu innych osób. Ostatnia grupa to kobiety złe przez jakiś czas, ale nie na zawsze – Rachab, Samarytanka przy studni oraz jawnogrzesznica, które były świadome swojej przewrotności, ale gdy przyszło co do czego, potrafiły zmienić swoje postępowanie.

W swojej książce autorka każdy rozdział rozpoczyna fikcyjną opowieścią o współczesnej kobiecie, której historia ściśle powiązana jest z konkretną niegrzeczną dziewczynką. Następnie, wers po wersie, omawiana jest właściwa opowieść biblijna. Zwieńczeniem każdego rozdziału są refleksje oraz pytania do indywidualnego lub grupowego rozważania. Ich zadaniem jest ułatwienie nam zastosowania przeczytanych treści do swojego życiu.

Mnie osobiście „Niegrzeczne dziewczynki w Biblii” specjalnie nie zachwyciły. Liz Curtis Higgs pisze prostym, kolokwialnym językiem. Fikcyjne opowieści, wymyślone przez autorkę, jak dla mnie są mało realistyczne i naiwne, miejscami wręcz infantylnie. Natomiast refleksje dotyczące każdej z biblijnych bohaterek, pomimo imponującej bibliografii, na jaką autorka się powołuje, nie są ani odkrywcze ani porywające. Być może osoby z mniejszą wiedzą religijną znajdą w nich coś dla siebie. Mnie niestety, pomimo najszczerszych chęci, to się nie udało. Miałam okazję czytać dużo lepsze książki, w których opowieść biblijna opowiedziana jest współczesnym językiem. Muszę przyznać, iż już dawno żadna książka o tematyce religijnej tak mnie nie zawiodła. Jedynym plusem jest urzekająca okładka. Reasumując fajerwerków nie ma.

[Opinia pochodzi z bloga: http://bierziczytaj.blogspot.com]

„Dla Boga nie jest ważne, kim byłaś, ale kim się stajesz”

To, co zdziwiło mnie w tej książce najbardziej to chyba fakt, że mi się podobała!
Dostałam ją od koleżanki i zaciekawiona okładką oraz tytułem zaczęłam czytać i...
wróciłam do drugiej klasy podstawówki na lekcję religi z księdzem Arkiem.
Styl pisania pani Liz uderzająco przypomina mój stary podręcznik do religii, sprawiając, że rozczulona nostalgią pochylałam się nad "Niegrzecznymi dziewczynkami...".
Zawsze lubiłam biblijne przypowieści i różne legendy, więc przyjemnie było dowiadywać się różnych nowych rzeczy o diesięciu kobietach (z których wcześniej w sumie znałam tylko trzy) występujących w Biblii.
Za zbędne uważam jednak te historie współczesne, bo były po prostu naiwne i trochę przygłupawe.

Książka ta nie zmieniła mojego życia ani nie dała mi żadnego "przebudzenia" religijnego, ale czytało się bardzo lekko i miło (może poza kilkoma wyjątkami).

Dziękuję, Maju za prezent, który tak niesamowicie przypomniał mi nasze coraz to bardziej odchodzące w dal dzieciństwo :)

wróciłam do drugiej klasy podstawówki na lekcję religi z księdzem Arkiem.

Muszę przyznać, że do tej książki podchodziłam dość sceptycznie, ale na szczęście się nie zawiodłam. Fakt, że niektóre wypowiedzi autorki jak i kryteria, według których prezentuje postacie biblijnych kobiet, bywają irytujące nie umniejsza wcale wartości tej pozycji. Książka zawiera wiele ciekawych spostrzeżeń dotyczących Pisma Świętego i niektórych historii biblijnych oraz kilka zagadnień wartych rozważenia.

Ostatnio czytałam powieść religijną inspirowaną pięcioma najważniejszymi w dziejach Jezusa kobietami. Tym razem znowu miałam okazję zapoznać się głębiej z owym tematem, jednak bohaterkami w tym przypadku było aż dziesięć kobiet biblii. Ewa, żona Lota, żona Potifara, Rachab, Dalila, Mikal Izebel, Safira, Samarytaninka przy studni i ewangeliczna Jawnogrzesznica, to cała plejada występujących w książce postaci. Wszystkie ściśle związane są z przypowieściami chrześcijańskimi, każda ma własną historię i przesłanie. Właśnie ono jest tutaj najważniejsze.
Na okładce książka ta reklamowana jest jako anty-poradnik. Rzeczywiście autorka postanowiła bardziej skłonić się nie ku powieści, ani też obrzuceniem nas suchymi faktami, lecz raczej uczynić z do tej pory zawsze poważnie opisywanej wiary coś, co może nie tylko wprawić w podziw, ale i rozbawić. Zdecydowanie jej się to udało. Na pewno każdy chociaż raz w życiu, rozmawiając lub myśląc o wierze chrześcijańskiej, zastanawiał się nad paroma kwestiami, które wydawały mu się dziwne, głupie lub niezrozumiałe. Jest parę detali w biblii, które zawsze wywoływały we mnie konsternację. Z jednej strony jest to najważniejsza i najcenniejsza lektura świata, z drugiej strony jednak często pojawiała się myśl, że parę przypowieści i historii w niej zawartych wydaje się być co najmniej ubarwiona, jeśli nie mało wiarygodna. Jeśli także jesteście pełni takich wątpliwości, ta książka jest idealna dla was.
Autorka postawiła na świetny układ treści. Najpierw cytuje przykładowe fragmenty z biblii, a następnie swoimi słowami, bardzo prostym, potocznym wręcz językiem i z mnóstwem osobistych wtrąceń, tłumaczy o co w nim chodzi, niejednokrotnie krytykując lub ośmieszając go, zawsze jednak w kulturalny i delikatny sposób. Muszę jednak podkreślić, że podczas lektury prawie cały czas pękałam ze śmiechu. Wcale nie miałam z tego powodu wyrzutów sumienia i wręcz uwielbiam Higgs za to, że w końcu pokazała, że można wiarę opisywać i rozważać w normalny, ludzki sposób, bez zbędnego smutku, nadęcia i powagi.

"Miałaś bowiem pięciu mężów, a ten, którego masz teraz, nie jest twoim mężem.
Ewangelia wg. św.Jana 4,18

...pięciu mężów? Nic dziwnego, że czuła się tak swobodnie rozmawiając z obcym mężczyzną. Jak kobieta może przeżyć pięciu mężów?...pięć wesel? Pomyślcie o tych wszystkich mikserach i tosterach!..."

Liz Curtis Higgs to specjalistka od książek historycznych i poradników. Może właśnie dlatego tak świetnie wyszło jej uwspółcześnienie przypowieści religijnych. Ma w swoim dorobku ponad 28 książek i wciąż pisze dalej, wspinając się na listy bestsellerów. Wydała do tej pory już trzy tytuły z serii o niegrzecznych dziewczynkach w Biblii.
Myślę, że już we fragmencie książki, który wam zacytowałam pokazany jest żart, który Higgs umieściła w każdej swojej wypowiedzi. Nie muszę też chyba nikogo zachęcać, do sięgnięcia po "Niegrzeczne dziewczynki w Biblii". To po prostu świeży powiew i całkowicie innowatorskie podejście do religii, które rozbawi, ale i pomoże uporać się z wieloma niejasnościami, jakie posiada chyba każdy z nas odnośnie wiary.

2041

Bardzo mnie ta książka rozczarowała. Jest naiwna i mało ciekawa.
Niestety, zabrałam ją na wakacje i to był zły pomysł :(
Na szczęście w hotelu, w którym byłam znajdowała się biblioteczka (rewelacyjny pomysł!). Można z niej było coś pożyczyć, zabrać na zawsze lub zostawić. Tak więc "Niegrzeczne dziewczynki..." zostały oddane do biblioteczki hotelowej. Może ktoś inny doceni tę książkę i przeczyta z zainteresowaniem.

Bardzo mnie ta książka rozczarowała. Jest naiwna i mało ciekawa.
Niestety, zabrałam ją na wakacje i to był zły pomysł :(

No cóż...szału nie ma. Spodziewałam się czegoś więcej - tym bardziej, że już czytałam podobne książki, w których historia biblijna jest w pewnej części przeniesiona w bliższe nam czasy lub po prostu opowiedziana współczesnym językiem. Tutaj autorka miała pewien pomysł ale według mnie kompletnie nie udało jej się przenieść historii do współczesności. Wyszło to mało przekonująco, momentami wręcz infantylnie - żeby nie powiedzieć żenująco...A podeszłam do niej z dużym zapałem i już na starcie miała u mnie fory - za samą tematykę.

Książka składa się kilku historii. Każda historia jest odrębna i składa się z trzech części.

1. Współczesność - bohaterka jest przeniesiona w dzisiejsze czasy i przeżywa te same rozterki co kobieta opisana w biblii...niestety to wyszło najgorzej.

No bo wypuszczenie prostytutki, która popełniła morderstwo na wolność " bo sędzia jest łaskawy" niestety nie przekonało mnie ( chociaż rozumiem przekaz biblijny)
Dwóch naukowców uciekających przed policją, którzy chronią się w domu obcej kobiety ( ona oczywiście nie zadaje żadnych pytań i chowa przed policją dwóch obcych kolesi ) - po czym gromadzi rodzinę i uciekają helikopterem w ostatniej sekundzie przed trzęsieniem ziemi bo akurat Ci panowie okazali się badaczami trzęsień ziemi ale nikt im nie wierzy - też mnie nie przekonuje.
Pierwsza część więc jest dla mnie spaprana.

2. Druga część - to przytoczenie historii biblijnej i jej rozważanie. To podobało mi się najbardziej chociaż czasami komentarze autorki zamiast być zabawnymi - były żenujące i moim zdaniem na siłę. Tak jakby fakt, że książka "musi byc zabawna" powodował, że autorka co drugie zdanie będzie musiała wtrącić ( według niej) coś zabawnego bo inaczej książka nie wyjdzie. A tak nie jest - czasami faktycznie uśmiechnęłam się pod nosem ale z reguły jej żarty mi się nie podobały.

3. Trzecia część - to rozważanie na temat omawianej kobiety. Ciekawe i do przemyślenia.

Generalnie książka "ujdzie" ale nie kupiłabym jej drugi raz i też nieszczególnie będę ją polecać.

Szkoda, bo długo czekałam aż się ukaże.

Liz Curtis Higgs to wielokrotnie nagradzana mówczyni, która przemawiała 1500 razy we wszystkich stanach Ameryki. Ponadto autorka powieści historycznych (które były wielokrotnie nagradzane) i poradników dla kobiet. W swoim dorobku ma 28 książek, które zostały wydane w 3 milionach egzemplarzy. Największym zainteresowaniem cieszy się seria o "niegrzecznych dziewczynkach", obejmująca "Niegrzeczne dziewczynki w Biblii", "Naprawdę niegrzeczne dziewczynki w Biblii", a także "Trochę niegrzeczne dziewczynki w Biblii".
"Opowiedzenie o wstydliwej przeszłości nie wiąże cię z nią za zawsze – wręcz przeciwnie , to cię uwalnia od jej władzy, bólu.”

"Niegrzeczne dziewczynki w Biblii" to powieść, a zarazem anty-poradnik, który ukazał się za pośrednictwem Wydawnictwa Aetos. Autorka wybrała na swoje bohaterki femmes fatales, a dokładnie mówiąc skupiła się na dziesięciu kobietach. Trzeba zacząć od pierwszej grzesznicy - Ewy, która okazała swą słabość - łakomstwo i słabą wolę. Następnie żona Potifara i Dalila miały wiecznie kłopoty z płcią przeciwną. Żona Lota i Mikal z kolei nie umiały oderwać się od przeszłości. Sara okazała się być łasa na pieniądze, podobnie jak Izebel, która pragnęła bogactwa i dostatku. Samarytanka przy studni zadowoliła swoje pragnienia. I w końcu Rachab i ewangeliczna Jawnogrzesznica, które ze złych kobiet przeistoczyły się w te dobre.

W "Niegrzecznych dziewczynkach w Biblii" każdy rozdział rozpoczyna się od fikcyjnej historii, które rozgrywają się współcześnie, ale ściśle nawiązują do wcześniej wspomnianych bohaterek. Kolejnym elementem zastosowanym przez autorkę jest relacjonowanie opowieści biblijnej, z których wyciągane są wnioski dla współczesnych kobiet. Każdy z rozdziałów również opatrzony jest refleksyjnymi pytaniami, na które można odpowiedzieć sobie indywidualnie, czy też toczyć dyskusje w szerszym gronie. Przyznaję, że wszystkich postaci nie znałam, dlatego cieszę się, że podczas lektury mogłam się dowiedzieć czegoś nowego, bowiem wszystkie kobiety zostały wymienione w Biblii nie bez powodu. Przytoczone postacie różnią się od siebie, nie tylko pod względem charakterów, ale i z punktu widzenia psychologicznego. Wzorce ich postępowania również są rozbieżne, co tylko intryguje i ciekawi czytelnika.

Autorka pisząc tę książkę inspirowała się własnymi doświadczeniami, bowiem jak sama zaznacza na wstępie była niegdyś niegrzeczną dziewczynką, daleką od ideału, jednak za sprawą cudownego męża udało się jej odnaleźć właściwą drogę, na której stanął Bóg. Język jakim operuje autorka jest zrozumiały dla czytelnika, ale aby urozmaicić lekturę czytelnikom można znaleźć sporą dawkę humoru, czy też nutkę ironii w stosunku do współczesnego świata. Dlatego też książkę czyta się lekko, mimo poruszanych bardzo poważnych tematów. Jestem przekonana, że każda z czytelniczek odnajdzie w przedstawionych postaciach samą siebie, być może nawet w kilku postaciach. Z pewnością w lekturze nie brakuje momentów refleksyjnych, gdzie przychodzi czas zastanowić się nad sobą i swoim postępowaniem, a nawet ta książka może stać się inspiracją do zmian na lepsze. Lektura jest skierowana głównie do kobiet, zarówno do tych co wiedzą czego chcą od życia, jak i tych, które dopiero szukają własnej ścieżki. Z pewnością "Niegrzeczne dziewczynki w Biblii" pomogą stronić Wam od błędów i być może odnaleźć siebie, a także odpowiednią drogę. Mimo, iż jest to typ literatury, której nie czytam na co dzień, to z czystym sumieniem mogę Wam polecić tę książkę

„Dla Boga nie jest ważne, kim byłaś, ale kim się stajesz.”

Recenzja pochodzi z mojego bloga:

Sam pomysł genialny (dlatego jedna gwiazdka wyżej),ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia.

Bardzo mądra książka, zmuszająca do refleksji nad własnym, kobiecym życiem. Można przejrzeć się w biblijnych postaciach kobiet jak w lustrze i co ciekawe zaskoczy nas duże podobieństwo i aktualność problemów w dzisiejszym świecie.

• Poradniki
  • Literatura amerykańska