Alfabet Franciszka

2013-10-01
2013-10-01
Religia Kościół Katolicki Papież

Okładka książki Synek księdza Kaczkowskiego Patryk Galewski, Piotr Żyłka
Synek księdza ... Patryk Galewski, Pi...
Okładka książki Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz Manfred Deselaers, Piotr Żyłka
Niemiecki ksią... Manfred Deselaers, ...
Okładka książki Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka
Życie na pełne... Jan Kaczkowski, Pio...
Okładka książki Siostry z Broniszewic. Czuły Kościół odważnych kobiet. Tymoteusza Gil OP, Eliza Myk OP, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka
Siostry z Bron... Tymoteusza Gil OP, ...

Fenomen Franciszka,naszego Papieża dopiero do mnie dotarł. Stało się to za sprawą malutkiej ksiażki "Cud Eucharystii". Ta pozycja jest pokłosiem,który przestał na półce roczek.Za to teraz spędziłam odpowiedni czas na powolne przyswajanie treści. Książka bardzo ładnie wydana i zredagowana.Przejrzystość alfabetycznych zagadnień ułatwia czytanie. Goraco polecam!

Od dnia wyboru Franciszka na Papieża minęło już sporo czasu. Od tego momentu (13.03.2013) płyną do nas słowa, które nie pozwalają nam być obojętnymi. Mają one ogromny przekaz i niosą się po całym świecie napełniając ludzi nadzieją i radością. Uczą nas i pozwalają zobaczyć lepszych siebie w dążeniu do zmian. Pozwalają nam doświadczać obecności Pana Boga i przybliżać się do Niego. ,,Alfabet Franciszka" to zbiór wypowiedzi z pierwszych miesięcy pontyfikatu do Światowych Dni Młodzieży w Rio. W książce znajdziemy słowa kierowane do nas z Twittera, homilii, audiencji, które ułożone są według kolejności alfabetycznej tytułów. Pierwszym hasłem jest ,,Abraham" a ostatnim ,,Żywe kamienie". Ojciec Święty mówi do każdego z nas w prosty i zrozumiały sposób. Co pomaga każdemu z nas lepiej zrozumieć problem i dążyć do poprawy samych siebie, bliźnich i świata. Książa zaskakuje swoją prostotą i przejrzystością, łatwo możemy odnaleźć daną wypowiedź, ponieważ każda z nich zawiera hasłowe oznaczenie, co czasami bywa mylące, gdyż nie zawsze hasło pasuje do przekazywanej treści. Może to powodować małe problemy z odnalezieniem tego co chcemy, poza tym pod tekstami znajdują się źródła zamieszczonych słów. Ukazuje na to w jaki sposób Papież poszukuje kontaktu z wiernymi. Nie są to tylko pojedyncze książki, encykliki ale też internetowe wpisy, które są ogólnodostępne dla każdego niezależnie od wieku.

Myślę,że warto zajrzeć do tej książki i przeczytać słowa Papieża.

Każda osoba ma swój styl przemawiania, a papież Franciszek jest osobą, która oryginalnie i w lekki sposób dobiera słowa. W internecie można łatwo znaleźć jego przemówienia, jeżeli nie wiesz czego szukasz to rozpocznij swoją przygodę z książką Alfabet Franciszka. Wybrane przemówienia i wpisy Ojca Świętego w jednej książce.

Papież Franciszek od pierwszego dnia pontyfikatu zaskakuje nas swoimi przemówieniami. Jeśli się nie pomyliłam ( w liczeniu) w tej książce jest ich dokładnie 329, niektóre dłuższe, niektóre krótsze, ale każde z porządnym przesłaniem. Jedną z wypowiedzi, która mi utkwiła jest homilia w kaplicy św. Marty, 2 kwietnia 2013 roku. Nadano jej tytuł Okulary, a brzmi tak:
Czasami okularami, przez które widać Jezusa, są łzy.

Osobiście słyszałam papieża na żywo w Krakowie, dał on młodzieży przesłanie, aby wstać z kanapy i założyć wyczynowe buty, choć tej wypowiedzi nie ma w książce, gdyż są w niej przesłania do Światowych Dni Młodzieży w Rio to zachęcam także to przeczytania tej homilii z ŚDM w 2016.

Ta książka jest dla wszystkich, ale myślę, że szczególnie ludzie młodzi powinna po nią sięgać. Uważam, że wypowiedzi Ojca Świętego mogą motywować do działania i pomóc w rozwiązaniu wielu problemów.

Arcydzieło myśli spisanych :)
Duży łyk na krótką chwilę.
Należy obchodzić się ostrożnie - aby się nie zachłysnąć!
:D

Arcydzieło myśli spisanych :)
Duży łyk na krótką chwilę.
Należy obchodzić się ostrożnie - aby się nie zachłysnąć!
:D

Na papieżu Franciszku każdy chce zarobić. Książek (rzekomo) jego autorstwa na rynku wydawniczym mnogo, lecz niewiele z nich faktycznie ma jakąś wartość. Wg mnie do takich właśnie można zaliczyć "Alfabet".
Co mu zarzucam? Ano to, że to tylko luźny zbiór cytatów, wypowiedzi papieża, do których autor podorabiał hasła. Często zacytowana pod hasłem wypowiedź, nawet mało co się z nim wiąże, a jedynie zawiera dane słowo. Często też miałam wrażenie, że cytatowi brakuje kontekstu.

A zatem - książka bardzo ładnie wydana, zachęcająca pomysłem, ale niewiele warta dla tych, którzy rzeczywiście chcieliby bliżej poznać papieża. Lepiej kupić sobie chyba zbiór kazań.

Oj działo się sporo w ostatnim Roku Wiary. Najpierw szokująca decyzja Benedykta XVI, później emocje związane z konklawe, a w końcu szaleństwo, które opanowało świat po wyborze nowego papieża. Przyznaję, miałam obawy, że zachwyt Ojcem Świętym jest tylko chwilowy, jakby modny i medialny. Ale na szczęście fenomen Franciszka twa nadal!

„Ci, którzy nie wyruszają w drogę, aby nie popełnić błędu, popełniają błąd jeszcze poważniejszy.”

Z papieżem to jest trochę tak, że niby słyszymy co mówi, ale nie zawsze słuchamy uważnie. No sami przyznajcie, kto z was potrafiłby zacytować przynajmniej trzy wypowiedzi Ojca Świętego? Dla wszystkich, którzy nie lubią długich tekstów, lub uważają, że nie mają czasu wczytywać się we wszystkie homilie i przemówienia Franciszka, wydawnictwo WAM przygotowało zbiór najważniejszych słów Ojca Świętego z pierwszych miesięcy Pontyfikatu. „Alfabet Franciszka”, bo o tej książeczce mowa, to szybki i konkretny przegląd wypowiedzi papieża od dnia wyboru, aż do Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Przy tym tomik ma formę zbioru aforyzmów, do których ja osobiście mam słabość. Już nawet pooznaczałam moje ulubione fragmenty, do których co jakiś czas będę wracać.

„Czasami okularami, przez które widać Jezusa, są łzy.”

Przy każdej wypowiedzi podane zostało źródło, więc jeśli ktoś pragnie przeczytać cały papieski tekst może go sobie bez problemu znaleźć w Internecie. Dodatkowo staranne wydanie tylko dodaje całości uroku, a książeczka doskonale sprawdzi się jako prezent dla kogoś bliskiego. Wizualnie odniosłam wrażenie, że tomik został przygotowany z myślą o młodych ludziach, ale myślę, że również babcie i dziadkowie ucieszą się z takiej lektury.
Jak dla mnie rewelacja! Bezwzględnie polecam!

„Drodzy młodzi, nie zakopujcie waszych talentów, darów, które Bóg wam dał! Nie lękajcie się marzyć o wielkich rzeczach!”

„Ci, którzy nie wyruszają w drogę, aby...

Niezwykle mądra i nieco uświadamiająca książka. O Franciszku było głośno w ostatnim czasie, tak bardzo, że postanowiono zebrać do "kupy" jego homilie, posty z twitter'a, itp. i tak oto powstał słownik- "Alfabet Franciszka".

"Alfabet Franciszka" to niezwykle mądra i pouczająca książka. Polecam

"Alfabet Franciszka" to niezwykle mądra i pouczająca książka. Polecam