Kwestia bogów: zapisy z rozmów

Okładka książki Kwestia bogów: zapisy z rozmów Joseph Campbell
Okładka książki Kwestia bogów: zapisy z rozmów
Joseph Campbell Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co religia
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
The Way of Myth: Talking with Joseph Campbell by Fraser Boa
Wydawnictwo:
Jacek Santorski & Co
Data wydania:
1994-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
83-85386-80-7
Tłumacz:
Piotr Kołyszko
Tagi:
religioznawstwo mitoznawstwo etnologia
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
300
213

Na półkach: ,

Biorąc do ręki tę cieniutką książkę, myślałem, że uporam się z nią bardzo szybko. Nie mogłem się bardziej pomylić. Ten wywiad jest tak naładowany wiedzą i przemyśleniami dojrzałego umysłu, że większość odpowiedzi wymaga głębszego zastanowienia. Książka nie musi być obszerna, żeby zawierać pożyteczną wiedzę i ta pozycja jest tego najlepszym przykładem.

Joseph Campbell poświęcił badaniu mitów i wierzeń całe swoje dorosłe życie. Kwestia Bogów to esencja tych badań, wiedza przekazana w pigułce. Już po pierwszych pytaniach i odpowiedziach wiedziałem, że będę potrzebował szerszej interpretacji autorstwa Campbella i dlatego zamówiłem Potęgę mitu. Czeka na mnie i już niebawem biorę się za lekturę 😊

Polecam!

Biorąc do ręki tę cieniutką książkę, myślałem, że uporam się z nią bardzo szybko. Nie mogłem się bardziej pomylić. Ten wywiad jest tak naładowany wiedzą i przemyśleniami dojrzałego umysłu, że większość odpowiedzi wymaga głębszego zastanowienia. Książka nie musi być obszerna, żeby zawierać pożyteczną wiedzę i ta pozycja jest tego najlepszym przykładem.

Joseph Campbell...

więcej Pokaż mimo to

avatar
49
39

Na półkach:

Czym są mity? Jak powstały? Jak je badać? Oto trzy wielkie pytania XX-wiecznego mitoznawstwa. Joseph Campbell odpowiada na każde z nich. Można z nim się nie zgadzać, ale nie sposób go pominąć.

U Campbella szczególnie istotne są dwa pierwsze pytania. Jeżeli chodzi o trzecie, wydaje się mieć stosunkowo niewiele do zaproponowania. Ot, stosujmy analizę porównawczą, do tego chyba sprowadza się cała odpowiedź - żałośnie niewiele w zestawieniu z gigantami współczesnej, systematycznej metodologii badań nad mitem rozwijanej przez przedstawicieli semiotycznego strukturalizmu, z Claude'em Lévi-Straussem i Algirdasem Greimasem na czele.

Stosunkowo ciekawa jest natomiast odpowiedź na pytanie drugie. Campbell to jungista, wiadomo, zamiast jednak pójść konsekwentnie w analizę odcieleśnionych symboli zaludniających pamięć zbiorową, stwierdza na wstępie, że mitologia stanowi funkcję biologii, ekspresję energii ciała, personifikację dynamiki życiowej. W związku z tym mity opowiadają o konfliktach, a raczej o różnych stadiach zmagania się z nim: zetknięciu się z nim, rozwiązaniu i reintegracji. Jako przykład można podać "Fausta", którego Mefistoles uosabia racjonalność zderzającą się z dynamiką życia głównego bohatera: "Bo widzisz, istnieje podstawowa różnica między sygnałami [...] pochodzącymi z racjonalnych ośrodków w głowie a tymi, które wywodzą się z energii życiowych ciała" (15-16).

My, ludzie - powiada Campbell - popełniamy ciągle ten sam błąd polegający na utożsamieniu się z głową i jej wytworami. Ktoś by powiedział: "Ach, ci jungiści", ale czy nie to samo głosi najnowszy - stricte naukowy, podparty mnóstwem dowodów empirycznych - nurt psychoterapii poznawczo-behawioralnej, ACT? Mamy w nim wszak pojęcie fuzji poznawczej polegajacej na stopieniu się z myślami i patrzeniu na świat z ich perspektywy, gdy tymczasem właściwą postawą jest ciągły dystans i obserwacja procesu myślowego, możliwe do wyćwiczenia dzięki systematycznej medytacji.

Dla Campbella symbole mityczne są jak sondy zapuszczane w głąb "nocnego morza" - żywiołu czasu, życia, losu z jego przypadkowością, okrucieństwem i brakiem sensu. Wspaniałą symbolizacją tego procesu jest wąż, który zrzuca skórę, aby się odrodzić. Czyli: „Umieraj i stawaj się” (Po raz pierwszy przeczytałem to zdanie u Goethego: „I dopóki nie ma w tobie tego <<umieraj i stawaj się>>, jesteś tylko przechodniem na mrocznej ziemi”). Gdzieś, kiedyś zobaczyłem ten napis umieszczony wewnątrz węża połykającego własny ogon – interpretacyjny strzał w dziesiątkę.

Czym są mity? Jak powstały? Jak je badać? Oto trzy wielkie pytania XX-wiecznego mitoznawstwa. Joseph Campbell odpowiada na każde z nich. Można z nim się nie zgadzać, ale nie sposób go pominąć.

U Campbella szczególnie istotne są dwa pierwsze pytania. Jeżeli chodzi o trzecie, wydaje się mieć stosunkowo niewiele do zaproponowania. Ot, stosujmy analizę porównawczą, do tego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
22
17

Na półkach: ,

Bardzo inspirująca książka.

Bardzo inspirująca książka.

Pokaż mimo to

avatar
393
180

Na półkach:

Skrót skrótów z podstaw ludzkiej cywilizacji. Campbell tłumaczy, co poszło nie tak, dlaczego czujemy się wykorzenieni, a teraźniejszość traktujemy z buta, zapatrzeni w przyszłe życie. Dlaczego Bóg pasterzy owiec i kóz zastąpił cały Panteon i dlaczego - mimo że jest "zaprawdę prawdziwy" - to zupełnie nie działa. No i co z tym światem, skoro nastąpiło "oddzielenie jednostki od przeznaczenia zbiorowego, a jest to typowe dla kultur schyłkowych, w których akcent pada na sprawy ekonomiczne i polityczne". Warto uważnie przeczytać, choć "Potęga mitu" była zdecydowanie lepsza...

Skrót skrótów z podstaw ludzkiej cywilizacji. Campbell tłumaczy, co poszło nie tak, dlaczego czujemy się wykorzenieni, a teraźniejszość traktujemy z buta, zapatrzeni w przyszłe życie. Dlaczego Bóg pasterzy owiec i kóz zastąpił cały Panteon i dlaczego - mimo że jest "zaprawdę prawdziwy" - to zupełnie nie działa. No i co z tym światem, skoro nastąpiło "oddzielenie jednostki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
441
338

Na półkach: , ,

Rozmowy Frasera Boa z Josephem Campbellem, wybitnym znawcą mitów i antropologiem kultury. Teorie Campbella są bardzo interesujące, omawiane kwestie są ujmowane w bardzo szerokiej perspektywie i dają do myślenia. Bardzo ciekawa pozycja dla antropologów, kulturoznawców itp. Jedna rzecz mnie irytowała - w przedmowie Boa opisuje Campbella jako swojego kolegę, stwierdza "Z Joe Campbellem rozmawiało się łatwo", ale nie widać tego z zapisu rozmów. Ten wywiad (jeśli można to tak określić) to z całą pewnością nie jest dialog równorzędnych partnerów. Boa nie stawia ciekawych pytań, nie wydaje się naprawdę rozumieć omawianych przez Campbella zagadnień. Podobno jest to bezpośredni zapis rozmowy rejestrowanej przez kamerę, jednak dla mnie niektóre pytania wyglądają tak, jakby zostały później dopisane do odpowiedzi antropologa (być może dla uporządkowania tekstu, trudno ocenić). Jeśli książka jest słowo w słowo przekazem rzeczywistej konwersacji, to musiała ona wyglądać wyjątkowo sztucznie. Bo jak inaczej widzieć takie pytania jak na przykład: "Powiedziałeś, że symbol przemawia do ciebie bez względu na to, czy go rozumiesz. Czy mógłbyś to wyjaśnić?" albo: "Czy zechciałbyś zinterpretować symbolikę narodzenia z dziewicy?"- czysta reżyseria, zero naturalności. Przez większość książki miałam wrażenie, że pytania, zamiast wprowadzać nowe zagadnienia i porządkować tekst, tylko przeszkadzały.

Rozmowy Frasera Boa z Josephem Campbellem, wybitnym znawcą mitów i antropologiem kultury. Teorie Campbella są bardzo interesujące, omawiane kwestie są ujmowane w bardzo szerokiej perspektywie i dają do myślenia. Bardzo ciekawa pozycja dla antropologów, kulturoznawców itp. Jedna rzecz mnie irytowała - w przedmowie Boa opisuje Campbella jako swojego kolegę, stwierdza "Z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
0
1

Na półkach:

Czytałem "Potęgę mitu" w mojej blibliotece. uważam tę książkę za jedna z najważniejszyc. Dlatego chciałbym przeczytac inną pozycje tego autora.

Czytałem "Potęgę mitu" w mojej blibliotece. uważam tę książkę za jedna z najważniejszyc. Dlatego chciałbym przeczytac inną pozycje tego autora.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    99
  • Przeczytane
    48
  • Posiadam
    10
  • Teraz czytam
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Ulubione
    3
  • Naukowe i popularnonaukowe
    2
  • Religioznawstwo
    2
  • Posiadam2
    1
  • Mitologie, religie świata
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kwestia bogów: zapisy z rozmów


Podobne książki

Przeczytaj także