Eksterioryzacja - Istnienie poza ciałem

Sigma
1990-01-01
1990-01-01
83-85001-65-4
oobe poza ciałem podróże poza ciałem obe eksterioryzacja bugaj roman bugaj

Świetna książka

Świetna książka

Czy można za życia opuścić swoje ciało fizyczne? Czy człowiek jest zdolny – myślą, duszą, ciałem astralnym czy jakkolwiek byśmy to nazwali zależnie od naszych przekonań – wyzbyć się z uwikłania w materię, wydobyć na dłużej lub krócej z własnej fizyczności, czy jest w stanie przebyć setki kilometrów, odwiedzić najbliższych i komunikować się zupełnie bez kiwnięcia palcem? W swojej pracy – znakomitej i popularnonaukowej (tak, „naukowej”, to bardzo istotna tutaj cząstka!) – Roman Bugaj stara się niemal wszelkimi możliwymi sposobami przekonać czytelnika, że na każde z powyższych pytań istnieje odpowiedź twierdząca. Autor, pisząc z autentyczną pasją, polotem i bezspornym znawstwem tematu, prowadzi nas przez fascynujące meandry eksterioryzacji, tytułowego zagadnienia, które najkrócej można zdefiniować – jak czyni to Bugaj – jako „migrację świadomości poza obręb organizmu fizycznego”. Na przestrzeni ostatnich lat upowszechnił się również skrótowiec OOBE (Out-of-the-Body Experiences) i dotyczy on tego samego zagadnienia, które naukowo stara się badać dziedzina zwana psychotroniką. Dzieło Bugaja jest niejako dwuczęściowe: z jednej strony autor prezentuje rzecz od strony teoretycznej (a czyta się to naprawdę z zapartym tchem!),wymieniając aktualne typologie, obecny stan badań, dotychczasowe osiągnięcia psychotroniczne i przyszłe cele tej nauki, z drugiej wchodzi w dziedzinę „praktyczną”: podaje nam fakty, zdjęcia, przytacza i opisuje relacje i doświadczenia poszczególnych osób, które z ciała rzekomo zdołały się wydobyć albo które zetknęły się z zagadnieniem pokrewnym, tj. materializacją (a więc np. gdy podczas eksterioryzacji jesteśmy w stanie komuś fizycznie się ukazać). Bugaj stwierdza, że fenomen istnienia poza ciałem opisywany był od najdawniejszych czasów i we wszystkich zakątkach świata: jego obecność notuje „Biblia”, eksterioryzację praktykować miał Hermes Trismegistos, wspomniał o niej Heinrich Heine w wierszu „Sobowtór”, interesowali się nią dogłębnie tacy cenieni badacze jak Ochorowicz, Świtkowski czy William Crookes, a nawet… Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr! Autor nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że eksterioryzacja jest po prostu faktem: i jego zaciętość, jego siła wywodu, przekonywający i energiczny dyskurs prawdziwie inspirują czytelnika. Polecam tę pozycję wszystkim zainteresowanym rzeczoną tematyką, bo jest to dzieło przygotowane prawdziwie rzetelnie, a przy tym – mimo swojego naukowego charakteru – bardzo przystępne i interesujące.

Kompendium o eksterioryzacji,naukowo wyjaśnione udokumentowane zjawiska,fakty-nie przypuszczenia czy domniemania.Każdy podróżnik astralny lub amator zjawisk parapsychicznych powinien zapoznać się z tą książką bo wiele rzeczy może wyjaśnić od teoretycznej strony.

Książka w większości poświęcona jest sprawozdaniom z seansów mediumicznych i spirytyzmowi (który można zaliczyć jako część szeroko pojętej eksterioryzacji) przełomu XIX i XX wieku.Autor za to bardzo epizodycznie potraktował tu osobę Robert A. Monroe i jego wkład w rozwój i popularyzację zjawiska OOBE.
Docenić należy przypomnienie takich badaczy tego fenomenu jak:
Julian Ochorowicz,William Crookes,Norbert Okołowicz,Gustav Geley i wielu innych,osobę Czesława Czyńskiego i jego niesamowitej zdolności bilokacji,a także postaci medium:
Teofila Modrzejewskiego,Florence Cook,Eusapię Palladino,Stanisławe Tomczyk.Jest tutaj również opis seansu ze znanym polskim jasnowidzem Stefanem Ossowieckim.Możemy też dowiedzieć się ,że badaniami interesowała się i brała czynny udział w seansach Maria Skłodowska-Curie (z mężem).Uważali oni,że zjawiska te zależy szczegółowo badać i szukać naukowych wyjaśnień.
Fakt ten zasługuje na specjalną uwagę ponieważ skutecznie pomijany jest w życiorysie tej wybitnej uczonej i laureatki Nagrody Nobla.W seansach uczestniczył także Bolesław Prus.
Wspomnianą w książce ciekawostką jest natomiast żywe zainteresowanie tematem Edgara D. Mitchella - astronauty znanego z misji Apollo 14 i lądowania na księżycu który wysyłał przekazy telepatyczne z promu kosmicznego na Ziemię (bez wiedzy NASA).

Psychokineza,ręka fluidyczna,teoria ideoplasti i tzw. "odu",związek gruczołu szyszynki z procesami psychicznymi u człowieka....o tym wszystkim m.in przeczytamy w "Istnieniu poza ciałem" Romana Bugaja .

Na koniec cytat z listu Ochorowicza z 17 września 1911 roku:
"...Rzeczy przewracające w głowie,ale ważniejsze od wszystkiego tego co się w szkołach wykłada.Na ich podstawie - po raz pierwszy można zacząć dochodzić czym jest materia,a czym siła ,względnie duch - ale to wszystko
dla wnuków Twoich wnuczek...".

Docenić należy przypomnienie takich badaczy tego fenomenu jak:
Julian...

1937

Prawdziwie naukowe podejście do zjawiska eksterioryzacji. Autor wyjaśnia, na czym to polega, przytacza wiele udokumentowanych przykładów.
To zjawisko jest bardzo powszechne, wielu ludzi go doświadczyło spontanicznie, nie wiedząc, z czym mają do czynienia. Jedni z nich myślą, że popadają w obłęd ;),a inni zafascynowani - szukają informacji na ten temat. To nic groźnego! Można się nawet tego nauczyć :).
Polecam książkę zarówno tym, którzy już to praktykują, jak i tym, którzy chcieliby się czegoś na ten temat dowiedzieć.

• Ezoteryka
  • Wiedza niepowszechna