Złoty wiek piratów. Prawda i mity o piratach

Okładka książki Złoty wiek piratów. Prawda i mity o piratach Benerson Little
2017-10-25
2017-10-25
Maciej Studencki
piraci korsarze bukanierzy

Książka zawiera w sobie kilka ciekawostek, obala trochę mitów, ale poza szczegółowym przedstawieniem historii flagi pirackiej nie wdaje się w szczegóły i większość tematów omawia pobieżnie. Popularnonaukowa pozycja, która jak na mój gust była zbyt popularno-, a niedostatecznie naukowa i zbyt skupiała się na obaleniu mitu romantycznego pirata z Hollywood.

Benerson Little w swojej książce obala mit hollywodzkiego pirata. Jak wyglądała flaga piratów, w co się ubierali i gdzie swoje skarby zakopywali? Na te pytania czytelnik znajdzie odpowiedzi w tej pozycji. Przede wszystkim autor jest wielkim pasjonatem tematu, służył w marynarce wojennej, stąd jest bardzo wiarogodny. Wszelkie fakty dokumentuje dokumentami źródłowymi i za ich pomocą obala mity. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, jednakże na początku musiałem co nieco wygooglować niektóre nazwy części okrętów oraz broni jakiej używali piraci, aby lepiej sobie zobrazować historie, czy też opisy bitew.

Czego można się spodziewać sięgając po tę książkę? Z pewnością dowiemy się jak bardzo przekłamany jest świat pokazany w filmowych dziełach ukazujących życie "morskich wędrowców". Dobra zarówno dla początkującego fana piractwa jak i kogoś kto już "liznął" troszkę z biografii Kidd'a, Czarnobrodego czy Anne Bonny. Poznamy kilku nowych rzezimieszków oraz dowiemy się więcej o starych znajomych. Polecam.

Po sukcesie filmów z serii "Piraci z Karaibów" zacząłem się bliżej interesować tematem piratów. Niestety, przez pewien czas nie byłem w stanie znaleźć niczego konkretnego w temacie, aż w końcu natrafiłem na omawianą książkę. I to był wybór znakomity.
Książka ma charakter popularnonaukowy, z "wstawkami" fabularnymi, więc czyta się ją bardzo dobrze, dosyć szybko. Oczywiście, zakładając że kogoś tematyka interesuje :) Trzeba Autorowi przyznać, że zna się temacie, bo wielkie wrażenie robi szczegółowość wszelkich poruszanych tematów. Kim byli piraci - dżentelmenami i bohaterami czy mordercami i gwałcicielami? Na jakich statkach pływali? Czy piraci toczyli epickie bitwy rodem z filmów z Hollywood? Czy faktycznie zakopywali skarby? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka, przy okazji obalając mity utrwalone nt. piratów przez filmy i powieści przygodowe.
Polecam wszystkim zainteresowanym tematem; co prawda mogę się doczepić, że Autor dobre 30 stron poświęca historii i analizie pirackiej flagi, często wg mnie "lejąc wodę" (bo sam rozdział można by skrócić o połowę i nic by się nie straciło),ale poza tym...To kawał świetnej popularnonaukowej książki historycznej.

Książka dobra, obala wiele mitów o piratach, lecz jest także napisana w sposób dość chaotyczny, poza tym czasami miałem wrażenie, że autor zamiast skupiać się na historii morskich rozbójników, woli narzekać na Hollywood, co po pewnym czasie staje się dość irytujące. Najwyraźniej lubi też rozwodzić się nad mało istotnymi szczegółami np w rozdziale o pirackich flagach, lub zupełnie odbiegać od tematu np w rozdziale o rasizmie wśród piratów rozwodzi się nad genezą nazwiska pewnego Holendra. Poza tymi wadami, książka jest bardzo fajna

Książka przeczytana i w zasadzie to tyle:-)
Pozycja dla fanów czasów pirackich, ale raczej dla tych którzy mają już jakąś wiedzę ogólną. Jak dla mnie książka bez fajerwerków. Autor piszę zbyt szczegółowo (ile można pisać o flagach?...),do tego opisy są dobierane dość chaotycznie i osobiście nie czytało mi się tej książki "przyjemnie" i po przeczytaniu miałem ogólny chaos w głowie.
Mam wrażenie, że autorowi bardziej zależało na rozprawieniu się z mitami narosłymi w popkulturze (gł. w Hollywood) niż zglebieniu wiedzy o Piratach. Do tego jest to książka mocno wybiórcza i nie wiem czemu autor ma jakoś większą sympatię do angielskich piratów niż np. do hiszpańskich, francuskich, czy innych.....
Jak dla mnie, miałem większe oczekiwania po tej pozycji, a istotne rzeczy z tej książki można by zmieścić w 1/3 tej pozycji.

Książka przeczytana i w zasadzie to tyle:-)

Ciekawy temat ukazany w nieciekawy sposób. Widać ogromną wiedzę autora w temacie, ale sposób jej przekazu jest dość chaotyczny i momentami przynudzający. Ciekawe historie o piratach autor zamyka w kilku zdaniach, za to na przykład na temat rodzaju pirackich flag potrafi rozwodzić się przez kilkadziesiąt stron. Szkoda również, że autor nie próbował przedstawić wydarzeń w sposób uporządkowany z zachowaniem chronologii zdarzeń.

Książka w barwny i ciekawy sposób ukazuje historię piratów. Benerson Little - historyk posiadający ogromną wiedzę na pirackie tematy - wprowadza nas w unikalny piracki klimat. Dodatkowo wykorzystuje wtrącenia, które w prosty sposób objaśniają nieścisłości. Poszukiwacze dobrych książek o szeroko pojętej morskiej tematyce będą zachwyceni.

Ciekawa książka ukazująca w jasnym świetle życie piratów. Zainteresowany jej tematyką skorzystałem z możliwości jej przyczytania i nie żałuję. Autor w prosty sposób przedstawia fakty i swoje spostrzeżenia. Jest warta swojej ceny, serdecznie polecam.

• Historyczne
  • Papier
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Złoty wiek piratów. Prawda i mity o piratach