Mumia

2010-08-11
9788376592084
Zbigniew Kościuk
Tess Gerritsen medycyna

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Studentka Gary Braver, Tess G...

Takie trochę połączenie Chirurga (dwóch świrnietych zabójców) i Klubu Mefista przez te wszystkie starożytne opisy,przez co nie jest tak ciekawie czy zaskakująco ,dobra ale nie wybitna pozycja ,oby kolejna część podobała mi się bardziej,gdyż od dwóch ostatnich książek mam spory niedosyt, a unikanie śmierci przez Rizzoli w ostatniej chwili to już nudnawy standard no i za mało Pani doktor

"Mumia" to kolejny, doskonały kryminał w wykonaniu Tess Gerritsen, który wciąga już od samego początku. Ta frapująca i nieszablonowa fabuła, pełna jest tajemnic i intrygujących postaci. Tutaj nikomu nie można ufać, bo niebezpieczeństwo czyha tuż za rogiem.
Akcja rozkręca się wraz z każdym następnym rozdziałem. Dodaje ona dreszczy i podnosi adrenalinę, bo całość jest kompletnie nieprzewidywalna. Przy tak dobrze skonstruowanym kryminale, nie sposób się nudzić.
A sam morderca jest niezwykle charyzmatyczny, nieokiełzany i bystry. Być może już nieraz swoim zachowaniem ocierał się o miano szaleńca, opętańca, ale jego poziom inteligencji całkowicie temu przeczy. Jego zachowanie i styl życia świadczą o kompletnym braku zahamowań, skrupułów czy też empatii. Dla niego liczą się własne potrzeby i marzenia.
Nasz niezawodny duet staje się coraz bardziej nieuchwytny i niebezpieczny. Obie kobiety są znacznie bardziej spostrzegawcze, odważne i samowystarczalne. Często pracują razem, jednak ich zażyłość towarzyska ogranicza się do zbędnego minimum. Jednak pomimo to, znają się jak przysłowiowe "łyse konie" i stanowią dla siebie oparcie.

Podsumowując, "Mumia" jak zwykle mnie nie rozczarowała. Tess potrafi napisać taki kryminał, jaki oczekują czytelnicy. Taki, który będzie się czytać z ogromnym zaciekawieniem. Taki, który przyciągnie oko i rozbudzi serce, by biło szybciej. Taki, który wywoła dreszcze i podniesie napięcie. Taki, w którym sam morderca będzie znacznie bardziej ekscytujący od głównych bohaterów. I taki, od którego nie będzie można się oderwać. Taka właśnie jest "Mumia" Tess Gerritsen.

Po kolejną książkę z cyklu "Rizzoli & Isles" sięgnęłam bez wahania po przeczytaniu poprzednich części. Mimo, że poprzedni Klub Mefista nieco odstawał poziomem od pozostałych książek, nie miałam najmniejszych wątpliwości, że kolejne tomy mogą być tylko lepsze. Na szczęście, nie zawiodłam się.

W tej części Tess Gerritsen wprowadza nas w tajemniczy świat egipskich mumii, faraonów i tradycji. W jednym z bostońskich muzeów podczas inwentaryzacji zostaje znaleziona mumia. Wydaje się bardzo stara i przede wszystkim autentyczna. Nic dziwnego, że zaplanowana tomografia budzi wielkie emocje zarówno wśród naukowców jak i dziennikarzy. Kiedy Maura Isles otrzymuje propozycję udziału w badaniu, zgadza się bez wahania. W końcu który lekarz zrezygnowałby z możliwości udziału w badaniu mumii? Obiektem opiekuje się młoda Pani egiptolog - doktor Josephine Pulcillo. Wyniki badania są jednak dla wszystkich szokujące. Okazuje się, że w ciele zawiniętym w płótna tkwi jak najbardziej współczesna kula. Od tej pory mumia nie jest już starożytnym eksponatem, ale ofiarą morderstwa. Jane Rizzoli i Maura Isles podejmują się rozwiązania zagadki. Okazuje się, że kobieta ukryta w płótnach nie jest jedyną ofiarą ukrytą w muzeum. Doktor Pulcillo znajduje się w kręgu zainteresowania mordercy. Czy dlatego ofiary podrzucono w muzeum? Jaki związek z obecnymi wydarzeniami ma przeszłość młodej egiptolog? Aby się o tym przekonać, trzeba przeczytać książkę, a robi się to naprawdę jednym tchem.

Tess Gerritsen jak zwykle nie bawi się w zbędne wprowadzenia. Można się już przyzwyczaić, że prawie każda książka z tego cyklu rozpoczyna się jakimś wydarzeniem, które mają związek z rozwiązaniem zagadki, a przynajmniej w późniejszym etapie czytania książki naprowadzają czytelnika na trop. Uważam to za bardzo udany zabieg, dostarczający czytającym przyjemności z samodzielnego odkrywania tajemnicy. Akcja pędzi szybko, dostajemy w krótkich odstępach czasu coraz to nowe informacje, ale nie przeszkadza to w odbiorze treści. Wręcz przeciwnie, dla mnie jest to zaletą, bo dzięki temu książkę czyta się jednym tchem, ciągle będąc pod wrażeniem coraz nowszych faktów, jakich dostarcza autorka. Dodatkowym atutem książki jest jej wartość niejako historyczna. Kto by pomyślał, że z książki będącej thrillerem można dowiedzieć się tak wielu ciekawych rzeczy o symbolice, obrzędach czy tradycjach starożytnych cywilizacji? Wszystko jest przystępnie przedstawione i bardzo ciekawe. Ja jestem na tak.

Po słabszej poprzedniej książce dostajemy kolejną część, która wraca na poziom wszystkich poprzednich. Jestem zdumiona, że przy tak dużej ilości książek w cyklu autorka wciąż potrafi nas zaskoczyć i zaciekawić. To świadczy tylko o jej wielkim kunszcie. Czekam na kolejne perełki!

dobrze się czyta, ale nie jest to jakaś literatura bardzo wysokich lotów

dobrze się czyta, ale nie jest to jakaś literatura bardzo wysokich lotów

26 / 52 / 2018

26 / 52 / 2018

Kolejne udane spotkanie z Tess Gerritsen :)

Kolejne udane spotkanie z Tess Gerritsen :)

Książka dobra warto przeczytać

Książka dobra warto przeczytać

141/2017

141/2017

7 część i autorka zaczyna wpadać w schematy. Znów niewytłumaczalna obsesja przestępcy, para zwyrodnialców z małym hakiem na trójkąt, bogacz ponad maluczkimi i Rizzoli samotnie prąca z bronią na przestępcę. Do tego logiczne braki w uzasadnieniu tak makabrycznych - i niezwykle pobudzających wyobraźnię - zbrodni. Niestety, moim zdaniem widać kalki z poprzednich części. I mimo egzotycznych zbrodni w serii zaczyna robić się przewidywalnie i nudno.

Socjopata + obsesyjnie zakochany = śmierć wielu i to jaka.....Archeolodzy, Egipt, Muzeum Crispina, mieszanka niezwykła. Warto przeczytać.

• Przeczytane 2016
  • Morderstwa i pościgi
  • Moja biblioteka
  • Z Biblioteki
  • Tess Gerritsen.
  • Przeczytane tak dawno, że nie pamiętam treści