Dotyk zła

Okładka książki Dotyk zła
Alex Kava Wydawnictwo: Edipresse, HarperCollins Cykl: Maggie O'Dell (tom 1) Seria: Z zimną krwią kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2003-01-01
Data 1. wydania:
2000-08-01
9788327620323
seryjny morderca alex kava maggie o'dell

Okładka książki Cienie nocy J.T. Ellison, Alex Kava, Erica Spindler
Ocena 5,9
Cienie nocy J.T. Ellison, Alex ...
Okładka książki Żywioły J.T. Ellison, Alex Kava, Erica Spindler
Ocena 6,3
Żywioły J.T. Ellison, Alex ...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

[...]
Coraz lepiej rozumiał, że nie tylko siła liczy się w życiu. A jak ktoś w ogóle jej nie ma, bo już taki się urodził, to musi robić użytek z głowy. I też może wygrywać. Dlatego Timmy był dobrym futbolistą. Wiedział, że powinien skorzystać z tej nauki.

Autorka posiada w swoim stylu pisania to coś, co czytelnika zaciekawia, potrafi „zafokusować” i wciągnąć go w sam środek całej akcji. Teraz po przeczytaniu prequela cyklu „Przedsmak zła”, mam zdecydowanie lepszy obraz całej sytuacji. Na pewno dla osób o mocniejszych nerwach, dla miłośników gatunku jak najbardziej wart uwagi. Poza tym kryminał z nutą romansu to dla mnie nie nowość, tak pisze przecież moja ukochana „Norka” 😉

[...]

Opieszałość policji, brak posłuchu u ludzi z biura szeryfa, którzy w nosie mają swoje obowiązki i rozkazy strasznie mnie irytowała. I właściwie od samego początku miało się czarno na białym kto zabił, a mimo to.. bawiłam się przednio! To pierwsze moje spotkanie z autorką, ale mam zamiar przebrnąć przez całą serię.
Polecam na długie jesienno-zimowe wieczory :)

Polecam na długie jesienno-zimowe wieczory :)

Swoją przygodę o profilerce FBI Maggie O'Dell zaczęłam już jakiś czas temu, ale od tomu 4 i 5😄 Także postanowiłam nadrobić serię od początku, bo kryminały bardzo mi się spodobały.

"Dotyk zła" jest bardzo dobrym kryminałem, ale zarazem mrocznym i brutalnym. Poruszany jest w nim wątek wykorzystywania dzieci, czyli bardzo delikatny temat.

Podobało mi się również to, że są rozdziały opisujące odczucia i myśli mordercy.

Mały minus za wątek romansowy pomiędzy Maggie i szeryfem Nickiem Morellim. Niestety to (tak zaciekle budowane przez autorkę🤭) napięcie erotyczne pomiędzy nimi jest momentami śmieszne i trochę niepotrzebne. Pomijając to, książka jest świetnym kryminałem i polecam ją przeczytać🙂

Podobało mi się również to, że są...

Bardzo fajny, trzymający w napięciu thriller, mimo że momentami przewidywalny. Mamy zagadkę, ciekawych bohaterów, no i główną bohaterkę, Maggie, którą bardzo polubiłam, za to, że jest taka normalna. Szybko się czyta, bo autorka umiejętnie buduje napięcie, a krótkie rozdziały sprzyjają pochłanianiu książki. Może nic odkrywczego, ale na pewno świetna lektura, po wszystkich brutalnych i makabrycznych kryminałach czy thrillerach. No i naprawdę dobre, zaskakujące zakończenie. Na pewno będę kontynuować.

Świetny thriller napisany dobrym językiem- przez książkę się dosłownie płynie. Mimo że nietrudno się domyślić, kto jest mordercą, to i tak intryguje, a zakończenie jest dość zaskakujące.

Fabuła niby typowa ofiara molestowania w dzieciństwie sama zaczyna mordować małych chłopców. Trzeba jednak oddać, że autorka świetnie "stworzyła" sprawcę zabójstw, czuć było napięcie niemal przez całą książkę.

Czytelnicze życie, którego od czasu do czasu nie urozmaica typowo releksacyjny, acz wciągający kryminał, to nie życie, oczywiste więc było, że po zakończeniu eksploracji twórczości Mary Higgins Clark muszę znaleźć autora, który odpowiedzialny będzie za zaopatrywanie mnie w lekturę lekką i niespecjalnie wymagającą, za to obfitującą w emocje. Mój wybór padł na Alex Kavę – postać, którą większość fanów kryminałów zna, a zacząć postanowiłam od pierwszej części jej sztandardowego cyklu „Z zimną krwią” – a więc od „Dotyku zła”.
Platte City – małej mieścinie w Nebrasce, nie dane pogrążyć się w typowo prowincjonalnej monotonii. Dopiero co wykonano egzekucję na Jeffreysie – okrutnym gwałcicielu i mordercy małych chłopców, a najmłodsi mieszkańcy miasteczka znów zaczynają ginąć w makabrycznych okolicznościach. Jako że szeryf Nick Morelli zdaje się bezradny i niekompetentny, FBI wysyła mu do pomocy Maggie O’Dell – bardzo utalentowaną, ale i straumatyzowaną profilerkę. Od pomyślności ich pościgu za mordercą zależeć będzie życie małych chłopców...
To, co łączy Kavę z Mary Higgins Clark, to fakt, iż w twórczości obydwu czytelnik jest trochę mądrzejszy od bohaterów powieści. W „Dotyku zła” poznajemy bowiem punkt widzenia mordercy, a to daje nam potężną przesłankę ku temu, by nieco powątpiewać w detektywistyczny zmysł duetu O’Dell&Morelli. Powieść Kavy jest jednak znacznie bardziej mroczna i brutalniejsza od tego, do czego przyzwyczaiła mnie Higgins Clark. Świat, który wykreowała, zaludniają psychologicznie przekonujący ludzie, którym nieobce wewnętrzne konflikty i moralne zagwozdki.
Łyżkę dziegciu w kryminalnym miodku Kavy stanowi schematyzm. Naprawdę fabularna konstrukcja utworu nie zatrzeszczałaby w posadach, gdyby – dla odmiany – okrutne mordy na dzieciach nie stanowiły wymarzonego tła dla zadzierzgnięcia romansowych relacji. A wikłanie głównych bohaterów i ich rodzin w bezpośrednie starcie z mordercą to motyw tak utarty, że chyba nie jest już w stanie mnie zaangażować.
O prawdziwej wartości kryminału poświadcza jednak niechęć, kiedy zmuszonym jest się od niej oderwać. „Dotyk zła” przeczytałam nieomal jednym tchem i choć Kavę poznaję bardzo późno, zacieram już łapki na myśl, jak długa i ciekawa może być to znajomość.

Chuba przepadłam jeśli chodzi o tą serię. Sprawa jakby nie zamknięta. Nie wiadomo czy to, że dziadek Timmiego wszedł do kostnicy nie pogorszyło tylko sytuacji. Gdzie jest zabójca? Kwitnący miłość Nicka I Maggie. Nic tylko czytać dalej 🙂

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra książka. Nie mogłam oderwać się od czytania. Alex Kava stworzył ciekawą historię i bohaterów, których od samego początku da się polubić. Z całą pewnością przeczytam całą serię. Poznajemy szeryfa Nicka Morelli oraz analityczkę z FBI Maggie O'Dell, która tworzy portrety psychologiczne seryjnych morderców. Ktoś morduje małych chłopców, a tropów nie ma za wiele. Podantdo siostrzeniec Nica zostaje porwany i teraz mu grozi niebezpieczeństwo. Zaczyna się wyścig z czasem. Czy uda im się dowiedzieć kto stoi za tymi bestalskimi czynami? Czy uda im się uratować chłopca?

Całkiem dobra książka. Czyta się ją bardzo szybko, bo ma krótkie rozdziały, a jest na tyle ciekawa, że chce się ciągle wiedzieć ca dalej.
Mamy tu śledztwo dwojga policjantów w sprawie seryjnego mordercy: Nick z prowincji i Maggie z FBI.
Prowadzenie śledztwa niezbyt realne, co nie zmniejsza zabawy z czytania.
Mordercę bardzo łatwo wytypować, choć autorka podsyła czasem mylne tropy.
Zdecydowanie na tak.

Prowadzenie śledztwa niezbyt realne, co nie zmniejsza zabawy z czytania.
Mordercę bardzo łatwo wytypować, choć autorka podsyła czasem mylne...