Powrót donikąd

Okładka książki Powrót donikąd Eddy C. Bertin
Okładka książki Powrót donikąd
Eddy C. Bertin Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Zeszyty Fantastyczno-Naukowe II fantasy, science fiction
47 str. 47 min.
1985-01-01
47 min.
8320708133
Ryszard Turczyn
literatura belgijska science fiction fantastyka opowiadania

Okładka książki New Writings in SF 13 John Baxter, Eddy C. Bertin, Sydney J. Bounds, John Carnell, Michael John Harrison, Vincent King, David A. Kyle, John Rackham, David Rome
New Writings i... John Baxter, Eddy C...

Krótki zbiór opowiadań fantastycznych sprzed prawie 40 lat. Mimo sędziwego wieku, opowiadania się bronią i nie widać aż tak wielkiego upływu czasu.

Same opowiadania są wg mnie nierówne - pierwsze i trzecie bardzo mi się podobały, drugie było ok, czwarte średnie (szczególnie końcówka mnie zawiodła),a piąte zupełnie słabe - trochę jakby autorowi zabrakło pomysłu jak rozwinąć i zakończyć tę krótką historyjkę.

Niemniej, można przeczytać między poważniejszymi lekturami. Książka krótka, lekka i całkiem przyjemna.

Powrót donikąd jest trzecim zeszytem z serii fantastyczno-naukowym po jaki sięgnąłem drugi raz autorstwa Eddy C. Bertina. Do tego jest zbiorem opowiadań, który poprzednim razem podobał mi się i wypadł dobrze.

Świątynia - podróż starszego człowieka i poznanie celu jego wędrówki jest ciekawą historią, która zawiera w sobie pierwiastek niesamowitości z dodatkiem fantastyki. Autor dobrze sobie poradził z tempem akcji, wydarzeniami i niespodziankami jakie dostajemy w tym utworze. Pomysł na opowiadanie ciekawe i w pełni wykorzystane. Na pewno nie można narzekać na klimat, który jest obecny przez cały czas. Wciąga nas od pierwszej strony i trzyma w napięciu. Fajnym pomysłem było tak pokierować historią, że znalazło się kilka zwrotów akcji. Samo zakończenie jest zaskakujące i dobre. Nie spodziewałem się tego i cieszy mnie taki finał jaki dostałem. Świątynia ma w sobie coś ciekawego, niesamowitego i klimatycznego. Dlatego historia wciągnęła mnie i czytało mi się świetnie.

Scriiik - kolejne drugie opowiadanie jest wariacją na spotkanie z niezwykłymi wydarzeniami bohatera zamkniętego w swoim pokoju przez dziwną istotę. Autor tworzy historie fantastyczną, ale również posiadającą w sobie elementy groteski, absurdalnych wydarzeń i odrobiny grozy. Opowiadanie do długich nie należy, ale jego mocną stroną jest wprowadzenie pomału klimatu niepokoju, który w końcówce daje o sobie znać w swojej rozciągłości. Kiedy myślimy, że jest po wszystkim autor w końcówce zaskakuje nas zwrotem akcji. Historia rozkręca się od początku, ale zakończenie jakie dostałem było świetne i zaskakujące. Takiego nie spodziewałem się dostać. Opowiadanie jest świetnie napisane, klimatyczne, wciągające i mimo swojej długości czyta się znakomicie. Samo zakończenie jest wisienką na torcie i spodobało mi się niezwykle, bo pozostawiło pewne nawet niedomówienie dla czytającego co stało się tak naprawdę z bohaterem opowieści.

Maszyna czasu Herberta George'a - trzecie opowiadanie jakie dostajemy podejmuje problematykę podróży w czasie przez bohatera. Zawiera w sobie pytania na temat paradoksów jakie mogą wystąpić jeśli zmienimy coś w przeszłości. Autor zgrabnie prowadzi i w sposób ciekawy przedstawia problemy i konsekwencje ingerencji w czasie podróży. Krótka historia jaką dostajemy jest ciekawa i dobrze napisana. Finał można przewidzieć w pewnym stopniu, ale nie przeszkadza, bo czyta się dobrze i potrafi wciągnąć.

Powrót donikąd - czwarte opowiadanie rozpoczyna się od zabawy, na którą zaproszony zostaje bohater. W tym przypadku opowieść rozpoczyna się zwyczajnie i dopiero później następują symptomy, że coś jest nie tak ze wszystkim. Autor stworzył opowieść z pogranicza powieści obyczajowej, fantastycznej z elementami grozy. Początek zwyczajny, ale czuć po pewnym czasie, że tutaj jest ukryta jakaś tajemnica. Dziwne zdarzenia, retrospekcje bohatera i zagęszczająca się atmosfera tylko pogłębia to przeświadczenie. Dopiero później poznajemy prawdę o zdarzeniu z przeszłości. Finał opowiadania jest bardzo dobry, nawet czuć w nim grozę, mrok i niepewność. Dlatego czyta się świetnie i wciąga.

Coś się kończy - ostatnie opowiadanie jest o wyprawie w gwiazdy przez bohatera, który ma przeświadczenie, że świat nie istnieje. Historia krótka, dobrze napisana, fantastyczno - naukowa i dobrym zakończeniem. Chociaż brakowało mi w niej zaskoczenia i zwrotu akcji na samym końcu opowiadania.

Zbiór opowiadań Powrót donikąd jest wydany w zeszytowej wersji, w której czytałem między innymi Tumitaka. Jednak mimo zaliczenia ich do fantastyki naukowej, często autor przekracza granice i sięga po inne gatunki tworząc z tego mimo krótkiej zazwyczaj formy ciekawe opowiadania. Znajdziemy w nich nie tylko fantastykę, ale również groteskę, elementy grozy i tło obyczajowe pojawiające się na dalszym planie. Pierwsze zamieszczone tutaj opowiadanie Świątynia jest na tyle interesująca, że nadal żywo pozostaje w pamięci. Pomysł na opowieść o wędrówce starszego człowieka trafiającego do niezwykłego miejsca było podlane niesamowitą atmosferą, zwrotami akcji i zakończeniem, które mnie zaskoczyło. Dziejące się na granicy snu opowiadanie wciąga i trzyma w swoich szponach do samego końca. Dlatego tak podobało mi się i ma plus za zakończenie. Druga opowieść Scriiik jest wariacją na temat wizyty niespodziewanego gościa oczekującego od bohatera udziału w eksperymencie. Jednak tym razem napisane zostało z czarnym humorem, w groteskowy i absurdalny sposób, z wieloma toczącymi się zdarzeniami jakie prowadzą do świetnego zakończenia, którego nie można się było spodziewać. Znów dostajemy krótkie aczkolwiek ciekawe i pod koniec nieco grozowe opowiadanie. Pomimo wszystko spodobało mi się i sam zamysł na nie był intrygujący. Maszyna czasu Herberta George'a to wariacja na temat podróży w czasie jaką dokonuje bohater. Obrazuje zależności zmian wprowadzonych w przeszłości, ich konsekwencji i próbie naprawy co stało się z tego powodu. Kolejna dobra fantastyczna historia z ciekawym zakończeniem jaką dostałem od autora. Powrót donikąd rozpoczyna się na zabawie organizowanym przez przyjaciół bohatera. Tutaj dostajemy opowieść dziejącą się utartym szlakiem do czasu, kiedy następuje zwrot akcji i występujący też później w finale. Przyznaje, początkowo sądziłem, że dostałem obyczajową historie, ale pod koniec skręca w regiony grozy i niesamowitości za sprawą dziwnych zdarzeń. Jest jednym z lepszych opowiadań ze zbiory, który finał wnosi bardzo dużo i tym sposobem otrzymujemy mroczną opowieść. Coś się kończy jest ostatnim opowiadaniem również dobrym, ale nie zaskakującym. Z ciekawym pomysłem i zgrabnie napisanym. Historie zawarte w zbiorze były ciekawe i wciągające.

Zbiór opowiadań Powrót donikąd zawiera pięć opowiadań z pogranicza fantastyki, niesamowitości, lekkiej grozy, groteski i tła obyczajowego. Każde z nich ma swój urok, wciągającą fabułę i zakończenie potrafiące w większych przypadkach zaskoczyć. Autor miał ciekawe pomysły na nie i potrafił stworzyć opowieści, które wciągają i nie pozwalają się oderwać. Moje drugie spotkanie ze zbiorem mogę zaliczyć do bardzo udanych ze względu, że dostałem opowiadania świetnie napisane, klimatyczne, nieco mroczne, nie pozbawione nieraz czarnego humoru i mocnego zakończenia tak jak lubię. Sięgając po niego nie spodziewałem się, że mimo długości opowiadań, które są kilku stronicowe autorowi uda się stworzyć niezwykłe światy do jakich trafiamy . Z łatwością przychodzi mu budowanie atmosfery niepokoju lub klimatu niesamowitości obecnego podczas czytania. Dlatego każde z nich podobało mi się i nie żałuje czasu poświęconego lekturze. Akcja i wydarzenia poprowadzone szybko, więc nudzić się nie można w czasie czytania. Autor u nas praktycznie nie znany, ale ciekawy i warty poznania. Chętnie sięgnął bym po coś jeszcze, bo pisze nie tylko fantastykę, ale również horrory. Jest miłośnikiem Lovecrafta i czuć tutaj pewne cechy naleciałości mistrza grozy w opowiadaniu Świątynia lub Powrót donikąd. Dlatego tak podobały mi się. Szkoda, ze nie ma nic innego jeszcze wydanego u nas, bo bym chętnie sięgnął po jego książki lub zbiory opowiadań. Jeśli będzie ktoś miał okazje do przeczytania mogę polecić. Zbiór opowiadań Powrót donikąd jest niezwykłym odkryciem wraz z autorem, do którego chętnie ponownie powrócę kiedyś.

Pierwsze nastoletnie, jeszcze w szkole podstawowej, spotkania z fantastyka. Zachęciły mnie do polubienia tego gatunku.

Świetne opowiadania. Osobiście do gustu najbardziej przypadło mi drugie i ostatnie.

Krótkie opowiadania. Chyba najsłabszy zeszyt z całej serii.

Krótkie opowiadania. Chyba najsłabszy zeszyt z całej serii.

Bardzo dobre, zwięzłe i sensowne opowiadania.

Bardzo dobre, zwięzłe i sensowne opowiadania.

• Science Fiction
  • Iskry
  • Science fiction
  • Nie-komiks
  • 🚀 Fantastyka naukowa

Dodaj cytat z książki Powrót donikąd