O Wacusiu, czyli saga rodu Falczaków

Okładka książki O Wacusiu, czyli saga rodu Falczaków Ludwik Jerzy Kern
Okładka książki O Wacusiu, czyli saga rodu Falczaków
Ludwik Jerzy Kern Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
261 str. 4 godz. 21 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
261
Czas czytania
4 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
83-08-03306-7
Tagi:
falczak kern krotochwila anegdotka przekrój
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Proszę słonia Ludwik Jerzy Kern, Zbigniew Rychlicki
Ocena 7,4
Proszę słonia Ludwik Jerzy Kern, ...
Okładka książki Pierwsze wiersze dla... Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Józef Czechowicz, Anna Kamieńska, Ludwik Jerzy Kern, Joanna Papuzińska, Ewa Szelburg-Zarembina, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Ocena 7,6
Pierwsze wiers... Jan Brzechwa, Wanda...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
282
229

Na półkach:

„Naprawdę o sukcesie książki można mówić dopiero wtedy, kiedy ludzie, którzy jej nie czytali, udają, że ją znają” – stwierdza Ludwik Jerzy Kern ustami Falczaka, bohatera swego niezapomnianego cyklu "O Wacusiu", który przez lata ukazywał się na ostatniej stronie „Przekroju”.

Pamiętam te błyskotliwe teksty i anegdotki z wizyt u dziadków. Gazeta zwykle leżała na stoliku i z chęcią ją przeglądałem, popijając bawarkę z fusami i podjadając kruche ciasteczka w kształcie gwiazd (specjalność babci).

Szeroki wybór Kernowych facecji można znaleźć w zbiorze "Saga rodu Falczaków", opublikowanym przez Wydawnictwo Literackie w 2003 r. Dykteryjki w żartobliwy, łagodnie ironiczny sposób przedstawiają życie codzienne typowej polskiej rodziny (tytułowych Falczaków) w czasach transformacji ustrojowej. Większość anegdot ma charakter społeczno-obyczajowy, gdzieniegdzie zdarzają się refleksje natury ogólnej w postaci celnych aforyzmów.

Lektura jest lekka, ciepła, kulturalna. W starym, dobrym krakowskim stylu. Polecam wszystkim, którzy cenią sobie subtelny, inteligentny humor.

Wybrane passusy
1) Najpierw – mówi Falczak – zdrożała kolej, a potem wszystko po kolei.
2) Jeśli masz akwarium – radzi Falczak – powinieneś co jakiś czas zmieniać rybkom wodę, choćby tej starej jeszcze do końca nie wypiły.
3) Nie rozumiem – powiedziała Falczakowa, wychodząc z teatru – co wszyscy widzą w tym „Weselu” Wyspiańskiego. On przecież tylko całą masę popularnych powiedzonek pozbierał i ze sobą połączył.
4) Falczakowa dowiedziała się, że syn sąsiadki badany był przez psychiatrę i okazało się, że cierpi na kompleks Edypa. „Edyp, nie Edyp – powiedziała Falczakowa – najważniejsze, że kocha mamusię”.
5) Po powrocie z Grecji Falczakowa z dumą pokazała Falczakowi swoje zdjęcie w syrence na tle antycznych ruin. Falczak przyjrzał się dokładnie i cicho mruknął: „Znów nie zahamowałaś na czas”.
6) Falczak tak tłumaczył swojemu synkowi różnicę między czarodziejką a czarownicą: „Czarodziejkami są kobiety od 17 do 40 roku życia, no a potem to się już chyba domyślasz…”.
7) Ignorant to taki facet, który nie wie, że nie wie.
8) Bez pornografii, brzydkich słów i grafomanii niemożliwe jest dzisiaj pisanie literatury pięknej.
9) I paw, i latawiec bywają czasem prześliczne. Ale Falczak uważa, że o wiele ładniej puszczać latawca.
10) Nawet najszczęśliwszy człowiek chce być jeszcze szczęśliwszy.

„Naprawdę o sukcesie książki można mówić dopiero wtedy, kiedy ludzie, którzy jej nie czytali, udają, że ją znają” – stwierdza Ludwik Jerzy Kern ustami Falczaka, bohatera swego niezapomnianego cyklu "O Wacusiu", który przez lata ukazywał się na ostatniej stronie „Przekroju”.

Pamiętam te błyskotliwe teksty i anegdotki z wizyt u dziadków. Gazeta zwykle leżała na stoliku i z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2982
491

Na półkach: ,

Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy pamiętają jeszcze krakowski "Przekrój" (czyli ten jedyny prawdziwy :D) i ostatnią stronę z "Rozmaitościami", a tam serię "O Wacusiu" w charakterystycznej czerwonej ramce. Tajemnicą poliszynela było, że te krótkie, celne komentarze do życia, świata i całej reszty, wychodziły spod pióra Ludwika Jerzego Kerna. Książka stanowi jego autorski wybór z około 6.000 tekstów, które ukazywały się przez mniej więcej pół wieku w "Przekroju".

Jak dla mnie, zabrakło w tym wyborze takich tekstów, które charakteryzowały się dowcipem bardziej oderwanym od naszej rzeczywistości, stanowiły zabawę słowem czy grę skojarzeń. Ale i tak ciągle śmieszą, przedstawiając w krzywym zwierciadle rodzinę Falczaków, czyli takich trochę "modelowych Polaków".

Uwaga! Tego nie wolno czytać ciurkiem!

Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy pamiętają jeszcze krakowski "Przekrój" (czyli ten jedyny prawdziwy :D) i ostatnią stronę z "Rozmaitościami", a tam serię "O Wacusiu" w charakterystycznej czerwonej ramce. Tajemnicą poliszynela było, że te krótkie, celne komentarze do życia, świata i całej reszty, wychodziły spod pióra Ludwika Jerzego Kerna. Książka stanowi jego autorski...

więcej Pokaż mimo to

avatar
46
6

Na półkach:

Krótkie żarty, anegdotki zawarte w książce, stanowią często trafny komentarz do jakże charakterystycznego, polskiego stylu bycia.

Krótkie żarty, anegdotki zawarte w książce, stanowią często trafny komentarz do jakże charakterystycznego, polskiego stylu bycia.

Pokaż mimo to

avatar
521
378

Na półkach:

To było straszne...

To było straszne...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    23
  • Chcę przeczytać
    15
  • Posiadam
    8
  • Polacy nie gęsi...
    1
  • Satyra
    1
  • Książki tradycyjne ;)
    1
  • Dostałam w prezencie
    1
  • Teraz czytam
    1
  • 32/52 Books Challenge 2016
    1

Cytaty

Więcej
Ludwik Jerzy Kern O Wacusiu, czyli saga rodu Falczaków Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także