Kobiety antyku: Talenty, ambicje, namiętności

kobiety antyku kobieta starożytność antyk

Okładka książki Niewolnictwo Iza Bieżuńska-Małowist, Marian Małowist
7,4
Niewolnictwo Iza Bieżuńska-Małow...

Książka dość przeciętna. Gdy sięgnęło się wcześniej do takich dzieł jak "Historia życia prywatnego" czy do mniejszych opracowań historycznych nt kobiet w antyku to takie pisane na kolanie książeczki będące de facto tylko sylwetkami kilku znanych kobiet z antyku są dość rozczarowujące.

Książka przybliża tematykę zazwyczaj spychaną na margines w podręcznikach historii — szanse i pozycje kobiet w starożytnych społeczeństwach. Dostajemy osiem rozdziałów poświęconych odpowiednio: pozycji społecznej, postaciom kobiecym w mitach i legendach, idealnym kobietom, damom o bardzo starym zawodzie, działalności politycznej (w rozbiciu na Grecję i Rzym), kulturalnej...

Moje drugie spotkanie z literaturą historyczną i zakończone dużo lepiej niż poprzednie. Autorka w swoim dziele przedstawiła wiele ciekawych kobiet (no może problem w tym, że za wiele), historie, które sprawiły, że inaczej patrzę na nasze czasy. Książkę mogłabym polecić każdemu, kto tak jak ja, nie mógł się zdecydować się na lekturę historyczną.

Fascynujace opowieści o kobietach, o których nie dowiemy się zbyt wiele ze szkolnych podręczników. Silne, inteligentne, pełne uroku, ambitne, czasem okrutne, a czasem będace uosobieniem cnót - kobiety znane w starożytności i nieco zapomniane w późniejszych czasach.

Lektura warta uwagi każdego miłośnika historii starożytnej lub po prostu zainteresowanego dawniejszymi...

Trochę mi się nudziło, ale tak poza tym to było fajnie xD

Ukazanie sytuacji poprzez postacie historyczne, jak i mitologiczne. Autorka skupiła się głównie na starożytnym Rzymie i Grecji, szkoda, że jako przeciwwagę nie poruszyła tematyki kobiet w Egipcie.

Dyskusje

• Historia