Kobiety antyku: Talenty, ambicje, namiętności

Okładka książki Kobiety antyku: Talenty, ambicje, namiętności Iza Bieżuńska-Małowist
Okładka książki Kobiety antyku: Talenty, ambicje, namiętności
Iza Bieżuńska-Małowist Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
historia
Wydawnictwo Naukowe PWN
1993-01-01
1993-01-01
kobiety antyku kobieta starożytność antyk

Okładka książki Niewolnictwo Iza Bieżuńska-Małowist, Marian Małowist
Niewolnictwo Iza Bieżuńska-Małow...

Książka dość przeciętna. Gdy sięgnęło się wcześniej do takich dzieł jak "Historia życia prywatnego" czy do mniejszych opracowań historycznych nt kobiet w antyku to takie pisane na kolanie książeczki będące de facto tylko sylwetkami kilku znanych kobiet z antyku są dość rozczarowujące.

Książka przybliża tematykę zazwyczaj spychaną na margines w podręcznikach historii — szanse i pozycje kobiet w starożytnych społeczeństwach. Dostajemy osiem rozdziałów poświęconych odpowiednio: pozycji społecznej, postaciom kobiecym w mitach i legendach, idealnym kobietom, damom o bardzo starym zawodzie, działalności politycznej (w rozbiciu na Grecję i Rzym),kulturalnej oraz ekonomicznej.

Książka opowiada głównie o Grecji i Rzymie, ale czasami o Egipt również zahacza. Czytelnik otrzymuje bardzo dużo danych, mnóstwo przykładów pań w każdym rozdziale. W ogóle, imponowała mi wiedza Autorki.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/07/kobiety-antyku-sporo-informacji.html

Moje drugie spotkanie z literaturą historyczną i zakończone dużo lepiej niż poprzednie. Autorka w swoim dziele przedstawiła wiele ciekawych kobiet (no może problem w tym, że za wiele),historie, które sprawiły, że inaczej patrzę na nasze czasy. Książkę mogłabym polecić każdemu, kto tak jak ja, nie mógł się zdecydować się na lekturę historyczną.

Fascynujace opowieści o kobietach, o których nie dowiemy się zbyt wiele ze szkolnych podręczników. Silne, inteligentne, pełne uroku, ambitne, czasem okrutne, a czasem będace uosobieniem cnót - kobiety znane w starożytności i nieco zapomniane w późniejszych czasach.

Lektura warta uwagi każdego miłośnika historii starożytnej lub po prostu zainteresowanego dawniejszymi losami płci żeńskiej (zdecydowanie nie płci słabszej, co udowadnia ta ksiazka). :-)

Trochę mi się nudziło, ale tak poza tym to było fajnie xD

Trochę mi się nudziło, ale tak poza tym to było fajnie xD

Ukazanie sytuacji poprzez postacie historyczne, jak i mitologiczne. Autorka skupiła się głównie na starożytnym Rzymie i Grecji, szkoda, że jako przeciwwagę nie poruszyła tematyki kobiet w Egipcie.

• Starożytność
  • Historia (Robocza bibliografia)
  • Popularnonaukowe
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt