Najnowsze artykuły
Artykuły
Olga Tokarczuk staje w obronie Agnieszki Holland. Mocne słowa noblistkiKonrad Wrzesiński1Artykuły
Przyjeżdżasz się wyluzować, a tu trzeba walczyć o przeżycie. Dawid Kornaga o najnowszej powieściAnna Sierant1Artykuły
Polski kandydat do Oscara i „książkowe” produkcje nagrodzone w GdyniAnna Sierant4Artykuły
Co będziemy czytać w październiku? Zestawienie nowości 2023LubimyCzytać9
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Iza Bieżuńska-Małowist

3
6,6/10
Pisze książki: historia
Urodzona: 01.01.1917Zmarła: 25.07.1995
Iza Bieżuńska-Małowist (ur. 1 stycznia 1917, zm. 27 lipca 1995 w Warszawie) – polska historyk starożytności żydowskiego pochodzenia, profesor w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
6,6/10średnia ocena książek autora
72 przeczytało książki autora
110 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

1993
Kobiety antyku: Talenty, ambicje, namiętności
Iza Bieżuńska-Małowist
6,4 z 34 ocen
88 czytelników 6 opinii
1993

1952
Poglądy nobilitas okresu Nerona i ich podłoże gospodarczo-społeczne
Iza Bieżuńska-Małowist
6,0 z 1 ocen
2 czytelników 1 opinia
1952
Najnowsze opinie o książkach autora
Kobiety antyku: Talenty, ambicje, namiętności Iza Bieżuńska-Małowist 
6,4

Moje drugie spotkanie z literaturą historyczną i zakończone dużo lepiej niż poprzednie. Autorka w swoim dziele przedstawiła wiele ciekawych kobiet (no może problem w tym, że za wiele),historie, które sprawiły, że inaczej patrzę na nasze czasy. Książkę mogłabym polecić każdemu, kto tak jak ja, nie mógł się zdecydować się na lekturę historyczną.
Niewolnictwo Iza Bieżuńska-Małowist 
7,3

Kolejna ciekawa pozycja z dawnej serii „Wielkie problemy z życia człowieka”. W dwóch częściach, odnoszących się do świata starożytnego i kolonializmu w epoce nowożytnej.
Wbrew opisowi na stronie serwisu to nie jest zbiór esejów, lecz pewne z natury skrótowe kompendium wiedzy na temat niewolnictwa – w tradycyjnym tego słowa rozumieniu do końca XIX wieku.
Oczywiście druga część budzi większe emocje. Wizja równomiernego i stałego rozwoju myśli ludzkiej dopuszcza pogodzenie się z istnieniem niewolnictwa w starożytności, postrzeganego przede wszystkim poprzez literaturę i kulturę – jako sytuację tychże osób w rzymskich domach patrycjuszowskich czy pałacu cesarskim.
Tymczasem w okresie średniowiecznym i nowożytnym dzisiejszego czytelnika sama reaktywacja tej instytucji razi. Tym bardziej opisy i świadectwa, szczególnie te z okresu odkryć geograficznych i rodzącego się kolonializmu, jak i szczególnie z XIX wieku. Szczególnie ciekawie prezentuje się rozwój niewolnictwa w brytyjskich koloniach, które później stały się Stanami Zjednoczonymi. Jak się okazuje był to dość długi proces, powstający powoli, a nie zaplanowany z góry. Wreszcie mamy przypomnienie sytuacji pierwszych niewolników nowożytnych, czyli Indian z „Nowego Świata”, którzy zmuszeni do prac na plantacjach czy kopalniach po prostu wyginęli. Książka dobra, aczkolwiek napisana językiem, któremu trudno byłoby się przebić do szerszego grona czytelników.