Sekrety Egiptu faraonów

Okładka książki Sekrety Egiptu faraonów Christian Jacq
Okładka książki Sekrety Egiptu faraonów
Christian Jacq Wydawnictwo: Świat Książki historia
historia
L'Égypte ancienne au jour le jour
Świat Książki
2006-12-05
2006-12-05
83-7391-760-8
Maciej G. Witkowski
Christian Jacq sekrety Egiptu Starożytny Egipt faraon

Przede wszystkim — polski tytuł kłamie. O sekretach książka raptem niekiedy wspomina (głównie w kontekście religijnym, że tylko wtajemniczeni mają dostęp),żadnych nie zdradza. Na ile mogę zrozumieć — oryginalny tytuł jest bliższy prawdy. Oj, nieładnie tak oszukiwać czytelnika.

Zbiór krótkich, kilkustronicowych rozdziałów opisujących jakąś scenkę. Zazwyczaj przełomową w historii Egiptu lub zdarzającą się po raz pierwszy — założenie Memfis, decyzja o umieszczeniu napisów wewnątrz piramidy itp. Przeważnie w roli głównej występuje faraon. Kilkudziesięciu wybrańców, od Menesa do Ptelemeusza VIII. Rozdziały często zostały opracowane na podstawie jakiegoś oryginalnego zachowanego tekstu.

Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/09/sekrety-egiptu-faraonow-scenki.html

Zawsze interesowała mnie epoka starożytności, zwłaszcza ta dotycząca życia w Dolinie Nilu. Sięgając po ksiązkę wiedziałam, że nie będzie zawodu. Polecam przede wszystkim tym, których nurtują zagadnienia związane z władcami Egiptu.

Jezu. jest to książka którą czytam już kilka lat :( Czytam rozdział i odkładam książkę na wiele tygodni na półkę :( jeszcze żadnej książki nie czytałam tak długo. Ogólnie uwielbiam książki o starożytnym Egipcie i tego autora ale jakoś przez tą książkę nie potrafię przebrnąć :(

Egipt, starożytna kraina, która większości populacji ludzkiej kojarzy się z piramidą Cheopsa, piaskami pustyni i drinkami nad hotelowym basenem. Niewielu z nas oglądając odkryte przez archeologów zabytki zastanawia się jak one powstały, co myśleli budowniczowie piramid, skrybowie tworzący papirusy. Jeszcze mniejsza grupa zamyśla się nad codziennym życiem przeciętnego mieszkańca Egiptu. A szkoda, bo przecież fascynująca byłaby możliwość przeniesienia się w ten odległy i tak mało znany świat.

Możemy się jednak zbliżyć do tego utraconego świata, wystarczy sięgnąć po "Sekrety Egiptu faraonów" Christiana Jacq. Wraz z autorem przyglądać będziemy się powstawaniu wielkości i potęgi Egiptu, tworzeniu się ówczesnej państwowości, przyłączaniu nowych terytoriów. Wpadniemy na chwilę do okresu stablilizacji władzy, by zaraz skupić się na powolnym upadku dawnego imperium. Autor, w krótkich opowiadaniach, prezentuje nam sposób funkcjonowania dworu faraona, zakres jego władzy i kompetencje, barwnie opisuje życie poszczególnych urzędników od wezyra po zwykłych budowniczych. Zabiera nas także do wiejskie zagrody, w której ograbiony z całego majatku wieśniak, postanawia dochodzić sprawiedliwości przed najwyższym majestatem, wierząc, że w Egipcie opartym na zasadzie harmonii i ładu nikt nie może być pokrzywdzonym.

Podoba mi sie chronlogiczny sposób ułożenia opowiadań. Każdy kolejny epizod powiązany jest z poprzednim choćby poprzez osobę narratora. W rezultacie, taki układ, daje przejrzysty schemat ważnych wydarzeń z dziejów Egiptu. Jeśli dodać do tego, iż duża dawka wiedzy historycznej podana jest w sposób lekki i zapadający w pamięć ( każdy czytelnik na pewno zapamięta po przeczytaniu, jak w bitwie pod Kadesz,. Ramzes II sam rozgromił pięć tysięcy hetyckich rydwanów ) książka ta jest wspaniałą lekturą dla tych, którzy chcą poszerzyć swą wiedzę o dawnym Egipcie.

• Egipt
  • Starożytność