Ramzes Wielki i jego czasy

Okładka książki Ramzes Wielki i jego czasy Kenneth A. Kitchen
Okładka książki Ramzes Wielki i jego czasy
Kenneth A. Kitchen Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Państwowy Instytut Wydawniczy
2002-01-01
2002-01-01
Egipt cywilizacja egipska egiptologia historia Egiptu starożytny Egipt Ramzes

Okres panowania Ramzesa II jest bez wątpienia jednym z ciekawszych i bardziej obfitych w różne wątki w dziejach Starożytnego Egiptu, stąd też pewna stała się potrzeba zaistnienia osobnej publikacji skupiającej się na tym przedziale. Zajął się tym nie kto inny jak Kenneth Kitchen, jeden z najwybitniejszych brytyjskich egiptologów, specjalizujący się właśnie w tym przedziale czasowym. „Ramzes Wielki i jego czasy” to solidna monografia poruszająca chyba wszystkie wątki, jakich można byłoby oczekiwać. Wpierw autor nakreśla swoisty prequel wydarzeń – historię Staroegiptu od początku aż do poprzedników Ramzesa, co daje niezwykle pomocny kontekst czytelnikowi, który nawet sięgnie po tę książkę przypadkowo. Jest ono napisane oczywiście w formie streszczenia, ale jest naprawdę godne pochwały – nie jest przesadnie rozdęte, ale nie jest też przesadnie skrótowe: konsekwentnie, zwięźle i skrupulatnie przywołuje ogólną panoramę historyczną tej krainy. I taka jest właściwie cała ta książka – zwięzła i treściwa. Część pierwsza kończy się wstąpieniem młodego Ramzesa na tron. Część druga to już pełnoprawny opis polityki zagranicznej oraz wewnętrznej prowadzonej przez faraona – przeplatające się postanowienia budownicze z kroniką wypraw wojennych oraz starć wojskowych z innymi potęgami swoich czasów, m.in. słynna bitwa z Hetytami pod Kadesz. Im wydarzenie ważniejsze, tym więcej poświęcono mu miejsca. Część trzecia opowiada zaś o różnych aspektach życia codziennego – sporo tu o królewskiej rodzinie, jak również całej świcie faraona (wezyrach, urzędnikach),oprócz tego co nieco o ściąganiu podatków czy życiu rolników. Całość zwieńczona jest podsumowaniem rządów Ramzesa i ogólnej recepcji tego okresu w źródłach pisanych. Jest to publikacja starannie przygotowana, napisana przystępnym dla każdego językiem, zawierająca ogrom informacji umiejętnie dobranych i przedstawionych, co czyni ją poręczną i treściwą. Kitchen pisze z pasją i oddaniem i potrafi rozbudzić zaciekawienie tematem.

Całościowa monografia Ramzesa II i środowiska (ekonomia, polityka, struktura społeczna),w którym żył i przyszło mu panować. Przygotowywany do objęcia tronu (jak i do wojaczki) był od małego, dzięki mądrym i przemyślanym działaniom swego ojca - Setiego I. Długie rządy, mądra polityka międzynarodowa, liczne wylewy Nilu i gospodarność, przyczyniły się do rozkwitu kultury i architektury, której ruiny można popodziwiać w Ramesseum.

Porywająca historia długich rządów najwybitniejszego egipskiego faraona. Porusza bardzo szerokie spektrum zagadnień zaspokajając przy tym nasuwające się w trakcie czytania pytania i wątpliwości. Wybitna literatura!

Świetna monografia przybliżająca świat Egiptu za panowania jednego z największych jego władców, czyli Ramzesa II w. XIII w. p.n.e. W związku problemów z chronologią daty jego panowania przesuwają się nawet o 20 lat - takie uroki starożytnego Bliskiego Wschodu. Wyczerpująco i zrozumiale dokonuje przekroju przez państwo (administrację, budownictwo, politykę),społeczeństwo i religię tego okresu. Pierwszy punkt zaczepienia dla ludzi chcących zagłębić się w okres Ramessydów.

• Starożytny Egipt
  • Biografie