Słowianie Zachodni. Początki państwowości

Bellona
2006-01-01
2006-01-01
831110560X

Przejrzysty, zwarty i ciekawy opis tworzenia państw w naszej części Europy - z solidną wycieczką także w plemienną przeszłość.

Jestem zdecydowanie zadowolony z lektury - ciekawa opowieść, możność wyobrażenia sobie dawnego życia, a zwłaszcza walk - ale też materiał do przemyśleń na czym właściwie polega państwo, jaka jest rola religii w polityce, jakie są zależności między interesami i wartościami różnych "grup nacisku"... Wszystko to bardzo lekkim językiem, potoczyście opisane.

Zaznaczam, że mam późniejsze wydanie - to z pomarańczową okładką i tytułem "Słowianie Zachodni. Początki państwowości". - Nie wiem, skąd pomysł wydania książki jeszcze raz, pod zmienionym tytułem, co sugeruje, że to wręcz inna część. Zapewne to wydanie jest poprawione - ale uwaga na zmyłkę!

Wspomniałem, że książka napisana jest potoczyście, barwnym stylem łatwym w odbiorze. - "Potoczyście" niekoniecznie znaczy "poprawnie i elegancko" - sam autor czasem zdaje się pisać, jakby mówił, z powtórzeniami albo określeniami mocno potocznymi (nomen omen),wtrącając też zwroty "tak jakby" i im podobne.... Dodatkowo wyd. Bellona od pewnego czasu słynie niestety z wręcz rozpaczliwie złej korekty... Jednak pod tym względem książka wydaje mi się być na zdecydowanie wyższym poziomie, niż wcześniejsze tego autora w tym wydawnictwie - ani razu podczas lektury krew mnie nie zalała, co najwyżej parę razy uśmiechnąłem się szyderczo....

Książka skupiona oczywiście głównie na aspekcie militarnym, ale w szeroko nakreślonym kontekście społecznym, kulturowym i politycznym - co jest właściwie nieuchronne, biorąc pod uwagę, że sposób toczenia wojny jest zawsze ilustracją społeczeństwa, które ją toczy, a zarazem zwłaszcza w owej epoce aspekt militarny stanowił nieodłączny element codziennego życia.

Uwaga nt wartości merytorycznej - generalnie wszyscy zgadzają się, że Michałka lekko się czyta, a także, że robi świetne ilustracje dawnych wojów, fortyfikacji itp. - Wielu natomiast zarzuca Michałkowi, że za dużo spekuluje - że niczym dawni dziejopisowie, w razie braku znanych nam faktów posiłkuje się wyobraźnią. - Cóż, uważam, że te zarzuty są generalnie przesadzone, zaś w tej książce autor jakby wziął je sobie do serca ; często zaznacza, że przebiegu niektórych zdarzeń ustalamy spekulatywnie... Zarazem odnoszę wrażenie, że nie są to ot, takie sobie zgadywanki, a raczej staranne rekonstrukcje; na bazie analogicznych zdarzeń, których przebieg znamy bardzo dokładnie, a co do których wiemy, że charakter czy też kluczowe elementy były w nich takie same jak w owych zdarzeniach, co do których spekulujemy...

"Słowianie Zachodni. Początki państwowości" jest publikacją naukową, która pokazuje czytelnikom wczesne dzieje Słowian Zachodnich. Informacje przedstawione w tej książce są niezwykle interesujące i przekazują czytelnikowi sporą dawkę nowej wiedzy. Michałek Andrzej w tej publikacji przedstawił początki państwowości Słowian Zachodnich. Książka jest ciekawa i przedstawia sporą dawkę wiedzy z czasów naszych przodków. Odnajdziemy w niej liczne informacje odnośnie stylu życia, bitew oraz religii tamtych ludzi. Wiele ciekawostek historycznych zostało okraszonych barwnymi ilustracjami, co dodatkowo przyciąga do lektury.

Tym razem w ręce czytelników zostaje oddany trzeci tom trylogii traktujący o Słowianach Zachodnich. Michałek Andrzej skupił się na omówieniu losów Słowaków, Czechów oraz Słowian połabskich, o których coraz częściej słychać w licznych publikacjach naukowych. Autor skupił się również w dużej mierze na historii państwa polskiego, z dokładnością i zaciętością. Dużą zaletą tej publikacji są ciekawe ilustracje, przedstawiające choćby mapy czy uzbrojenie dawnych żołnierzy. Pozwalając dodatkowo wczuć się w klimat epoki i jeszcze lepiej zrozumieć jej realia. Słowianie z europy środkowej wiedli niebezpieczne i burzliwe życie, co wyraźnie pokazuje ta publikacja. Liczne wojny i bitwy były codziennością ówczesnych ludzi. Wędrówki plemion, zaczątki pierwszych państw oraz liczne spiski i intrygi zostały całkiem wiernie ukazane. Losy Sasów, Awarów, Węgrów i Wikingów autor potraktował szczegółowo i przedstawił czytnikom z wieloma szczegółami.

Michałek Andrzej posługuje się językiem profesjonalnym i bogatym, dzięki czemu przeczytałem tą pozycję dość sprawnie i szybko. Liczne fakty podane są w sposób prosty i rzeczowy. Co sprawiło, że nawet laik powinien wynieść z lektury sporą dawkę wiedzy i satysfakcji z czytania. Opisywany okres historyczny najwcześniejszych początków słowiańszczyzny sięga bardzo daleko w przeszłość. Co roku przynosząc nowe fakty i znaleziska archeologiczne, które przesuwają coraz bardziej w przeszłość początki naszych przodków. W książce odnajdziemy wiele informacji z zakresu militariów, wierzeń i budowli dawnej Europy. Michałek Andrzej nie pominął geopolityki oraz migracji ludności, opisom których poświęcił sporo miejsca w niniejszej publikacji.

"Słowianie Zachodni. Początki państwowości" jest pozycją interesującą, która zarysowuje losy naszych przodków. Zachęcając do dalszego poznania historii słowiańskich dziejów. Widać ogrom pracy włożony w stworzenie tej rzetelnej publikacji, która została spisana językiem bogatym i barwnym. Książka jak najbardziej przypadnie do gustu miłośnikom historii i słowiańszczyzny. Można dowiedzieć się z niej kilku nowych faktów. Wydanie również zasługuje na pochwałę, twarda oprawa, porządnej jakości papier i wyraźne ilustracje to kolejne mocne strony tej pozycji. Serdecznie polecam.

• Słowianie
  • K. Literatura faktu, historia
  • Historia itp.
  • Polska
  • Historia (Robocza bibliografia)

Dodaj cytat z książki Słowianie Zachodni. Początki państwowości