Niezwykły przypadek doktora Jekylla i pana Hyde'a / The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Robert Louis Stevenson Wydawnictwo: Wydawnictwo MG kryminał, sensacja, thriller
angielski
978-83-926064-7-5
Dorota Malinowska-Grupińska
klasyka horror dwujęzyczne

Klasyk. Przeczytałem pierwszy raz w życiu i nie żałuję.

Bardzo ciekawe opowiadania, które przypominają XIX-wieczne pierwowzory dzisiejszych legend miejskich.
„Doktor Jekyll i pan Hyde” opowiada o tajemniczej relacji między szanowanym doktorem, a pogardzanym złoczyńcą, której konkluzja jest zaskakująco pasująca do dzisiejszej epoki Internetu. Kto czytał, ten może zrozumie o czym mówię.
„Hiena cmentarna” jest jak krótka opowiastka...

Większość to nuda bez żadnego zaskoczenia. Na koniec trochę refleksji i filozofii, ale nie rekompensuje to straty czasu.

Zwięzła i zgrabnie napisana, a przy tym bardzo klimatyczna przypowieść. Wydaje mi się, że wciąż aktualna.

Ciekawa historia, akcja ładnie się rozwija ukazując nowe fakty. Wciąga i ciekawi ale nie w sposób że chce się biec dalej i zobaczyć szybciej, raczej umościć się wygodnie w fotelu i rozkoszować się rozwojem wydarzeń. Bardzo przyjemna lektura.

Opowieść jest na tyle dobrze znana że nie potrzebuje kolejnych komentarzy. Podtrzymuję tylko zachwyty nad treścią która z niej płynie

Na półkach: , , , ,

Dla tych wszystkich idiotów, którzy uważają, że człowiek może być tylko dobry lub tylko zły. Przeczytajcie.

Na powieść można spojrzeć jak na studium chorobliwej hipokryzji. Nic dziwnego, że uznano ją za najlepszy przewodnik po epoce wiktoriańskiej. Były to bowiem w oczach niektórych historyków czasy podwójnej moralności, które charakteryzował konflikt między wypielęgnowanym publicznym wizerunkiem, a skrytymi myślami czy niecnymi uczynkami popełnianymi w tajemnicy. To też powieść...

Na półkach: , , , , ,

,,Gdyby każda z moich dwóch natur mogła zamieszkać w niezależnym ciele — myślałem sobie — życie uwolniłoby się od tego, co jest nie do zniesienia. Człowiek zły szedłby własną drogą nie dręczony wyrzutami sumienia szlachetniejszego bliźniaka. Dobry kroczyłby prostą ścieżką cnoty i radował się zacnymi uczynkami nie cierpiąc i nie pokutując za grzechy nierozdzielnej z nim...

Przeczytana, na półce:)

4 566